A FILBE zsák rendszerről szóló hírek 2011 év végén jelentek meg, majd 2012-ben kezdték el rendszeresíteni hivatalosan is, és manapság már szépen lassan veszi át a korábbi ILBE zsák rendszer helyét.
Ezen kívül egyébként egy részletesebb, több fotóval ellátott írás is készül, de egyenlőre lássunk néhány alap információt és első benyomást az új zsák rendszerrel kapcsolatban.
Kiosztáskor a Tengerészgyalogosok a teljes zsák rendszert megkapják, tehát nem egyesével jutnak hozzá. Az átlátszó fólián csak a zsák neve és raktári száma olvasható.
A becsomagolt nagy zsák így már összerakott állapotban kerül ki, és azt nem kell összelegózni az egyes darabjaiból, ami egyébként nem lenne egyszerű feladat.
A nagy zsákba került be két oldalsó zseb, két oldalsó camelback zseb, az assault pack, assault pouch, camelbak, két oldalas leírás és egy zacskó tartalék csat.
Ahogy az várható volt a legtöbb az ILBE-nél meglévő problémát kijavították, tehát erre nem lehet panasz. Továbbá az egész rendszer „anyagból” van, ami elméletileg 1000-es Cordura. Érezhetően nehezebb is, mivel az egész rendszer olyan 5,5 kg körül lehet.
Az Assault Pack-re alulra rögzítő hevederek kerültek fel, tehát végre polifoam-ot, esetleg kisebb hálózsákokat is lehet rögzíteni rajta. Az oldalára fellehet tenni a nagy zsák oldalsó zsebeit is.
A háta párnázott, nem olyan puritán mint az ILBE esetében, viszont én a merevítést rögtön kivettem belőle, mivel a párnák szerintem bőven elegek. A merevítés egyébként egy egyszerű műanyag lap.
Az Assault Pouch-ot a külső zseb fölé szánták. A villámzárak újabb fajta, vízálló borítást kaptak. A rádió zseb alapból benne van a zsákba, illetve még belülre került egy nyitott rekesz is.
A vállpántok hálós párnázást kaptak, és természetesen megtalálható rajta a vízszintes összehúzó pánt is. A derék pánt szinte ugyan olyan mint az ILBE-n, és hála égnek rejthető is.
Az új camelbak tartály valamivel rövidebb mint a korábbiSource, így könnyebb felhelyezni az SPC-re. Van rajta külső zseb is, maga a tartály gyorsan és egyszerűen eltávolítható. Ennek akkor van előnye, ha a két camelback zseb egyikébe helyezzük el, oda ugyanis csak így fér el.
A külső részhez négy darab grimlock jár alapból, amivel a mellény hátulján lehet rögzíteni. Alapból camelbak porvédő található rajta, ami szintén jobb mint a korábbi apró fedő kupak a source-on.
A tartályon található nagy méretű kupakot könnyű nyitni, két állása van, és a rajta található nyélnek köszönhetően egyszerűbb újratölteni. Rákerült még egy kedves kis emlékeztető is: „Hydrate or die”.
A két oldalsó zseb hasonló a Molle II-n látotthoz. A két camelback zseb viszont keskenyebb. Ebbe csak a camelbak tartálya fér el, illetve a kulacsok.
Maga a main pack jóval nagyobb mint az ILBE. Pontos űrméretet nem tudok mondani, de simán megvan 120 liter az oldalsó zsebekkel. Sokat elmond, hogy az amit az ILBE-be szoktam berámolni az a FILBE felébe kényelmesen elfér.
Végre megoldották a pántok kérdését is, és nem futnak keresztül kasul a zsákon. Oldalra természetesen aknavető gránátokat lehet bemálházni, mint minden normális zsákra.
Szintén végre a zsák alsó része villámzáras, és így a hálózsákot kilehet venni anélkül, hogy mindent le kéne pakolni felülről. A belső elválasztó villámzáras, illetve ebbe is bekerült egy rádiózseb, amihez akár kívülről is hozzá lehet férni, villámzár segítségével.
A zsák jóval nehezebb az önhordó váz miatt, ami a Molle II-es műanyag vázára hasonlít. Hála istennek végre magára a vázra került a zsák, mint anno az ALICE-is, így azt nem húzza el a hátunktól, mint a Molle II-es.
A két oldalas leíráson pontosan bemutatják miként lehet viselni és megfelelően összeállítani a teljes FILBE rendszert. Ahogy látható azért ellehet vele lenni egy darabig, de mondjuk nem tudok olyan esetet, aminél szét kéne szedni újra.
Összefoglalva, nagyobb, erősebb, nehezebb, átgondoltabb. Egyenlőre még csak az ismerkedés fázisában vagyunk, de tényleg brutális módon meg lehet pakolni.
Fotók:Humvee
Az utolsó 100 komment: