A Molle II-es rendszer fő darabja a málhazsák. Ez is rendelkezik a már leírt tulajdonságokkal, mint vízállóság, modulálhatóság, strapabíróság. A 2-es szám némi magyarázatra szolgál, így pár hónap után.
A zsák két részből áll, a fő részből és a hálózsák számára egy külön részből. Anyaga a vízálló és a már-már atom biztos Cordura. A fő rész körülbelül 50-60 literes, és a nagyméretű AN-PRC 117-es rádió számára kivehető zseb rögzíthető bele. Két oldalt lehet a kompressziós pántok meghúzásával behúzni a zsákot. A Molle csíkokra pedig a „sustainment” zsebet lehet feltenni.
A „sustainment” zseb eredetileg két darab MRE tárolására szolgál, de sok egyéb is belefér mint esőkabát vagy váltás ruházat. A zseb műanyag csattal zárható és a szája két madzaggal húzható be. A kreativitás jegyében, pár képen láttam amint az üres tárakat hordtak benne, és a málhamellényre volt feltéve.
Elöl található rajta egy zipzáros és molle csíkokkal ellátott külön zseb. Ez az M18-as claymore akna számára lett kialakítva, illetve patentok segítségével „bandoleer” tehető bele, ami pluszba hat darab M4-M16-os tár befogadására képes. Alatta ALICE csíkokat varrtak fel, bár ennek kevés haszna van. Amúgy praktikus ez a külső zseb, mivel lehet benne tűzgyújtó eszközöket, melegítő tablettát vagy bármi egyebet tárolni. Kialakítása okán könnyen hozzáférhető.
A rendszeresített, 3 illetve a külső huzatával együtt 4 rétegű hálózsák helye az alsó, számára kialakított rekeszben van. Két műanyag csattal zárható, és fő hibája, hogy nincs egybe nyitva a fő résszel. Én váltás alsó ruházatot gyömöszöltem be a hálózsák mellé, hogy ne foglalja a helyet máshol.
Az újabb típusú műanyag keretek strapabíróbbak mint az eredeti példányok. Bár már létezik belőlük negyedik generációs változat is, ami jelenleg a legjobbnak mondott. A rajta található lyukakba lehet befűzni a derék és vállpántokat, és ide lehet a fő részek fém „pillangóit” bepattintani. Bár levehető tervezték a részeit, de nekem eszem ágába se volt még se a hálózsáktartót se a fő részt leszedni, mert nem könnyű feladat feltenni őket. A keret felső részén található a fej számára egy kivágás. Bár valóban kényelmesebb így hátra dönteni a fejünket és nem veri a zsák se, de fekve még így is akadályozni tud.
A vállpánthoz tartozik egy párnázott téglalap alakú rész is, ami a hátunk közepe számára teszi kényelmessé a hordást. A testmagasságunkhoz viszonyítva történik a felhelyezése, tehát alacsonyabb és magasabb emberek is beállíthatják maguknak, a lyukakba fűzögetve a derék illetve a vállpántokat is.
A vállpántok kellő mértékben párnázottak, de ha lövedékálló mellényel együtt viseljük, akkor nem csak a mozgásunkat nehezíti meg, hanem pár óra után elzsibbad tőle a karunk, mivel elszorítja a vérkeringést. Gyorskioldó található rajtuk, és a két pánt közötti távolságot is állíthatjuk, egy középen futó pánt segítségével.
A derék rész lehetne puhább, szerintem kicsit kemény, de alapesetben a táska stabilan tartását segíti elő. Nekem nem sikerült sose úgy beállítani, hogy a táska súlyának egy részét a derekamra terheljem. Külsején Molle csíkok vannak, amik további külső zsebek rögzítését teszik lehetővé, kulacs vagy GPS számára.
Személy szerint túl szélesnek érzem ezt a táskát. Egyszerűen túl széles és túl nagy, miközben nem nőtt jelentősen a térfogata az elődeihez képest. Járműben szállítani és ki-be szállni nem egyszerű, de már egy kicsit sűrűbb terepen is nehéz vele mozogni ha kétoldalt fenn vannak a zsebek. Maga a külső vázas elképzelés nem rossz ötlet, a korábbi ALICE táskáknál megszerettem ezt a rendszert. De Molle II-nél nem használták ki ennek a szerkezetnek az előnyeit.
Mivel nem a keretre hanem a kerethez erősítették a teherhordó részeket, és ezek csak négy ponton rögzülnek hozzá, ezért folyamatosan elállnak attól. Ennek következtében lefelé és hátra húzzák a táskát. A fő részt kétoldalt még pántok segítségével közelebb lehet húzni a kerethez, de ezek nem oldják meg teljesen a problémát, sőt.
A fő részei hordfüllel vannak ellátva, és két oldalt műanyag D gyűrűkkel. Ezekbe szíjat akasztva önállóan is hordhatjuk őket, de én még nem láttam olyat, hogy ennek valaki komoly hasznát vette volna.
A táska egyébként megkapta azt a minősítést, amivel alkalmazható ejtőernyős ugrások alkalmával is. A modulálhatóságának köszönhetően a feladathoz legalkalmasabb módon lehet összeállítani, és akár több hétre elegendő felszerelést lehet hordani benne.
Pár évvel korábban az USA hozzájárulásából és önszorgalomból a Magyar Honvédség felderítő és egyéb speciális beosztású katonáinak hátán volt látható. Mindent összevetve nem egy rossz zsák, de van egy-két komoly hiányossága.
Többi kép:
Molle II-es táska teljes málhafelszereléssel, lövedékálló mellényel, FLC-málhamellényel és kevlár sisakkal.
Sustainment pouch
A táska fő részén, elöl található zipzáros zseb nyitott állapotban, és a bandoleer bepatentolva
A vállpántokon található gyorskioldó.
A fő rész alatti ALICE csíkok, amik a korábbi málharendszer elemeinek rögzítését teszik lehetővé.
Egy tengerész hátán, a tengerész itt nem Tengerészgyalogost jelent. A különbséget kifogjuk fejteni, sőt kicsit bővebben belemászunk a témába, amint a Tengerészgyalogság felszerelése kerül terítékre.
Korábban már írtunk az új Multicam ruháról és a lehetséges rendszeresített felszerelésekről. Nos a képen az új ruházat, mellény és a Multicam színű Molle II-es táska látható.
ACU-UCP színben
A rádiós zseb
Utolsó kommentek