Az 51M kezeslábas harmadik változatát téli, havas környezetbe szánták. Ezidáig ez az egyetlen téli álcázó ruházat, amit a honvédségben rendszeresítettek az elmúlt ötven évben.
A fehér színű álcázó kezeslábas a szabását tekintve szinte tökéletesen megegyezik a „zöld” és „barna” variánsokkal. Még a felhasznált anyagon sem változtattak.
Azonban a méretezése szintén megegyezik az alapváltozatokéval. Ezzel csak az a probléma, hogy ezt főleg a gyakorló ruházat fölé szánták, és a kisebb méretek inkább csak a gyakorló ruházatra húzhatok fel, a mikádóval együtt már problémás lehet a viselésük.
Hasznosnak mondható a csuklyába rejtett háló, ami téli körülmények között is teljesen jól ellátja a feladatát, és álcázza az arcot, viszont én továbbra is zavarónak gondolom.
A hónaljnál szellőző lyukak találhatók, amik nem biztos, hogy egy téli álcázó ruha esetében a legszükségesebbek. Főleg, hogy nyári viseletként vastag, viszont hidegebb időben, főleg a hóban fekve, viszont már vékonynak tűnhet.
Másik apró probléma, hogy a rendszeresített egyéni felszerelés nagyobb része nem létezett fehér színben, leszámítva a zsákot és a sisakra való huzatot.
A kezeslábas hónalj részénél szellőző lyukak láthatók, bár nem értem egy téli álcázó ruhára minek kerül ilyen, főleg hogy ez abszolút nem olyan vastag és zárt.
Akárcsak a „zöld” változatnál, itt is elmondható pozitívum, hogy a többi ruhadarabhoz képest könnyű súlyú, emiatt egyszerű tárolni és összehajtogatva eltenni.
Az 51M téli álcázó kezeslábas még napjainkban is fel-fel tűnik egy-egy fotón, és ezesetben nem az ellenerő század tagjain. Tehát jelenleg nincs ezen kívül másmilyen téli álcázó ruha rendszeresítve.
A kezeslábast és a segítséget köszönjük az MN MH Ejtőernyős Felderítő Katonai Hagyományőrző Baráti Kör-nek!
Utolsó kommentek