Csak hogy tisztázzuk, ez ugyan az a TMK-ként ismert mellény ami már egyszer szerepelt itt, viszont az a gyártó oldalán látható elnevezése volt. A 2013M viszont, a mellény címkéjén olvasható.
Alapvetően a „gyári” vagy „tervezői” változattól, minimálisan tér csak el a végleges verzió. Az anyagot vagy a varrást érintően nem sok hiányosságot véltem felfedezni.
A mellényen jó pár rögzítési pont található, ezek ahogy néztem mérethelyesek is. A kialakítás elég jellegzetes, a mellény síkjából kiálló kemény ballisztikai betét tároló zsebével.
A két oldalt futó cummerbundok egyébként állíthatóak, rögzítésük pedig elől történik. Ezen a mellényen ez egy 4x4-es (ez a málha rögzítési pontok száma) tépőzáras fedőréteggel történik, míg más mellényeket a 6x3-as felbontás jellemez. Az utóbbi egyébként lehetővé teszi három dupla tártartó elhelyezését.
A fedőréteg könnyebb nyitása érdekében két darab heveder került rá, mivel zárt állapotban ez a mellény belső felületén kerül rögzítésre, tehát nem lehet rálátni.
Oldalt a mellény rétegei átfedik egymást, és mivel szélesek, elég nagy felületen nyújtanak védelmet a repeszek és kiskaliberű lövedékekkel szemben.
A hátsó panel, belső felén lévő tépőzáras pántokkal a vállunkról vehetjük le a terhelést, és a derékra vezethető át. Emellett stabilabban is rögzíthető a mellény.
A vállnál lévő csúszásgátló réteg sajnos továbbra is többet árt mint használ. A korábbi verzióhoz képest a mérete csökkent, de a fegyver betámasztását még mindig akadályozza. Általában más mellényeken a váll rész elkeskenyítésével teszik lehetővé a fegyver váltámaszának megfelelő használatát.
Azonban a mellény magassága itt állítható, tépőzárak segítségével. A csúszásgátló réteg alatt a víztartály ivócsövét, vagy esetleg a kommunikációs eszközök vezetékeit lehet elvezetni.
A belső címkén olvasható néhány alap információ. A betétek szavatossága egyébként már 8 év. Mindig megtévesztő, de a legtöbb információ, tehát a karabély és puskalőszerek elleni védőképesség hiánya, a lágy ballisztikai betétekre vonatkozik.
Mivel a hátsó betét külön zsebe kiáll a mellény síkjából, ezért a málházás egy kicsit komplikáltabb ezen a részen. Teszem hozzá, a mellény felhasználási módját tekintve, nem hallottam még, hogy ezt bárki nehezményezte volna.
A kemény ballisztikai betét „shooter” formájú, IV védőképességű, tehát állja a karabélylőszerek és puska lőszerek találatát, illetve nem „stand alone” kialakítású, tehát a lágy ballisztikai betéttel együtt kell használni.
A korábbi mellényhez képest újítás volt a mosható huzat. A kemény és rugalmatlan lágy betétek tépőzárral férhetők hozzá, míg az elülső résznél a kemény ballisztikai betét is így kapott helyet.
Komoly kritikák érték a felhasználók részéről, a hát oldal kiképzését. Valamilyen oknál fogva egy plusz rögzítési sort helyeztek el rajta, és ennél fogva a mellény alja lefelé kilóg.
Na most ez már eleve egy elég széles és hosszú mellény, tehát rálóg az ember derekára. A lefelé kiálló kemény rész pedig kifejezetten kényelmetlenné teszi, sőt ülés közben egész egyszerűen feltolja azt. Az eredeti változatnál még egyenes volt ez a rész.
A 2013M egy nagyméretű, nehéz védőmellény ami kétségkívül jelentős felületen nyújt védelmet. A kiegészítőkkel együtt a felkar, nyak-torok és a lágyék részeket is lefedi.
Viszont elég súlyos is, ~ 15 kg, nehéz a mozgás benne a szabásánál fogva, és 3-4 méretben készül. Az 1-es egyébként az M-nek felel meg, szóval aki ennél kisebb méretet hordana, hát az nem fog.
Persze figyelembe kell venni, hogy a 2013M egy korábban, statikus védelemhez tervezett, nagy méretű védőmellény feljavított utódja. Ennél fogva megörökölte az előd hibáit, és pozitív tulajdonságait is.
Elavultnak nem mondanám, lévén elég sok helyen és feladat közben előtérbe helyezik a minél jelentősebb védelmet. Például francia katonák is hordanak hasonló szempontok alapján tervezett mellényeket.
Viszont, jellemzően manapság már a dinamikus mozgáshoz igazítják a legújabb védőeszközöket. Ennél fogva ezek kisebb, könnyebb és testhezállóbb mellények.
A 2013M színét már a 2015M ruhához igazították, mivel barna kiegészítőket szánnak hozzá. Jelenleg főleg a katonai rendészeken lehet látni, illetve a KFOR missziós állomány tagjain. Idővel valószínűleg teljesen lefogja váltani a korábbi zöld változatot.
Fotó: Julie
honvedelem.hu
https://www.macleans.ca/news/world/the-fallout-from-france/
Utolsó kommentek