Július 30.-án került bejelentésre, hogy idén 34,5 milliárd Forintot kívánnak fordítani egyéni személyi felszerelések beszerzésére. Ebbe beletartoznak a védőfelszerelések, optikák és a ruházat is.
A védőfelszerelések közül a 2019M védőmellény negyedik változata készült el, amely ha minden igaz már nem kerül további módosításra. Az első, még sötét barna anyagból készült típusa 2019. decemberében volt látható, Szentendrén az acélkocka tanfolyamon.
A negyedik változat mindenképpen ergonomikusabb és praktikusabb lett az elsőhöz képest. A felhasznált anyag minősége is határozottan jobb és már infra elnyelő képességgel is rendelkeznek. A felszerelés rögzítésére szolgáló hevederek is terepszínűek, és víztaszító bevonattal rendelkeznek.
A védőmellény modern követelmények alapján készült, hazai tapasztalatok felhasználásával, és természetesen a külföldön rendszeresített eszközök tanulmányozásával. A méret szortimentet is kiegészítették egy 0-ás mérettel, ami az S-M-nek feleltethető meg.
Számomra az oldalsó nyitás lehetősége még mindig újdonság és elfeledkezem róla. Szerintem egyébként nyitni könnyebb, mint utána összepattintani a két darabot.
Fontos változtatás, hogy a mellső részt lekerekítették, ennél fogva pedig már nem okoz problémát a maroklőfegyverrel való célzás, és nem zavaró amennyiben a karunkat felemeljük és magunk elé tartjuk. Ezen felül a mellény mérete csökkent, mivel elhagyták a szegett kialakítást.
Az első és hátsó panel nyitását a hagyományos plate carrierekre jellemző módon alakították át, és már nem kell azt teljesen a mellény belső feléhez rögzíteni, így pedig lehetővé vált a betépőzárazható zsebek és rádiótartók használata.
A felkarvédő a korábbi TMK-nál használt példányhoz képest nagyobb méretű, és a nyakvédelem alsó részén elhelyezett létracsathoz rögzíthető.
A nyakvédelem kényelmesen úgy helyezhető fel, ha eltávolítjuk a vállpántokon lévő párnázást. Természetesen ezekkel együtt is viselhető, ebben az esetben egy kicsit felnyomja a mellényt.
A felkarvédelem elemei a karhoz igazíthatóak az alsó részén elhelyezett gumírozott pánt segítségével. Mivel ez a legkevésbé használt része a mellénynek, ezért nem is tervezik nagyobb számban rendszeresíteni. Bőven elegendő egy kisebb mennyiség, amit igény esetén használnak fel.
A változtatásokkal sikerült kiküszöbölni néhány korábbi problémát. A 2019M védőmellény moduláris felépítésű, könnyebb és jobb minőségű, mint a korábban rendszeresített hazai védőmellények.
A mellényel együtt rendszeresített célzsebekkel úgy gondolom megfelelő és modern eszközhöz jutnak a magyar a katonák. Persze lehet a drágább nyugati rendszerekhez hasonlítani, de ez a hazai igényekhez készült a hazai tapasztalatok alapján.
Mit jelent ez a gyakorlatban? Például 15M színben nincs gyártó ami védőmellényeket készítene, nem beszélve a célzsebekről és az egyéb kiegészítőkről.
Emellett viszont az is tény, hogy a 19M védőmellényhez felhasznált anyagok, mint például a hevederek és csatok, nem hazai gyártmányok és ezek beszerzése külföldről történik.
A 2019M védőmellény korábbi három változata:
1. prototípus a FEHOVA-n kiállítva
2. prototípus az Acélkocka tanfolyamon:
3. változat már általunk bemutatva:
Utolsó kommentek