A 6SH117-es mellény jelenleg az orosz reguláris erők alapvető és legújabb málhamellénye. 2013-ban mutatták be, és a korábbi 6SH112-es tovább fejlesztésének tekinthető.
A mellény modern elvek alapján készült, megfelelő célzsebekkel, leszámítva az elsősegély zsebet, kompatibilis az általánosan rendszeresített orosz védőmellénnyel és kizárólag egy méretben készül.
A mellény vállpántjai egy hálós anyagú, málharögzítési pontokkal teletűzdelt, és széles hátsó részben végződnek. Igény esetén plusz zsebek rögzíthetőek rajta, bár ez nem jellemző, viszont a vesezsák miatt egy camelbak nem nagyon fér el rajta.
Tudomásom szerint a 6sh117-et általában felzsebezve kerül ki, de jellemzően a zsebeket a mellényhez tartozó málházási utasítás szerint szokták elhelyezni.
Ez alapján, és ez az orosz mellényeken eddig is így volt, a gránát zsebek két oldalra kerülnek, a tártartó zsebek mögé, tehát összesen négy darab zsebet foglal magába a teljes készlet.
A mellény szélességét két oldalt, három-három hevederrel lehet állítani, a fölösleget pedig gumigyűrűkkel lehet lerögzíteni. Jól bevált megoldás, könnyen lehet módosítani rajta és szinte biztosan nem lazul ki saját magától.
A mellény magassága négy darab hevederrel állítható, amik a vállpántok hátsó részénél találhatóak. A fém hevederfeszítő itt is ismerős lehet, az elhelyezésük pedig nem volt zavaró abban az esetben sem, ha esetleg egy kisméretű zsákot vettem fel rá.
A tártartó zsebeket a harminc lőszeres Ak tárakhoz tervezték, abban viszont nem vagyok biztos, hogy a nagyobb, negyvenöt lőszeres, RPK tárak is beleférnek-e.
A zsebet tépőzárral és patenttal lehet lezárni. Belül egy szintén tépőzáras elválasztó található, ami ennek a kialakításnak köszönhetően, eltávolítható.
A rögzítés eltér a hagyományos Molle rendszertől, ugyanis itt nem kerül patent a zseb és a rögzítéséhez használt hevederre. A heveder viszont puha, műanyag merevítést kapott, ennek köszönhetően merev, mégis hajlékony.
A tártartó zsebekből összesen három verzió tartozik a rendszerbe. A fő különbség, hogy a zseb bal vagy jobb oldalán egy plusz zseb helyezkedik el, a bajonett vagy világító rakéta számára.
A Vog, puska gránát, zsebe szerintem túl egyszerűre sikerült. A zseb nyitott, egy egyszerű patentos heveder gondoskodik a gránátok helyén tartásáról.
A másik érdekes elképzelés, hogy a kétszer-öt gránátot tartalmazó zsebeket, jellemzően előre málházzák, így azok mozgás közben kényelmesen üthetik az ember combját. Nem teljesen világos, hogy miért nem oldalra, vagy hátra málházták.
Általános célú zsebnek egy kisebb tépőzáras zsebet szántak, de ebbe vagy GPS és iránytű, vagy egy vagy kettő darab kötszer csomag fér csak el. Ez így ebben a tekintetben jóval elmarad az általunk már megszokott „utility” zsebektől.
A mellény hálós részét elől kettő darab, míg a mellény öv részét egy darab nagyobb csat fogja össze. A csatok minőségre nem sokat változtak a korábbi évekhez képest.
A mellény hálós részén, mindkét oldalon, villámzáras zseb található. Hátránya, hogy nyitott hálós anyagból készült, így nyáron elég könnyen lecsapódik az izzadságunk rajta.
Az öv párnázott, és nincs külön választva a hálós mell és hát résztől. Akárcsak a 6sh112-nél vagy az FLC-nél, az öv körmérete itt is úgy változtatható, hogy a hátsó részre varrt öv, a hálós mellrésznél található párnázott részből ki illetve behúzható.
A hátsó részen belül egy üres rekesz található, ahova akár egy camelbak is elfér. Én egy három literes tartályt szuszakoltam bele, de az teletöltve egy kicsit kényelmetlen, ugyanis eltolja a mellényt a hátról. Ajánlott inkább egy két literes tartállyal próbálkozni.
Szintén érdekes elképzelés, hogy a teljes készlet csak egy darab kulacs zsebet tartalmaz. A zseb kialakítása lehetővé teszi, hogy a régebbi orosz/szovjet típusú fém kulacsot, és bármelyik modernebb műanyag kulacsot rögzíteni és hordani lehessen benne.
A gyári adatok szerint a vesezsák űrtartalma hét liter. Ez egy jól bevált design, aminek a külső felén további rögzítési pontok találhatóak, bár itt nincs túl sok értelme plusz zsebeket rögzíteni.
A vesezsák két oldalán egy-egy csatos hosszúkás zseb található. Hogy pontosan mit kéne benne tárolni azt nem tudom, de ruhának-kabátnak keskeny. Egy félliteres műanyag flakon esetleg elfér benne.
A vesezsák alján lévő, itt már műanyag hevederfeszítőkkel, a külső részén lehet kabátot, esővédő poncsót rögzíteni. A fölösleget itt is gumigyűrűkkel lehet a hevederekhez fogatni.
A készlet része kettő darab vízhatlan kis zsák. Ebbe váltás ruha vagy alsónemű csomagolható, a zsák száját pedig egy madzaggal lehet megkötni.
Szintén a készlet része egy javító szett, ami két csatot és két hevederfeszítőt, illetve egy hevedert és egy kis plusz anyagot tartalmaz. Bár az utóbbit talán csak a zsebek foltozására lehetne használni.
A teljes 6SH117-es mellényhez összesen tizennyolc féle zsebet készítettek el, ahogy ez a használati utasításban is látható. Ebből derül ki, hogy létezik külön zseb az RPK golyószóró és a PKM rakasza számára.
Megfelelően összeállítva és felzsebezve, ahogyan én is megkaptam, nagyon kényelmes egy FLC-vel összehasonlítva. Sokkal több felszerelés málházható rá, és ezt jóval kényelmesebben viselhetjük.
Azonban vastagabb és nehezebb is, ennél fogva pedig melegebb mint az FLC. A mellényt az orosz málházási elvek mentén alakították ki, ennél fogva például a tártartó zsebeket a mell részen szánták elhelyezni, a derék helyett.
De mindent összevetve ez egy jól sikerült mellény, kényelmesebb és robosztusabb az elődeinél, a zseb kiosztása megfelelő, leszámítva az elsősegély zseb és a plusz kulacs vagy víztartály zsebek hiányát.
A melényért köszönet COFI-nak!
Utolsó kommentek