1.Mire számítottál a Tengerészgyalogságot illetően?
Számítottam rá, hogy puritánabb lesz mint amiket az ember láthat az amerikai haderőről –általában- a médiában de első blikkre nem éreztem ezt. Persze mikor volt alkalmam egy haditengerészeti bázison eltölteni egy hétvégét a különbség nyilvánvalóvá vált. A tengerészeti bázison az az érzésem volt, hogy egy luxus szállodában vagyok. Ezzel szemben a Tengerészgyalogos bázis…..
2.Milyen volt az első benyomásod róluk, és ez mennyire volt párhuzamban azzal, amire számítottál?
Körülbelül az amire számit az ember,aki kicsit is tisztában van a USMC általános attitűdjével, a többi haderőnemhez képest. Büszkék, fejjel mennek a falnak ha arról van szó, mert hogy ők a MARINE-ok. A fiatalokra gyakorlatilag kivétel nélkül igaz, de ezt is nevelik beléjük. Nem szabad azonban azt sem elfelejteni, hogy az alkalmazásuk szempontjából ez a magatartás sokszor előnyös. Az idősebbek, főleg akik megfordultak már jó pár külszolgálaton sokkal higgadtabbak, okosabban viselkednek, de őket sem szabad ezért alábecsülni, mert nem felejtették el „honnan jöttek”.
3.Hogy nézett ki a képzés?
30-35% tanterem és 65-70% terep. A tanteremben is megkövetelték a 100%-ot akárcsak a terepen. A képzés jellege „sima” lövész de –mint az köztudott- náluk a lövész nem ugyan az mint általában más haderőben. Eszmélten magas színvonalon űzik a lövész szakmát. Ez kihatott mind a szakmai mind a fizikai dolgokra is. Meglepően széles körűek voltak a feladatok, nem egyszer hajtottunk végre lesállást erdős területen vagy rajta ütést célobjektumon. Ezek alapvetően nem klasszikus lövész feladatok. Persze a végrehajtáson meglátszott, hogy lövész a mentalitás. A helyiségharcot például sokkal inkább a nyers erő és dinamizmus jellemezte mintsem a végletekbe menő precizitás. Ugyan ez elmondható minden nem klasszikus lövész műveletről, amik a tanfolyam részét képezték (kisebb felderítő műveletek, LÁS..stb)
4.Mi a véleményed az USMC-nél használt személyi felszerelésről?
A felszerelés „gerince” (bakancs, mellény, zsák) elég jó volt. A mellényük (ISPC) meglepően kompakt volt. Sokan a cummerbundot is elhagyták belőle, így egy igen csak „high speed” mellényt használtak. A sisakot speciel utáltam (LWH) de abból akinek volt jobb, az azt használta. Főleg MICH-2000-eseket Team Wendy szíjjal, ezt így első blikkre 6-7 ember is használta. Általánosságban engedték mindenkinek, hogy azt használja amit az anya alakulatnál is megtűrtek. Így aki például a MARSOC-tól volt, az OPS CORE-ban nyomult. A nagy kedvenc ALICE pack sem ment még ki divatból. Kaptunk sok apróságot is (bőr kesztyű, kulacs) ezek szépen a szekrényben pihentek a tanfolyam végéig, sok hasznuk nem volt. Az alakulatom miatt semmibe se szóltak bele, így én túra bakancsban és saját zsákkal voltam végig.
5.Milyenek voltak a tapasztalataid a képzésen résztvevő többi Tengerészgyalogossal?
Változó. Nem akarok konkrétumot mondani, de a skála mind két oldalán akadtak példák. Azonban az általánosságban elmondható, hogy a fiatalok inkább követik a parancsokat, se több se kevesebb, amivel néha a saját dolgukat nehezítik meg, mintsem, hogy kicsit tovább gondolkodjanak
6.Mi a véleményed az általános képzettségükről?
A legszembetűnőbb és számomra a legfurcsább, az egyéni málházási szokásaik voltak. Úgy voltak vele, hogy úgyis jó nagy a zsák,(FILBE) hát beledobálnak mindent, jó lesz az úgy. Ez néha olyan méreteket öltött, hogy konzerv dobozokat is hurcoltak magukkal, MRE helyett, kezdve a babos-húskonzervektől az ananászig. Viszont becsületükre legyen mondva, hogy sokszor elég horror módon összerakott zsákokkal, zokszó nélkül tolták le a távokat.
7.Milyen volt a fizikai felkészültsége a kinti állománynak?
Elég jó. Itthoni viszonyokhoz képest kiváló. Azonban az átlag életkor is sokkal-sokkal kevesebb mint itthon. Persze, itt sem mindenki hétvégi cross fit versenyző, sokan kigurulják még az életkorukból. Akik sportolnak azok itt is az élvonalba tartoznak.
8.Hogy nézett ki a képzés fizikai része?
Sok-sok-sok terepfutás. Utána sok-sok-sok terepfutás rönkökkel,benzines kannákkal és lőszeres ládákkal. Majd sok-sok-sok futás felszerelésben és zsákkal. Majd ezeket variálták versenyben. Az instruktorok világossá tették, hogy se egyéniben se rajban nem fogja megérni ha a végén teljesít az ember. Néha volt PFT (Physical Fitness Test) és CFT (Combat Fitness Test) ott voltak csak erőnléti feladatok.
9.Mennyire látszik a különbség a Tegnerészgyalogos-hadsereg és haditengerészeti támaszpontok között?
Durván. Elmondható, hogy az USMC lényegesen kevesebb pénzt kap.
10.Milyen volt az étkeztetés?
Az MRE-t ha máshonnan nem, innen a blogról lehet ismerni, arról nem is beszélnék. Terepen mindig azt kaptuk. A bázison való étkeztetés jó volt, egészen egészségesen össze lehetett válogatni ha az ember oda akart figyelni a kajára. Volt minden a csirke+rizstől a hamburgerig. A baj csak az volt, hogy az adott csirkét (és minden mást is) MINDIG ugyanúgy csinálták. Így hosszú távon elég egyhangúvá vált.
11.A képzés alatt megismerkedhettél a Tengerészgyalogság néhány rendszeresített gyalogsági fegyverével. Mik a tapasztalataid a karabélyaikkal illetve a tűztámogató fegyvereikkel?
A STANAG tárak valóban semmire se jók. IAR-t vittem, az ha a tár rendben volt tökéletesen üzemelt. m4/m16-ok voltak még, azok is hasonlóan működtek. Elsőre picit szokatlan volt a „sok” kiegészítő de pillanatok alatt hozzá szoktam a kezelésükhöz. Többször is belőttük a fegyvereket. Lövészetek alkalmával nagyon jó élmény volt a pontosságuk. (AK hoz szokott szemszögből).
12.Mennyire sikerült megtalálni a közös hangot a képzésen résztvevő többi Tengerészgyalogossal?
Én jól éreztem magam, több sráccal is jó viszonyban voltam, közösségi médián keresztül a mai napig néha dumálunk.
13.Mi az ami mind a hazai, mind a kinti szervezetben közös?
A katonaélet sajátosságai ott is ugyan azok mint itthon, és ott is sikerült feltalálni, hogy könnyebb gurítani a kockát mintsem vinni.
14.Hányan fejezték be a képzést?
Már nem emlékszem pontosan de 75-80% körüli volt a sikeres végrehajtás.
15.Mi kell ahhoz, hogy valaki el tudja végezni a továbbképzést, úgy értve, hogy ez igényel ember feletti akaraterőt?
Közel sem. De akarni kellett, voltak nehéz részek de ha az ember akarta átvitte könnyedén. Persze ildomos egy ilyen tanfolyamra készülni mint fizikailag, szakmailag de akár nyelvből is ha épp az a gyengébb.
Utolsó kommentek