A medic zsákok az alapokat tekintve javarészt megegyeznek. Szögletesek, sok zsebesek és nagyméretűek. Az 5.11 próbált ezzel szakítani.
A zsák vállpántjait a hagyományos módon készítették el, és megtalálható a derékpánt illetve a vízszintes csatos pánt is. A heveder feszítők helyett mindenhol csatot használnak.
A zsák teljes térfogata 65 liter, az anyaga pedig 1000D nylon. A varrásra és a felhasznált anyagokra nem lehet panasz, a húzózárak YKK a csatok pedig ITW Nexus gyártmányok.
Kívül több zseb és két-két kompressziós pánt található. A pántok nem vízszintesek, hanem az elülső külső nagyobb zseb miatt körülbelül 30 fokos szögben futnak.
A vállpántok a szokásostól eltérően plusz rögzítési pontokkal rendelkeznek. Erre célzsebek tehetők fel, amelyekbe rádiót, orvosi műszereket lehet tárolni. A vízszintes pánt pedig szintén vállpántokhoz kapcsolható.
A derékpánt két oldalt párnázott, és ezen is megtalálhatóak a Molle rögzítési pontok. A középső csattal könnyen és gyorsan méretre húzhatóak.
Kívül a zsákon egy kisebb villámzáras zseb található, a zsák tetején pedig a megszokott vastagabb fogantyú. Látható az is, hogy a vállpántok közvetlenül a zsák felső részéhez rögzülnek.
A fő rekesz és a külső zseb között lévő nyitott rész alapvetően az 5.11 hagyományos kialakítású zsákjairól köszön vissza. A kialakítás célja a sisak vagy bármilyen kívülre rögzíthető felszerelés tárolása.
A zsákon kívül és belül lévő feliratok nem csak a zsák tulajdonosának segítenek hanem a céljuk, hogy betegellátás során ha a medicnek szüksége lenne bármilyen eszközre, akkor egy kollégája is könnyen megtalálja azt.
Az esetlap elsőre furcsának tűnhet, de betegellátás esetén amúgy is az OMSZ-nak adják át a sérültet, és a kitöltött esetlap jóval gyorsabb munkát eredményez.
A külső zseb három oldalán fut végig a villámzár, így az lenyithatóvá válik és sokkal könnyebben pakolható, illetve a jobb helykihasználást a két oldalon elhelyezett rekeszek segítik még elő.
A külső zsebben kaptak helyet a mull pólyák és lapok, CAT érszorító és az izraeli pólya. Ennek különlegessége a benne lévő műanyag feszítő elem, amivel nyomókötést lehet felhelyezni. Maga a pólya is jóval vastagabb a hagyományos kötszerekhez képest.
Az alkoholos filccel a beteg homlokára lehet felírni az ellátás kezdetének időpontját, a beadott gyógyszereket és egyéb információkat.
A „nazo tubus”-t a légutak elzáródása esetén az orron keresztül juttatják be, így biztosítva azokat. Több méret létezik belőle, és ezt a típust bizonyos esetekbe be is kell nyálazni.
Akárcsak a külső, úgy a fő rekeszen is körbe villámzár fut. Belül az egyik oldalon hálós villámzáras rekeszek, a másik részen pedig nyitott és szintén villámzáras rekeszek találhatóak.
A hálós rekeszek nagy előnye, hogy a tartalmuk látható. Akárcsak kívül, belül is végig címkék láthatók. az adott orvosi eszközök nevével.
A korábbi medic zsákoktól eltérően ezt nem az ABC szerint szerelték fel, de azoktól eltérően ezt nem is háborús övezetbe szánták, ezért más szempontok domináltak az összeállításánál.
Helyet kaptak az eredendően katonai felhasználásra tervezett eszközök is. Ilyen a képen látható Itclamp, amit a hajcsat ihletett, és a sebeket lehet összefogni vele. A doboz sajnos nem nyitható fel, mivel az biztosítja a sterilitását.
A civil környezetre sokkal inkább jellemző a vércukorszint mérő, és a mellette lévő tűk.
A waterjel-el korábban már találkoztunk az I. kerületi tűzoltó őrsön, és a tűzoltók kifejezetten kedvelik. Ez egy kicsit nagyobb kiszerelés, illetve a gélen túl kötszer is tartozik hozzá.
Legalul kaptak helyet a kanülök és az infúziós szerelékek. Ezek mellé viszont még befér a sztetoszkóp is.
Az automata vérnyomás mérő a főrekeszen belül egy külön ACU színű tokba került. A vérnyomás mérő szintén kevésbé része a katonai medic zsákoknak.
A SAM Splint gyári csomagolásában feltekert állapotban könnyebben tárolható. Kibontva és megformázva az alkar rögzíthető stabilan vele. Lényege, hogy az adott páciens kezére formázható.
A Halo Seals, avagy chest seal, főleg lőtt sebeknél használható, és gyakorlatilag két darab átlátszó, kör alakú ragtapasz található benne. Ezzel lelehet fedni a bemeneti és kimeneti sebeket.
A sanz gallér a nyak és a fej rögzítésére szolgál, és ebből a teljesen hétköznapi változatból egy kapott helyet a medic zsákban.
A zsák fő rekeszének hát felőli oldalán lévő nagyobb zsebekbe került a gumikesztyű, illetve az infúziós oldatok.
A Cyclone lélegeztető ballonja figyelemre méltó, ugyanis ez jóval kisebb mint a hagyományos ballonok. A teljes ballon a képen látható dobozban kapott helyet, ami akár egy oldal zsebben is elfér.
Kibontva és összeállítva már jobban látszik, hogy gyakorlatilag méretben sem különbözik egy hagyományos lélegeztető ballontól.
A zsák baloldal kívül található villámzáras zsebbe kaptak helyet az érfogó ollók és a varrócsipesz.
A jobb oldalon lévő ugyanilyen zsebbe pedig egy maszk került.
A medic zsák felszerelésénél a hazai sajátosságok is közre játszottak és természetesen a rendvédelmi-civil környezetben való használat. Tehát például nem kell csonkolásos akna sérülésre számítani.
Fontos megjegyezni, hogy ez a zsák nem általános felszerelés idehaza, hanem egy megfelelő képesítéssel rendelkező, és általában EÜ. biztosítást végző NAV járőr egyénileg összeállított felszerelése.
Utolsó kommentek