Megmondom őszintén, húztam-halasztottam a FILBE-ről szóló bejegyzést, mert vegyesek voltak az érzéseim a nagy zsákkal kapcsolatban, de kijelenthetem javították az összes korábbi zavaró hibát.
Egy apró tesztel hasonlítottam össze az ILBE-t és a FILBE-t. Fogtam egy adott mennyiségű felszerelést, súlyok,víz,hálózsák, ami az ILBE-ben pont elfért, majd legyalogoltam vele egy 15 kilométeres távot.
Majd fogtam ugyan ezt és átpakoltam a FILBE-be. Hát kezdetnek annyit, hogy amitől az ILBE csurig volt, azt a FILBE nevetve elnyelte, és alig volt félig a zsák.
A méretéből adodó különbségeken túl, érezhetően más a terhelése is, a derekat sokkal jobban igénybe veszi az ILBE-vel összehasonlítva. Viszont nehezebb mozogni is benne, szintén a méret miatt.
A zsák összes oldalál megtalálhatóak a MOLLE rögzítési pontok. Az alap málházási rend elképzelése szerint két oldalra és előre is egy-egy pár zseb kerül.
A külső zsebek nagyon hasznosnak bizonyulnak a felszerelés elosztásakor, ugyanis az ILBE-nél mindent belülre kellett pakolni, a megfelelő sorrendbe, különben igen hamar összekeveredett a zsák tartalma.
A két hátsó zsebbe belefér az esővédő felszerelés és a meleg ruházat is. Sokkal kényelmesebb ezekből ki-be pakolni, mint a főzsebbe turkálni, nem beszélve róla, hogy gyorsabb is.
A két oldalsó zseb alapvetően a három literes víztartály számára készült, de a két literes és literes kulacsok is beleférnek, illetve a konzervek és egyéb élelem is.
Mindkét oldalon két-két kompressziós pánt áll rendelkezésünkre. Ezek, akárcsak a többi zsákon lévő pánt-heveder, igen nagy mértékben állíthatóak, a fölösleget pedig tépőzár segítségével lehet rögzíteni.
Ahogy az ILBE-nél, itt is szempont volt az aknavető gránátok külső teherként való elhelyezésének a lehetősége, amit megtartották. A gránátot a zsák oldalába kell belebújtatni, alul pedig egy félig nyitott zseb tartja meg. Az utóbbi kiváló a kötöző anyagok tárolására is, este kiváltképp.
A vállpántok mellett az elvárt módon két vízszintes pánttal is rendelkezik, az egyik a derékpánt a másik pedig a vállpántokat fogja össze. A formájuknál itt már figyelembe vették az SPC-vel vagy MTV-vel való közös hordás lehetőségét is. Védőmellénybe továbbra sem egy leányálom viselni, de mintha nehezebben csúszna le azokról.
Minden csomaghoz jár a Serum Cinch-is amit kifejezetten a védőmellényekkel való viseléshez találtak ki. Ebben az esetben a vízszintes pántot nem kell állítani.
A FILBE-hez egy módosított MOLLE II-es műanyag vázat terveztek, ami azzal összehasonlítva sokkal keskenyebb, ennél fogva könnyebb mozgatni és nem akad bele minden.
Elméletileg a műanyag keretre kétféleképpen is fellehet rakni a zsákot, ebből az egyik beállítás a magasabba a másik az alacsonyabbak számára készült. A beállításhoz egyébként a készlethez járó „kézi könyv” nyújt segítséget.
A terhelést a vállpántokon lévő csatokkal lehet állítani. Jobban örültem volna a hagyományosabb műanyag feszítőnek, azt ugyanis könnyebb kilazítani mint a csatot.
Zavaró lehet, sőt a kézikönyv is külön figyelmeztet rá, a plusz két „anya” csat. Ezek az „assault pack” rögzítésére szolgálnak, és igen hamar megérezzük ha véletlenül ezekhez rögzítenénk a vállpántokat.
A FILBE-nél már integrálták a rádió zsebet, és ez nem opcionális, továbbá megoldották az egyszerű hozzáférést is. A vállpántok fölött villámzár található, amivel közvetlenül a rádió kezelő felületéhez lehet hozzáférni.
Korábban is említettem, de itt is meg kell jegyeznem a zsák igényes kialakítását. A rádiónál található villámzáron két kocsi található, így mindkét oldalon kivezethető az antenna.
Felül megtartották a rögzítési helyek három sorát, többre nem is lenne szükség. Ide plusz zsebeket, esetleg az „assault pouch”-ot, vagy kisebb terhet lehet rögzíteni.
A zsák felső részére tépőzár került a névfelvarró számára. Így a felhasználónak elméletileg már nem kell filcel ráírnia a nevét, az impregnálás nélküli villámzárral pedig egy belső hálós zsebhez lehet hozzáférni.
Eleinte tetszett a pántokon található tépőzáras fül, amivel a fölösleget lehet rögzíteni, mert sokkal jobb megoldásnak tartom, mint a szigetelő szalaggal való rögzítést. Azonban apró hátránya, hogy ez a fül nincs levarrva, tehát ha nem figyelünk rá viszonylag könnyen kicsúszhat.
A teljes rendszer legfigyelemre méltóbb tulajdonsága a nagyfokú variálhatóság. A nagy zsákot teljesen felzsebezve, külső terheket rögzítve akár egy heti felszerelés elfér benne.
Amivel viszont igen hamar szembesültem, hogy a 120 litert elég könnyen tele lehet pakolni ha elszál az ember, csak utána győzze elcipelni is, ami már egy másik kérdés.
Utolsó kommentek