A Tengerészgyalogság számára az utóbbi években rendszeresítették a Danner RAT bakancsot. A rendszeresítés egyik valószínű oka lehet, hogy a már meglévő bakancsok bizonyos terepen azért elég gyengén teljesítettek.
A nagyobb gyártók mint a Bates, Bellville noha készítenek jó bakancsokat is, de egyiktől sem láttam még normális és kényelmes „temperate” vagy átmeneti bakancsot.
Például a Bates „USMC” verziós „temperate” surranói kifejezetten csapnivalóak a RAT-el összehasonlítva. Több példányt láttam már aminek eltört a talpa, nehezek, merevek és nem igazán tartják a bokát.
A Danner egy amerikai cég, ami 1932 óta készít különféle lábbeliket, főleg hegyi terepre. Leginkább a minőségi munkáiról híres, és az ennek következtében borsós árairól.
A RAT-ből egyébként két féle változat készült, az egyik az „átmeneti” vagy temperate, míg a másik a nyári-sivatagi, vagyis hot verzió. Érdekesség, hogy a hot verziónál nem foglalkoztak a sárgás színű bőr felhasználásával, és az is ezt a coyote, illetve hivatalosan olive green, színű bőrt kapta.
A Danner szakított az elmúlt 10 évben egyébként hagyományosan használt Vibram talp mintázatával, és próbált valami újat készíteni. Na most őszintén szólva nem tudom megmondani ez jobb e vagy rosszabb mint a korábbi.
A korábbi talp minta amire gondolok, azt az 550ST-nél már láthatta mindenki. A RAT-nél ezen módosítottak kicsit, és emellett a talpat nem csak ragasztották, hanem varrták is. A korábbi mintázattal a fő problémám csak az, hogy télen csúszik.
A bakancson az egyik legnagyobb újítás a poliuretán bevonatú bőr orr és sarok részek. Ezeknek köszönhetően a bőr nem sérül olyan látványosan mint korábban, és védelmet is nyújtanak, továbbá szigetelnek is miközben a bakancs súlya nem nő jelentősen, mint esetleg a fém betétekkel.
A RAT háromrétegű talp részt kapott. A középső puhább réteg feladata az ütődések csillapítása, és ettől válik nagyon kényelmessé a bakancs. Nem szedi szét a térdünket konkrétan.
A leírása alapján a Vibram részt Dry Ice-al is kezelték, ami nyilván valami termék lehet és nem száraz jég, hogy hidegebb időben se fagyjon meg és kezdjen el töredezni. Erről nincs tapasztalatom eddig.
A Tengerészgyalogság számára gyártott bakancs elkerülhetetlen része az EGA. Ezért a RAT sarkára is felkerült, és immár időtállóbb kivitelben, mint esetleg a korábbi nubuk bőr bakancsok esetében. Látható továbbá az is, hogy a varrások elég robosztusak, és dupla található belőlük szinte minden fontosabb részen.
Az átmeneti változatban gore-tex bélés található, illetve a bakancs felső része 1000-es nylonból készült, elméletileg a könnyítés mellett a jobb légzés érdekében is.
Elsőre azt hittem egy robosztus de ormótlan bakancsot kapok a lábamra. De meglepő módon nem olyan ormótlan és nem lassul úgy le benne az ember, mint mondjuk a Bates Enforcer esetében.
Minőségi és igényes módon készítették el, ennek következtében pedig elég drága is. De nem esik le az ember lábáról, és nem lesz néhány használat után kopottas az orra vagy a sarka.
A talpnak köszönhetően ez szintén egy elég kényelmes bakancs, sőt ezesetben az ütődés elnyelő réteg még puhább is mint az 550 ST vagy a Haix esetében.
Ami kicsit szokatlan volt elsőre, az a szélesebb talp. Ugyanis a megszokott bakancs szélességhez képest ennél a talp kb. fél ujjnyit túllóg a bakancs szélléhez képest. Megszokható mondjuk.
Szóval a Danner RAT a nevéhez híven egy valóban robosztus, igazi sáros-esős-hideg időben hordható lábbarát surranó. A fűzőknél külön tetszik a gyors fűző és a korábbi gyűrűk kombinálása, amivel számomra érezhetőbben jobb tartást biztosít, mint a gyors fűzős rendszeresített bakancsok.
Érdekes egyébként, de sivatagban és egyéb melegebb helyen is ezt hordják, miközben más első kézből származó tapasztalat alapján ilyen környéken már-már túl meleg.
Utolsó kommentek