A Tengerészgyalogság új egyenruhája mellé új bakancsokat is rendszeresített. Az új bakancsok több gyártótól érkeztek, és közös jellemzőjük, hogy hasított bőrből készültek, és coyote brown színűek, amit egyébként olive green-ként jegyeznek mindenhol.
A Belleville a rendszeresített lábbelik között az erős középmezőnyben foglal helyet, olyan neveket maga mögé utasítva mint a Bates, Wellco, Altama. Ez sajnos a bakancsok árcéduláján is meglátszik.
Az 550 ST sarkánál megtalálható a Tengerészgyalogság logója, illetve látható a sarok részen a négy soros varrás. A hasított bőr tisztítása nem olyan bonyolult. Le kell mosni, majd száradás után a szennyeződéseket ki kell kefélni, és végül velúr spray-vel kezelni, ami javítja a vízálló képességét.
Rendesen kezelve kibírja az esőt, és nem ázik át azonnal, sőt még havas terepen is kibír néhány órát. A hasított bőr bakancsokat sokszor dicsérik, mivel nem kell kifényesíteni őket.
Az 550ST talpa több rétegből tevődik össze, és egy bizonyos Vanguard, futó cipőknél is használt technológiával készült. Az utóbbiból annyit lehet észrevenni, hogy valóban könnyebb és gyorsabb benne szaladgálni mint mondjuk valamelyik ormótlan Bates bakancsban.
A talp külső rétege a hernyótalpas VIBRAM, míg a következő egy puhább réteg, aminek a lényege annyi lenne, hogy az ütéseket elnyelje. Ez keményebb talajnál jönne jól, mint a beton, de gyakorlatilag elhanyagolható mértékben csillapít.
Azonban a keményebb középső réteg elég nehéz, ami plusz kilókat róhat a lábunkra. Haszna pedig nem sok, mivel több napon át tartó betonon szaladgálás során keletkező ütéseket szabadon vezeti át a lábunkba.
A külső része Vibram talpas. A Vibram egy speciális gumiból készült, aminek köszönhetően a bakancs előbb szakad szét a lábunkról, mint hogy ez simára kopjon.
Másik előny amit szoktak még emlegetni, hogy bizonyos szinten csúszásgátló. De ez így nem igaz. A korábbi bakancsoknál gond volt, hogy a talp részük hamar simára kopott, és ezzel a terepen való használhatóságuk egyenesen arányosan romlott.
A bakancs belső felén két darab szellőző nyílás található. Ezeknek én túl sok hasznát nem éreztem. A levegő nem áramlik jobban odabenn, és nagyobb melegben, nagyobb igénybevételnél szinte ugyanúgy bele izzadt a lábam, mintha ott se lennének. A szellőzőkön háló található, ami véd a víztől egy bizonyos szintig.
A bakancs könnyítésének érdekében egy része Cordura által gyártott Nylonból készült. Ez a levegő szabadabb mozgását teszi lehetővé, a teljesen bőr bakancsokhoz képest, miközben a természetben található kiálló hegyes dolgoktól ugyanúgy véd.
Pozitívumként tudnám még kiemelni, hogy a bakancs lábszáron található felső része is párnázott, nem csak egy vékony bőrréteg. Ennek köszönhetően befűzéskor rendesen rásimul a lábunkra.
A bakancs gyorsfűzős, aminek köszönhetően gyorsan menetkésszé tehető. Hiába a 8 inches szár magasság nem fogja rendesen a bokát. Persze ez is szubjektív, de véleményem szerint ebből a szempontból jobb mint egy torna cipő, de sehol sincs a túra bakancsokhoz képest.
Ezek a bakancsok már nem egy életöltőre készültek. Kényelmesek, de folyamatos használat mellett fél-egy év alatt érezhető állapot romlás következik be.
Én főleg a talpnál kezdtem észrevenni ezt, majd a belül található Cool-Max bélés kezdett el lejönni, végül pedig az orrában található acélbetét lágyult meg. Más esetekben pedig mindezek előtt a talp középen elkezdett elrepedni, de én a saját két példányom esetében nem tapasztaltam hasonlót, szóval lehet az csak egy rossz széria volt.
Az 550ST egy könnyű és kényelmes nyári bakancs, de nem szabad csodát várni tőle. Rendesen karbantartva átmeneti bakancsként is lehet használni hidegebb és sárosabb időben, egy vastagabb zoknival megtuningolva.
A bolti ára 120-160 dollár között mozog. Ennyit egyáltalán nem ér meg, mivel ennyi pénzért sokkal jobb bakancsokat lehet venni. Minőség és kényelem terén simán veri a korábban felsorolt gyártók bakancsait. Őszintén szólva ami ezekkel szemben számomra valóban kiemelkedővé teszi, hogy ténylegesen könnyebb benne futni.
A haderőnemi jelzés ne zavarjon senkit, a Belleville több színben gyártja, hogy a légierő és hadsereg tagjai is viselni tudják. De akkor sem éri meg azt a 30 000 forintot.
Utolsó kommentek