A PLCE málharendszert 1992-től kezdték el rendszeresíteni nagyobb számban. A kezdeti változat még OD színű volt és sok megoldást szinte egy az egyben átvettek, a felhasznált anyagokat leszámítva, a korábbi ’58-as málharendszerről.
A PLCE 1000-es Cordurából készült és arra tervezték, hogy egy katona 48 órára elegendő felszerelése elférjen benne. A zsebek felosztása ismerős lehet a korábbi málharendszerből, de sokat javítottak rajta. Például a hordozható lőszermennyiség sokszorosára nőtt.
Az első fő különbség ami megtetszett a PLCE-ben, az a heveder öv ami a vállakon fut. Hat helyen rögzül a málhához, ebből 4 ponton a málha zsebeken található fém csatokba lehet befűzni.
A modern kor igényeihez igazítva a dupla zsebes tártartók mind a két oldalra felhelyezhetők, mivel mindkét oldalukon megtalálható az a fém csat amibe a váll heveder fűzhető.
Mind a zsebek, mind a váll heveder kizárólag DPM színben készült. Mikor sivatagi körülmények között használták, akkor az álcázást elősegítendő előfordult hogy egyszerűen sárga festékkel "igényesen" összekenték.
Belül a tártartóban nincsenek a tárak elválasztva egymástól. Egyenként három-három tárat lehet bemálházni, ami összesen 12 tár. Ez pedig igen figyelemre méltó mennyiség.
A tártartón az ’58-as málharendszeren már ismertetett rendszer található. Emellett tépőzár is rögzíti a fedlapot, amit igény szerint akár le is takarhatunk, a halkabb nyitást elősegítendő. Mindegyik zseb ugyanígy nyitható, illetve zárható.
A fedőrészben található a zsebek címkéje, NSN számmal és gyártóval. A fedlap vízhatlan és durva anyagból készült. Az élettartamát általában azzal szokták növelni, hogy a tárakat fejjel lefelé teszik bele, így az éles felső részek nem teszik tönkre.
A kulacs zseb az eddig bemutatott zsebekhez képest a legnagyobb. Elfér benne egy műanyag kulacs és a hozzátartozó kulacs pohár is. Emellett egyébként „mindenes” zsebként is lehet használni.
Nem csak a fedőrész de a zseb alsó fele is vízálló borítást kapott, így ha letesszük vagy leülünk, akkor sem ázik be alulról. Bár igazság szerint ennek csak akkor van haszna ha nem "rendeltetés-szerűen" használjuk, mivel a kulacsnak nem árt ha vizes lesz.
Mindegyik PLCE zsebnek az alján megtalálható a víz leeresztő gyűrű, ami a zsebek méreteihez képest egész apróra sikeredett. Figyelembe véve, hogy csak itt tud a víz távozni, és a Cordura is elég jól bírja a vizet illetve plusz vízálló borítást kapott, ez egy elég elhibázott méret.
A harmadik zseb a „utility” avagy „általános célú” zseb. Ebbe az evőcsészéket illetve akár a gyalogsági ásót vagy az esővédő poncsót is be lehet málházni.
A zsebbe belülre hosszában egy elválasztó került, ami egy nagyobb és egy kisebb rekeszre osztja fel. Belülről összesen négy oldalról borítja vízálló anyag.
A zsebek rögzítése a málhaövön előremeghatározott, és az ’58-as málharendszeren lévő megoldás tovább gondolása. Bár ez igazából a teljes málharendszerre elmondható.
A málha öv belső felén található „zsebekbe” kell belebújtatni a célzsebeken található fém füleket, majd ezek felett kell a tépőzáras-patentos pántokat rögzíteni.
A PLCE málhát jelenleg is használják és még egy darabig használni is fogják. Egyenlőre nem tervezik MTP színben gyártani, továbbá az újabb Osprey mellények mellett rendszeresítettek már szintén MTP színű MOLLE-s málhamellényt is.
A PLCE nem a legmodulárisabb málhamellény, de ez nem is volt fő szempont az elkészítésénél. A zsebek levehetők ezért teljes és minimális konfigurációban is viselhető. Bővíthető a Bergen zsák oldalsó zsebével, amit hátra vehetünk fel.
A PLCE azon málharendszerek sorát bővíti amelyeknél szempont, hogy a viselő mellkasa és elülső oldala szabadon maradjon, így hason fekve nem zavarja a málha mellény egyik zsebe sem a kúszásban.
A PLCE szettet olcsón beszerezhetitek társoldalunkon: www.thearmybox.com
Az utolsó 100 komment: