A Magyar Néphadsereg 87M Málhamellény néven rendszeresítette ezt a személyi felszerelést. A 87M az első változat volt, ugyanis ezt tovább „fejlesztve”, „boci” színben is rendszeresítették, sőt napjainkban is fel-fel tűnik.
A mellény egyik nagy hátránya, hogy nem létezik belőle több méret, nagy méretű és meleg továbbá nem lehet rendesen méretre állítani sem. A mellény hátsó részén elhelyeztek egy névtábla tartót, aminek igen nagy hátránya, hogy az átlátszó részéről megcsillan a fény, és amúgy se túl hasznos.
A nagy méretű málha övnél már műanyag csatot használtak. Az öv alatt látható kisebb zseb nem tartozéka a mellénynek, utólag varrták fel. A mellette látható nagyobb zseb a 75M gázálarc tárolására szolgál.
A gázálarc zseb tépőzáras, és kizárólag a maszk fér bele, míg korábban a szimatszatyorba több kiegészítőt lehetett tárolni hozzá. A zseb a későbbi „fejlesztett” mellényeknél már több zsebbel készült, amikbe tartalék membrántól kezdve pótlencsékig lehetett tárolni minden kiegészítőt.
A gázálarc zsebet fixre varrták, csak a későbbi változatnál lett „moduláris”. A mellény másik hátránya, hogy a később rendszeresített 93M gázálarc már nem fér el benne. Az alkalmazott tépőzárak nagy hátránya, hogy könnyen nyílnak, bár a gázálarc testről nem veszhet el semmi.
A heveder öv a mellény hátsó részébe fut bele. A későbbi változatnál a málha öv körbe fut a mellényen kívül. A mellény két első és egy hátsó panelből áll össze.
A hátul látható vesezsák szintén fixre varrt. A tépőzáras megoldás itt már problémásabb, lévén az esetlegesen benne tárolt nagyobb súlyú sátorlap, már jóval könnyebben kitud esni. A kisebb dolgokról nem is beszélve, amik a tépőzárak közötti részeken tudnak kihullani. A későbbi változaton ez a zseb is levehető, és tépőzárak kerültek fel az aljára, így ha nem tárolnak benne semmit akkor föltekerhető és kevésbé zavaró.
A mellény jobb oldalán látható a kulacs zseb, amiben a korábban rendszeresített alumínium kulacs hordható. Érdekes módon ezt a zsebet nem fixre varrták, így levehető. A zseb patentos, és a hátulján két öv bújtató található. A mellényre úgy kell feltenni, hogy a málhaövet a mellény öv bújtatói és a zseb bújtatói közé kell befűzni.
Azonban ha a kulacs zsebet a képen látható helyen hordjuk, akkor két probléma is felmerül. Egyrészt alatta találhatók a bajonett rögzítésére szolgáló gyűrűk, illetve a gyalogsági ásót is oda kéne felfűzni. Na most ebben az esetben a kulacsot bal vagy jobb oldalon elől kéne hordani. A jobb oldal a preferálhatóbb, mivel oda gyorsabban fellehet fűzni a zsebet, azonban ha előre kerül elég kényelmetlen lesz.
A mellényen négy, patentos tártartó zseb található. A zsebekben egy darab 30 töltényes AK tár helyezhető el. A tártartó zsebekben nincsen koptató réteg vagy erősítés, és mivel a gyakorló ruha anyagából készült, ezért a tárak élesebb részei használat során kivágják a zsebet.
A képen megfigyelhető a zsebek vékony fedőlapja. Az alkalmazott patentokkal az egyedüli probléma, hogy mikor zsebben van az AK tár akkor ahhoz hozzányomva viszonylag könnyen zárhatóak, viszont ha üres a tárzseb akkor nehezebb vissza patentolni.
A mellényt elől, a két elülső részhez vart patentos fülekkel lehet zárni. Ezeket később elhagyták, mivel gyakorlatilag semmi hasznuk nincs, és a panelekre kerültek fel a patentok. Feljebb látható műanyag csatos pánttal a mellényt elől jobban összelehetne húzni, de mivel ez se sikerült igazán, ezért a későbbi mellényeknél ezt is elhagyták.
A vállaknál látható nagyobb méretű műanyag csatok rögzítik a két elülső panelt, a hátsó panel váll részéhez. Ezek segítségével lehet a mellény elejét lejjebb, vagy feljebb húzni.
A hátsó és elülső részek közötti távolságot oldalt lehet állítani. Illetve lehetne, mivel ha beállítjuk, de nem rögzítjük szigetelő szalaggal a pántot, akkor szépen kicsúszik magától. A későbbi verziónál ez a pánt kívülre került. A tártartók mellett a 43M kézigránát tárolására szolgáló patentos zsebek láthatók. Ezekből 2 darab helyezhető el a mellényen.
A mellény elején lévő tártartó zsebek, 9 patenttal rögzíthetők. A patentok egyik hátránya, hogy ezek bizony rozsdásodnak, és ennek következtében egy idő után nem tartanak már úgy. A patentos megoldás azért érdekes, mivel nincs gyakorlati haszna. Tudomásom szerint nem készült más panel a mellényhez, amiben pl SVD tárakat vagy PK rakaszokat lehetne tárolni.
A mellény bal oldalán találhatók a bajonett rögzítésére szolgáló fém gyűrűk. Én azonban még senkit nem láttam aki itt hordta volna.
Ezt a mellényt külszolgálatra nem szokták viselni. Ide haza is gyakorlatokon szokott előfordulni, de a jobb helyeken már lecserélték. A mellény ára 18 240 Ft, málhazsákkal együtt. A közbeszerzések között két gyártó találtam : Sapka és Kalap Szövetkezet, M+Z 2000 Kft.
Utolsó kommentek