Az ILBE (Improved Load Bearing Equipment, javított málhafelszerelés) rendszert 2005 környékén kezdtel el rendszeresíteni a Tengerészgyalogság. A MOLLE rendszer 2003-ban bemutatott változtatásai nem találkoztak a Tengerészgyalogság elképzeléseivel, ezért már akkor kiírtak pályázatot, egy új, kifejezetten a Tengerészgyalogság igényeit kielégítő táskára.
A pályázatot az Arc’teryx, főként civil túrazsákokat gyártó cég, átalakított Charlie zsákja nyerte, aminek hadi verzióját a Propper cég gyártja. Az ILBE rendszer több zsákból áll: Main pack vagy Standard ILBE málhazsák-„expedíciós zsák”, Assault Pack vagy 3 napos táska, Corpsman Assault Pack vagyis a tengerészet felcsereinek készült zsák, Recon Pack ami az ILBE Main Pack módosított változata.
2006 márciusáig 96 000 darab, elméletileg teljes ILBE rendszer, került a csapatokhoz. A zsák első változata fekete párnázással és hevederekkel, illetve zipzárral és fekete csatokkal készült. A csatokat és a zipzárakat erősebb coyote brown színűekre cserélték, illetve a táska fekete részeit is coyote brown színűekkel cserélték le.
Oldalanként két „kompressziós heveder” található rajta, amivel a táskát lehet összébb húzni, illetve ki engedni. Mindkét oldalon alul, 3 sor MOLLE-PALS rögzítési pont található, amikre kulacs zsebet vagy rakasz zsebet lehet rögzíteni. Azonban ebben az esetben, a kompressziós hevederek nem használhatók, és általában a felpakolt zseb mögé szoktam begyömöszölni őket.
A táska elülső részén további 6 sor MOLLE-PALS rögzítési pont található, amikre további zsebeket, illetve a gyalásót lehet rögzíteni. Ennek egyetlen hátránya, hogy ha a táskát már amúgy is telepakoltuk, és még ezeket a pontokat is igénybe vettük, fekvés közben a táska akár a fejünkön is túllóghat.
A táska hátoldala enyhén párnázott csak, és a párnaként szolgáló polifoam réteget belülről bevarrták, tehát nem kivehető. A merevítésként egy fekete színű műanyag lap került bele, ami szintén belül található, és egy zipzáros zsebben került elhelyezésre.
A táska alján megtalálhatóak a derékpántok. Ezek nem párnázottak, és többnyire a zsák stabilan tartását teszik lehetővé. Gyakorlati hasznuk csekély, főleg ha felszereléssel együtt viseljük a táskát, mivel az elöl elhelyezkedő tártartókon és egyéb zsebeken kellene keresztül vinni a pántokat, majd összecsatolni, ezért rejtve szoktam hordani őket.
Az ILBE assault pack keskeny, de párnázott vállpántokkal rendelkezik, amik csatokban végződnek, és ennél fogva könnyen oldhatók. Található rajtuk továbbá még két gumigyűrű, amiken a camelbak csövét lehet keresztül vezetni. A vállpántokon található még egy heveder, amin a vízszintesen futó pánt magasságát lehet beállítani.
A táskán három nyílás található, amiből a hátrésznél lévőn a camelbak csövét lehet kivezetni. A másik kettő elől található, amiken a rendszeresített rádió antennáit lehet kivezetni. Mindhárom nyílás vízhatlan anyagból készült, és noha nyitottá teszik a táskát, gyakorlatilag nem zavaró a minimális ázás ami ezek miatt bekövetkezhet.
Az elülső részen található még egy nagyalakú zipzáras zseb is. Ide főleg apróságokat, esetleg bontott MRE-t érdemes pakolni, de mindenképpen olyan holmikat amikre szükségünk lehet és jó ha kéznél vannak.
Az ILBE assault pack térfogata 1500 cu. in, ami 24,5 L-er. Az én véleményem szerint ez egy kicsit kevés, ha már Assault packnek nevezünk valamit. Belül található egy gumis rész rögtön a merevítés mögött, a camelbak számára. A felette látható két műanyag csat a rádió zseb rögzítését teszi lehetővé.
Igazolandó, hogy nem csak szerintem bizonyul néha kicsinek a zsák, tavaly pillantottam meg pár felvételen, hogy az Afganisztánban harcoló Tengerészgyalogosok a Main Pack lecsatolható fedőrészét kezdték el a táska aljára felpakolni.
A felrakott „lid” egyébként tökéletesen passzol oda, és így egy kis extra helyhez jutunk. Nem beszélve arról sem, hogy akár Polifoamot is, vagy szélsőséges esetben hálózsákot is, lehet rögzíteni a segítségével.
A „lid”-en található 4 csatot a pont jó irányban lévő kompressziós hevederek csatjaihoz lehet rögzíteni. Lehet szándékosan készült így a zsák, mivel az egy oldalon lévő kompressziós hevedereken nem azonos oldalon helyezkedik el az apa illetve az anya csat, szóval ha fordítva kerültek volna fel, a lid zipzáros része befelé nézne és nem kifelé.
A kompressziós csatok továbbá a Main Pack-en való rögzítést is lehetővé teszik, hasonlóan a MOLLE II-es táskához. Ebben az esetben egyébként valami iszonyatosan hátrafelé fog húzni a málhánk, szóval ajánlott üresen rögzíteni a táskát.
Az ILBE Assault pack nem széles, inkább hosszúkás. A 24,5 L-er viszont 3 napos mókához sokszor kevésnek bizonyul, de külső rögzítéssel természetesen ez növelhető. Tehát mint „patrol pack” tetszik, de Assault pack-nek nem nevezném. Kizárólag Woodland MARPAT színbe készítették el.
A táska 725-ös Cordurából készült. Valószínűleg azért nem készítették 1000-es cordurából, mivel a tender kiírásban könnyebb táskát kerestek mint az 1000-es Cordurából készült MOLLE II. Az ILBE rendszer napjainkban is rendszeresítve van, viszont már felmerült a lecserélésnek ötlete, de konkrét lépéseket nem tettek még ennek érdekébe.
Utolsó kommentek