Az Interceptor Body Armour gyártására, 1998-ban kaptak megrendelést, tehát ekkortájt kezdték el rendszeresíteni is, és egészen napjainkig használják őket, bár javarészt már csak az anya országban. Az IBA tervezése során szakítottak a hagyományos lövedékálló mellényekkel szemben támasztott elképzelésekkel, és sikerült egy új generációs védőeszközt létrehozni.
Az IBA nagyszerűsége a modulálhatóságban, és korábbi mellényekhez képest, megnövelt védelmi szintjében keresendő. Nagyszerű újítás még, hogy a mellényt egy külső (Outer Tactical Vest, OTV) részre és az ebben tárolt ballisztikus védő anyagokra lehet szétszedni.
A mellény külső részén a már unalomig ismételgetett MOLLE, málha rögzítési pontok találhatók. Ezek egyik hátránya, hogy nem fedik le a mellény teljes felületét. Valószínű tervezésnél a rendszeresített MOLLE kiteket vették alapul, mivel ezek pont elférnek rajta, de ha kombinálni akarnánk, akkor hely szűkében leszünk.
A vállnál található, patentos szallagoknak kettős rendeltetése van. Alapjáraton a vállvédő panelek felső részén lévő szalagot lehet rájuk húzni és rögzíteni, illetve a rendszeresített málhamellény vállrészeit lehet rögzíteni ezekkel.
Az IBA kialakításánal már figyelembe vették a felhasználók testfelépítését is. A vállrészeknél keskenyebbre vették, a korábbi mellényekhez képest, így a karok sokkal szabadabban mozgathatók, és a fegyver tus része is jobban illeszkedik.
Ami talán a legjobban tetszik az IBA-ba, az az egyszerűsége. Nagyon nincs mit rajta beállítani, egyedül két oldalt lehet szűkíteni. Elöl nyitható két oldalra, tehát úgy lehet felvenni mint egy hagyományos mellényt, és nem kell a fejünk fölött átemelni.
Azonban emiatt érték kritikák, ugyanis egy földön fekvő sérültet sokkal nehezebb kihámozni belőle, mint a fejen átbújtatható mellények esetében, a szétszedhetőeket már nem is említem. A hátsó résznél látható rögzítési pontokra főleg egy waist pack-et vagy két kulacsot lehet rögzíteni.
A nyak alatt helyezték el, a sebesült mentéshez használatos erős fogantyút. Érdekesség, hogy a kiegészítő védelem számára tervezett hátsó zsebnél látható nyílás, a camelbak számára készült, ha esetleg „hagyományos” módon hordaná valaki, tehát sima repeszmellényként. Gyakorlatban azonban ez azonban már kevésbé elképzelhető.
A kiegészítő védelem betétei, SAPI (Small Arms Protective Instert), fentebb látható hátsó zsebben, illetve elől, jobb oldalon helyezkednek el. Kritika érte ezt a fajta megoldást is, lévén a jobb oldalon elhelyezkedő betét széllei illeszkedik csak a szív fölé, de ez függ attól, hogyan vesszük fel.
A SAPI betétek besorolás alapján NIJ Level 3-nak felelnek meg, amit részletesebben majd külön posztban fogunk kifejteni. Lényege a besorolásnak, hogy a NATO 7.62x51 mm-es lövedéket képes kivédeni. A SAPI-t egyébként több gyártó is gyártja, és hangsúlyozni kell, hogy feltűntetett védelmet a lágy védőréteggel együtt képes nyújtani, bár léteznek „standalone” platek is.
A betétek külsején feltűntetik a méretet, a gyengébbek kedvéért az elhelyezés irányát, illetve azt is, hogy ne dobáljuk. A belső részén látható címke alapján lehet a gyártót és a gyártási évet meghatározni. A kerámia anyagú betét vászon borítást kapott, így ugyanis sokkal kevésbé van kitéve a káros külső behatásoknak, és az élettartalma is növekszik, ami körülbelül 4-5 év.
A lágy ballisztikai betét nylon borítást kapott, és a külsején egy címke a korábban felsorolt adatokat tartalmazza. A „soft armor”-t az OTV-n belül található, tépőzárral nyitható részeibe lehet betenni. Összesen 3 darabból áll össze, hátsó és a két mellső. A lágy ballisztikai betét Level IIIA védőképességű, ami a repeszek, illetve kis kaliberű pisztoly lövedékek ellen nyújt védelmet.
Az IBA különleges a kiegészítők terén is, mivel itt alkalmaztak elsőként ennyi, levehető és cserélhető, kiegészítőt. A nyakvédő sima ¾-es gallér, amire elölről rálehet patentolni a torok védőt is. A felkar védő szintén levehető, és a későbbi verziókat kényelmesebbé tették, egy gumi pántal. Végül pedig a felpatentolható ágyék védő.
A későbbi verziókhoz készült már oldalsó kiegészítő védelem is, side SAPI, azonban a korai woodland és háromszínű sivatagi verziókhoz még nem. Mindegyik kiegészítő belső rétege cserélhető, vagyis ha lejárna a szavatossága vagy mosni kell, akkor nem kell feltétlenül kidobni az egészet.
Az IBA 2006 környékén került leváltásra a harcoló egységeknél. Noha sok újítást tartalmaz, a tapasztalatok és a fejlesztések eredményeként, az újabb konstrukciók jobbnak bizonyúlnak. Jelenleg egyébként a lengyel katonáknál láthatók nagy számban.
Az IBA egy teljesen egyszerű mellény, ami sok hagyományosabb hadszíntéren ma is megálná a helyét. Ugyan kompatibilis a Molle málhával, mégis a a MOLLE II-es táskával hordva, egy idő után elzsibbad tőle az ember keze, mivel a táska pántjai pont elszorítják a vérkeringést.
Összesen öt méretben készült el, és optimális esetben a viselője köldökénél helyezkedik el a mellény alsó vonala. Woodland, sivatagi és Coyote Brown színben rendszeresítették. Nincs külön megjelölésük, de létezik belőlük olyan típus, ahol a hátsó részre több Molle csík került.
Utolsó kommentek