A hagyományos plate carrier mint olyan, kizárólag a létfontosságú szerveket védi, és a kemény ballisztikai betéten túl nem nyújt védelmet. Nagyon hamar meglehet kedvelni, lévén könnyű, nem akadályozza a mozgást és nagyon jól szellőzik.
A nem túl fantázia dús nevű Combat Systems cég egy cseh gyártó kis szériás termékekkel. Véleményem szerint egyszerű megoldásokat alkalmaznak de kifejezetten jó minőségű termékeik vannak.
Ahogy látható ez már egy “lézervágott” mellény, tehát a célzsebek rögzítésére szolgáló hagyományos hevederek nem találhatók meg rajta, ezáltal is csökkentve a súlyát.
A cummerbund tépőzárban végződik, viszont mindkét oldalára felkerült egy gyorsleoldásra szolgáló csat. A mellényt lehet a hagyományos módon elől vagy akár oldalt is nyitni.
Gyorsleoldó csatok találhatók még a vállaknál is. A vállpántok két rétege közé tépőzár került, ezzel lehet a mellény magasságát állítani. Természetesen párnázás is készült hozzá.
A “Front Flap” 6x6 rögzítési hellyel rendelkezik, amire a képen látható módon általában három tártartó kerül fel. A képeken is látható 1.0-ás verzió még csatokkal, míg az újabb változat már egy-egy kampóval rögzíthető.
A mellény hátsó részéről talán csak a sebesült mentésnél használatos fogantyú hiányzik. Az alsó része tépőzáras, és a deréköv méretét lehet itt szorosabbra vagy lazábbra állítani.
A deréköv merevítés nélküli, viszont lehetőség van a kiegészítő védelem betétjeit elhelyezni benne. Érdekessége még, hogy a hátsó fele egy erős gumírozott részben végződik, amivel szerintem sokkal kényesebb a viselése mint a hagyományos deréköveknek.
A cummerbund rögzítése a hátsó panel alsó felének tépőzáras részén történik. A látható módon ha szorosabbra akarjuk venni, akkor minél közelebb kell elhelyezni, akár egymásra rögzítve.Ami nagyon szimpatikussá teszi még az a belső 3D hálós párnázása. A kialakításának köszönhetően segíti a szellőzést és kényelmesebbé teszi a hosszú idejű viselést. Míg a vállpánrázás levehető, addig a belső és oldalsó párnák fixen a mellényre varrtak.
Lágy ballisztikai betétek oldalt és elől illetve hátul is elhelyezhetők, míg a kemény ballisztikai betétek csak elől és hátul. Szokásos módon alulról, egy tépőzáras zsebbe helyezhetők el.
Az egyszerű mégis nagyszerű megoldásaik tetszenek, és a 500D cordura sem tér el az iparági sztandardtól. A cummerbund gumis kivitelezése és a belső 3d párna még inkább hozzáad az értékéhez.
Érdekesség, nem csak a katonai hanem a rendvédelmi erőknél is terjednek a hasonló kialakítású mellények, akár idehaza is. Amerikában egyre több helyen része a járőrautó felszerelésének, és “helyzet” esetén a rendőr magára kapva, teljes értékű védelemmel láthatja el magát, mivel sok esetben eleve viselnek már egy könnyű védőmellényt.
A sentinelt tíz féle színben és négy méretben készítik el. Sajnos nem csak a minősége, hanem 239 Eurós bolti ára is egy polcra helyezi el a konkurenciával.
Utolsó kommentek