Fényképek tanulsága szerint, jelenleg is zajlik a Magyar Honvédség számára egy új típusú, modern védőmellény fejlesztése, sőt a tavalyi acélkocka tanfolyamon az első változatnak lezajlottak a csapatpróbái is.
Ami világosan látszik, hogy az új típus jóval kisebb a korábbi TMK-hoz képest, új fajta célzsebek készültek hozzá, moduláris rendszerű és a kialakításánál figyelembe vették a modern plate carrierek vonalvezetését.
Gyors leoldás helyett, egy gyorsan kiereszthető csat található a váll részeknél. A méret állítása is itt lehetséges, a két nagyméretű heveder elölről fut a hátsó panelhez, és egy létracsatt segítségével lazítható vagy húzható szorosabbra. A vállpántokon tépőzáras párnázás látható. Átvették a rádió vezetékének rögzítésére szolgáló, első panel felső részén lévő két-két darab tépőzáras hevedert is.
Ami még világosan látszik, hogy a mellényen lévő deréköv már nem tépőzárral rögzül az elsőpanelen, hanem egy műanyag darabban végződik, amit a mellény elején lévő párjába kell beleakasztani.
A deréköv kialakításán látszik még az is, hogy belekerült egy felülről nyitható zseb, ami az oldalsó védelemként szolgáló kemény ballisztikai betétek számára készült.
A moduláris felépítéséhez hozzátartozik a némileg átalakított torok, nyak, felkar és lágyékvédelem is. Ami újítás ezeken látszik, az a megnövelt méret, és a belső oldalán lévő hálós anyagú párnázott felület.
A jobb oldalon látható mellény második változata. Jól megfigyelhető, hogy az első panel felső részei nagyobb ívben dőlnek kifelé, míg az első generációs védőmellényen ezek inkább egyenesek és párhuzamosak egymással.
A célzsebek közül négy fajtát különböztethető meg. A felülről nyitott és oldalt merevített tártartó, egy villámzáras adminisztrációs zseb, egy villámzáras általános célú zseb és egy pisztoly tár számára kialakított célzseb.
Érdekesség, hogy az első változaton ezek szinte mind barna színű anyagból készültek, de itt már a 15M anyagú változatok is előkerültek. Ez előre vetíti annak a lehetőségét is, hogy az egész védőmellényt 15M mintás anyagból kívánják elkészíteni.
A modern kialakítását erősíti, hogy egy harci öv is látható a képeken, amely a védőmellénnyel együtt viselhető, és így a felszerelés egy részének a súlya a derékra terhelhető.
Illetve ezek mellet még rengeteg egyéb praktikus aspektussal rendelkezik, például a maroklőfegyver elhelyezésén túl az a tény is, hogy a ballisztikai védelmet nem igénylő feladatok-gyakorlások ellátásakor sokkal kényelmesebb viselet és addig sem a drága védőmellény kopik.
Plusz pont, hogy a mellény belső oldala nem sima felületű, hanem ugyanazt a párnázott hálós réteget kapta meg, ami a kiegészítő védelem paneljein is látható
Mindent összevetve a “plate carrier” kialakítású védőmellény sokkal praktikusabb mint nagy méretű társai. A rendszerhez tartozó öv szintén egy modern és jól bevált megoldás, és van még egy tény ami szimpatikus.
Ezeket az új eszközöket nem kifejezetten a különleges rendeltetésű katonáknak, hanem az egyszerű lövész katonáknak szánják. Ezt a teóriát erősíti az is, hogy az acélkocka tanfolyamon mutatták be őket, és nem Szolnokon.
Fotó: Ujhelly Attila
Utolsó kommentek