A “parancsnoki” zsáktól eltérően, a sima lövész változat egyszerűbb kialakításban készült, és nagyban hasonlít a korábbi DPM mintás járőr zsákokhoz.
Oldalanként két-két kompressziós pánt található, de a villámzáraknak köszönhetően a hagyományos Bergen oldalzsebek is rögzíthetők rajta. Továbbá oldalanként akár egy-egy darab aknavető gránát is belefér.
Sajnos a vállpántok kialakítása is változatlan maradt, de a összehasonlítva a parancsnoki változattal kényelmesebbnek éreztem őket. Bár ez utóbbi elméletben nem lehetséges, mert a parancsnoki és a lövész verzió méretre teljesen megegyezik.
Mivel a vállpántok nem túl vastagok, ezért plate carrierrel vagy védőmellényel viselve nem válnak kényelmetlenné. Azonban a vállpántokat összefogó vízszintes heveder, gyakorlatilag használhatatlan.
A párnázás két függőleges keményebb rétegből áll, amik között a DWD vagy Dynamic Weight Distribution System kaphat helyet, és ennek a rögzítő hevederei láthatóak.
Villámzáras zsebből a zsák felső részén rögtön három is található. Mindhárom esetében YKK-s villámzárat használtak, és a legfelül lévő úgy hat, mintha egy puha, vastagabb rétegből álló tok lenne.
Az ellentétes oldalon nyíló esetén pontosan látszik előbb említett “tok” betüremkedése. Jelen esetben ez egyébként két részre osztja magát a rekeszt, és ennél fogva az alul lévő oldal sokkal jobban védve van a külső behatásoktól.
Legvégül pedig a belső oldalra is felkerült egy jóval egyszerűbb, de méretét tekintve sokkal nagyobb zseb is. Mivel egyáltalán nincs praktikus helyen, ezért a térképet és hasonlókat inkább a felsőbb rekeszekbe raktam, míg ide a fennmaradó apróságokat szórtam be, kezdve a nedves törlőkendővel a gyufán át.
Az angol hadsereg rendszerében mint 40L Daysack, avagy egy napos zsák szerepel, addig a gyártó, Source, a 40L General User Daysack nevet aggatta rá.
A zsákra dupla bővítő részt varrtak, ami bőségszabályzóval ellátott zsinórral húzható össze. A dupla réteg elméletileg a hó és eső ellen nyújt többlet védelmet.
Szintén nagyon praktikus, hogy a zsák fő és egyetlen rekesze teljesen hozzáférhető, így a pakolás nagyon kényelmessé válik. A merevítés a zsák hosszában futó villámzár alatt található.
Noha nem látszik rajta, de a zsák külső anyaga 330-as, 500-as és helyenként 1000-es cordurából áll össze, míg belül 210D és 420D nylont használtak.
A zsák nagyon jól pakolható, a felszerelés egyes elemeit akár kívülre is rögzíthetjük, míg ezen felül rendelkezésre áll legalább négy villámzáras zseb is. A vállpánt fölös hevedereit feltekerve itt is egy gumipánttal rögzíthetjük, ami kifejezetten praktikus megoldás.
A vállpánt sajnos itt is kompromisszum eredménye lehet, mivel a védőmellényel való viselés leszűkíti a tervező mozgásterét, és például ebben az esetben sem lehet szélesebb és párnázottabb vállpántokban gondolkodni.
Kikell emelni, hogy hiába 40L a zsák űrtartalma, a lenyitható főrekesznek és a külső rögzítő pontoknak köszönhetően nagyon jól pakolható és elég sok minden belefér, de a teljes rendszer magában foglal még egy jól párnázott derékövet is, amihez csatlakozik a zsákon is elhelyezhető DWD rendszer, ezáltal átvezetve a súly egy részét a derékra.
A zsákért köszönet az Armybox-nak!
Utolsó kommentek