Az angol VIRTUS rendszerben a 45 literes zsákok közül kettőt készítettek el. Az egyik ezek közül a “parancsnoki” míg a másik a sima “lövész” vagy általános változat.
Az első dolog ami szemet szúrhat, hogy noha ez egy háromnapos hátizsák, mégsem ér le a derék vonalába, sőt a kompressziós pántokkal, viszonylag kicsire össze lehet húzni.
A méretére magyarázat, hogy a VIRTUS rendszer része egy málha öv is nagy méretű derék zsebekkel, míg úgy egyébként az angol hadseregben jellemző PLCE hez is tartozik három nagy méretű hátsó zseb. Tehát ezekkel mind kompatibilis ez a zsák.
Maga a zsák felső része is rendhagyó módon lett kialakítva, itt ugyanis nem a fő rekeszhez férünk hozzá, hanem három különálló zsebhez, amit egy villámzárral és patentokkal rögzíthető rétek fed le.
A három rekeszből a középső az teljesen nyitott, olyan mintha egy szögletes doboz vagy tok illeszkedne ide. Én például tökéletes helynek találtam a védőszemüvegemnek és a tokjának.
A másik két villámzáras zseb praktikus a felszerelés elosztásában, de ami elég rövid időn belül idegesítő less, az a fedőréteg. Ugyanis négy patentot kell örökösen visszapatentolni és két villámzárat visszahúzni.
A zsák elején található két darab anya csat rögzítése ötletes, ugyanis a csaton lévő hevederbe visszabújtatva gyakorlatilag bármelyik rögzítési pontra feltehetőek.
Az ellenoldali “apa” csatok sajnos ezen a zsákon nem voltak rajta, de ezeket az alul található, T alakú hevederekbe kell belefűzni, akárcsak az előző source camelback esetében, és ilyen módon máris bármilyen henger vagy négyszög alakú felszerelési tárgy, hordhatóvá válik a zsák alján.
A főrekesz előtt egy további villámzáras zseb található, amelyen a villámzárak csak a zseb feléig futnak végig. Jól pakolható, belefér akár egy váltás cipő/bakancs vagy az esővédő ruházat. A súlya miatt az utóbbi az ajánlott.
Maga a főrekesz teljesen lenyitható, és ennek köszönhetően nagyon jól pakolható. Gyakorlatilag a teljes térfogata kitölthető, míg ez elég nehéz akkor, ha felülről tuszkoljuk bele a holmijainkat.
A főrekeszben lévő, vízszintes villámzáras zsebbe először a szennyest pakoltam bele de rájöttem, hogy azt inkább a zsák elején lévő szintén vízszintes villámzárral rendelkező zsebbe kellene tenni, míg ide jöhetnek a tisztálkodó szerek, és bármi ami laposabb. Így a főrekeszben tárolt felszerelés nem tolja még kijjebb a zsák elejét.
Az oldalakon lévő villámzárakra lehet rögzíteni a víztartályt, mivel belül nem lehet hordani ugyanis hiányoznak az ivócső számára kialakított kivezető nyílások. Ezenfelül pedig a rögzítési pontokra plusz zsebet, az alul lévő rekeszbe pedig aknavető gránátot szántak a tervezők.
A merevítést a képen látható világos színű területen lévő, puhább anyaggal oldották meg. Középre rögzíthető a Dinamikus Súlyelosztó Rendszer is, amely a derékövre vezeti át a zsák és a védőmellény súlyának egy részét.
A vállpántok finoman szólva is elég keskenyek és puhák. Az ezeket összefogó vízszintes pántot nem tudtam értelmezni, vagy hiányzott egy plusz darab belőle, ugyanis a mérete nem állítható és elég szűknek bizonyul.
Érdekes megoldás a plusz hevederek felfogatására szánt gumigyűrű is, amit rávarrtak a hevederek, és így egész egyszerűen azokat feltekerve, csak rájuk kell húzni.
A zsák nagyon jól pakolható, és amennyiben nem használjuk ki a teljes térfogatát, kellően kicsire összehúzható. Elegendő mennyiségű zseb található rajta, hogy szétdobjuk a felszerelésünket. Tetszenek még azok az egyszerű megoldások, amiket a külső teher rögzítésére szolgáló hevedereknél illetve a vállhevederek rögzítésénél használtak.
Azonban a merevítést és a párnázást elégségesnek éreztem, bár nyilván málhafelszereléssel együtt viselve ez kevésbé jön elő. A zsák másik hátránya, hogy megpakolva hátrafele nyúlik ki, ezért nagyon figyelni kell rá, hogy a nehezebb felszerelési tárgyainkat a háthoz minél közelebb helyezzük el.
A zsákért köszönet az Armybox-nak!
Utolsó kommentek