A 6sh92 egy 2008M és a mostanában egyre gyakrabban előforduló Mil-tech málha mellény mellett egy igen erős kontrasztot adott számomra. Régebbi mellény, orosz mellény, nem a különleges erők igényeit szolgálja ki, és mindemellett stabil, jól pakolható, kényelmes viszont beállítás igényes.
A mellény korábban már szerepelt, viszont ez a változat annyiban tér el attól, hogy az anyagába belekerült egy lángálló aramid szál is, és ennél fogva harckocsizóknak, kezelőszemélyzetnek és tengerészgyalogosoknak szánták.
Állítási lehetőség kilenc is található rajta, tehát legalább ennyi hevedert tudunk méretre húzni, ami egy stabil mellényt eredményez, viszont ha alá kell öltözni, akkor az utánaállítás körülményesebb.
Fontos kiemelni még, hogy ez a mellény kifejezetten az orosz igényekre készült. A jól bevált zsebkiosztás található rajta, külön zsebekkel a gránát, világítórakéta, bajonett számára, de kiegészítő zsebekkel a cső alászerelhető gránátvető, és a golyószóró javadalmazása is megoldható.
A zseb kiosztást tekintve asszimetrikus kialakítású, tehát oldalanként eltérő zsebekkel készítették el. Nekem mondjuk balkezesként még jobban kézre is állnak a gránátzsebek.
Középen három darab patenttal zárható a mellény. Ez a megoldás annyira bevált, hogy a későbbi málhamellényeken is megtartották. Tény, stabilabban megtartja a tártartó zsebeket a harmadik, középső heveder.
Tipikus orosz jellegzetesség a tártartó zsebek közé varrt bajonett tartó zseb. Szerintem az M23-ason jobban helyezték ezt el, mivel ott a hónaljhoz közelebb került.
Bal oldalra kerültek a világító rakéta és gránát zsebek. A gránátzsebeket természetesen az RDG-5-ös támadó és F-1-es védő gránátoknak alakították ki. Az alul lévő függőleges VOG gránát zseb a málhaövön került rögzítésre, tehát az teljesen különálló.
A két dupla tártartó zseb hosszabb a szokásosnál, tehát a 45 lőszeres RPK tárak is beleférnek. Amennyiben viszont a hagyományos 30 lőszeres Ak tárat raknánk bele, egy egyszerű hevederrel rögzíthető a tár felső része, így az nem mozog el felfelé.
Hátul amit kiemelnék az a középső vízszintes heveder, ez tartja ugyanis a bal oldali gránátzsebeket és a jobb oldali tártartó zsebeket. Sokkal stabilabb ennél fogva a mellény kialakítása, míg a hagyományos LBV-FLC mellényeknél oldalt mindig instabilabb a málha.
A mellény elkészültekor még nem volt jellemző a műanyag csatok alkalmazása az orosz mellényeken, ezért fém hevederfeszítőket használtak. Ezek egy picivel nehézkesebben használhatók mint a műanyag testvéreik.
A vállpárnázáson található heveder darabok a fegyverszíj vagy a zsákok váll hevedereinek a lecsúszását hivatottak megakadályozni.
Külön vesezsák nem készült a mellényhez, viszont egy körülbelül tíz-tizenöt liter űrtartalmú kiszsák igen. Ennek a felső két hevederét a vállpárnán lévő gyűrűbe kell beakasztani.Hasonló rendszert használtak a második világháborús amerikai málhaövnél is. A zsák nem rendelkezik külön merevítéssel, belül egy darab keskeny, nyitott zseb található benne.
Fő problémája a merevítés hiánya és a vállpántok keskeny mivolta. Ha túlpakoljuk akkor egyszerűen belevág a vállpárnákba, és a méretre állítása is nehézkes.
A kis zsák alsó két pántját pedig a mellényen található málhaöv fém kapcsába kell rögzíteni. Ez teljesen steril körülmények között egyszerűnek tűnhet, de amúgy egyáltalán nem az.
A jobb oldali mellrész belső felén egy zseb található, érdekes az eltérő Flora terepszínű anyag használata, amin a termék neve, gyártási ideje és a hadsereg OTK-s hitelesítő pecsétje látható.
A bal oldalon egy egyszerű használati és kezelési utasítás látható.
A mellényhez mellékeltek még egy málházási utasítást is, amely leírja a mellény részeit és a viselésének módjait, illetve egy javító darabot is. Érdekesség, hogy a zsákon műanyag hevederfeszítőket használtak már.A 6sh92 azért tetszik, mert sikerült jól beállítani és ezáltal nagyon stabilnak éreztem, még teljesen megpakolva. A célzsebek nem modulárisak, de tárolására megfelelnek.
Hátránya a manapság népszerű, széles választékkal bíró célzsebek hiánya, gondolok itt egy “mindenes” zsebre, vesezsákra vagy elsősegély zsebre. Szintén nem kedvelem a merev, de keskeny málhaöveket, amik elég szépen kitudják dörzsölni az ember oldalát. És hát mivel a 6sh92-esen kizárólag erre tud az ember bővíteni, ezért nagyon fontos a jó beállítás.
A mellényért köszönet COFI-nak!
Utolsó kommentek