A német szövetségi hadsereg, közkedveltebb nevén Bundeswehr, első külföldi missziója 1995.-ben indult, az újjászülető Bosznia-Hercegovinában.
Az első csapatok 1995 decemberében érkeztek meg, és már megérkezéskor szembeötlő volt, hogy az IFOR szárazföldi komponens parancsnokhelyetteseként, George Keerl sem a rendszeresített málháját viselte.
Ez persze még mostanában is előfordul, például szerény hazánkban is, na de az igazság az, hogy a német hadsereg a személyi felszerelések terén küzdött némi hiányossággal, amit látszólag központilag és egyénileg is a brit hadsereg készleteiből pótoltak.
Mire kell gondolni? A nem megfelelő védelmi szinttel rendelkező „golyóálló” mellényeiket az angol Bristol gyár termékeire cserélték, amiből rögtön kettő típust is használtak.
Az akkortájt rendszerben lévő „splittschutzeweste” és elődei, nem voltak alkalmasak a nagyobb kaliberű lövedékek kivédésére. Ennél magasabb fokozatú mellénnyel pedig nem rendelkezett a Bundeswehr.
Valószínűleg a mögöttes ok, hogy sorozott tömeghadseregként még mindig hidegháborús környezetben gondolkodtak, és a katonára leselkedő legnagyobb veszélyként a tüzérségi lövedékeket tekintették.
Ez az elavult gondolkodás nem csak a német hadsereget sújtotta, mindenesetre az IFOR és SFOR missziók alatt rájöttek, hogy a katonákra immáron az útszéli bombák és mesterlövészek nagyobb veszélyt jelentenek.
A Bristol cég védőmellénye a teljes felsőtestet védte, és elől hátul kemény ballisztikai védőbetétekkel is rendelkezett, amelyek képesek voltak a gépkarabély lőszerekkel szemben is megvédeni a katonákat.
Jellemzően ezeket a mellényeket egyébként a későbbi, 1998-as KFOR misszió tagjai viselték inkább, a fenti képek is ott készültek. Érdekesség, hogy noha brit mellényről van szó, a brit hadseregben nem rendszeresítették, és a brit katonák is egy gyengébb képességű mellényt viseltek.
A tapasztalatok alapján a német hadseregnek annyira megtetszett, hogy később egy kis egyéni fejlesztés alapján egy saját változatot is rendszeresítettek, Mehler ST néven. Erre már a saját célzsebeik, három tártartó és egy nagyméretű vesezsák, került rá.
Sajnos a típus pontos nevét nem tudom megmondani, mivel az általam megkérdezettek is mint „bristol” mellény ismerik és a világhálón is így hivatkoznak rá.
Forrás:
http://usmc-collectors.pagesperso-orange.fr/fichiers%20listes%20et%20divers/body%20armor%20allemagne.htm
http://www.armyshop.ie/2682-original-bristol-armour-british-dpm-camouflage.html
http://www.aparchive.com/metadata/youtube/2366d6c4b479dc347c2ccd667ab668eb
Utolsó kommentek