A 2015M ruházat már két éve megjelent a honvédség ruhatárában, mint a „bocit” leváltó új egyenruha család. Két év alatt sikerült oda eljutni, hogy a missziós állományt már teljes egészében ezzel szerelik fel, míg idehaza a nagyobb hadgyakorlatok alkalmával jelent meg, de a teljes körű rendszeresítése még nem történt meg.
Kétségkívül a 2015M előrelépés, modernebb kialakítás és külseje ténylegesen jobbá teszi a bocinál. Nézzünk néhány pro és kontrát az elmúlt két év alapján.
Eleinte borzasztó lassan és kis számban folyt a gyártása. Az anyagot jelenleg is külföldről szerzik be, és a lángálló, rovarriasztó illetve az éjjellátók által kibocsájtott sugarat elnyelő mivolta miatt, elég drága is.
A lángálló anyag nagy hátránya, hogy a mosás és használat következtében gyorsabban fakul, főleg ha rip-stopos kialakítású vékonyabb változatról beszélünk, amiből a 2015M is készül. Említettek itt olyan példát is, hogy a zsebkés klipsze kezdte ki látható módon az anyagot.
Mivel elég hamar nyilvánvalóvá vált, hogy ilyen áron, ilyen tempóban elfogadhatatlan a rendszeresítés menete, ezért elkészült a „kiképzési” változat is, ami már nem lángálló és emiatt kényelmesebb is és a vastagabb anyagnak köszönhetően strapabíróbb mint a „harci-gyakorló” verzió.
Szintén volt rá ígéret, miután az „asztalra csaptak”, hogy már idén kap belőle a honvédség minden egyes tagja legalább egy váltást, plusz kabátot és polár pulóvert, bár ugye egy váltás gyakorlóval max díszelegni lehet.
Mindenesetre a külföldön dolgozó állományt már egy ideje 2015M ruházattal látják el, és mintha szépen lassan itthon is gyarapodna azon alakulatok száma, ahol már ezt hordják a katonák.
A 2015M-en használt minta egyáltalán nem rossz, ahogy azt idén a debreceni lövészdandár katonái is szemléltették. Persze ez nem „több évszakos” meg „multi” terepszín, de nyáron-ősszel egyáltalán nem teljesít rosszul.
Belemenve az álcázás kérdésébe, érdekes kérdés még a hozzárendszeresített málha és egyéb kiegészítők is, mivel a katona testének nagy százalékát ezek fedik le. Természetesen harcászati környezetben.
Szóval jelenleg hivatalosan a 2013M repeszmellény, 2008M málhamellény és a debreceni dandárnál is látható málhamellényel szokták viselni. Ezek főleg zöld és barna színben kerültek rendszeresítésre, nem beszélve a nem rendszeresített ilyen-olyan színű kiegészítőkről.
Viszont elméletileg tervben van egyszínű, illetve 2015M mintával ellátott kiegészítők rendszeresítése is. Csak hát sajnos erről a hivatalos információ hiányában a pletykákra lehet csak hagyatkozni.
Mindenesetre a barna kiegészítőkkel, és a remélhetőleg elhagyott korábbi igen elhibázott sisakhuzattól eltekintve, ezekkel viszonylag „jól” néz ki a katona és a ruházat sem veszíti el az álcázó képességének nagy százalékát.
De mindent összevetve, nem reprezentatív közvélemény kutatás alapján, még a leginkább fanyalgók is kényelmesebbnek tartják ezt a gyakorló ruházatot, mint a korábbit.
Vannak hibái és sajnos viszonylag drága is, de legalább látszik, hogy fejlesztik és egy teljes rendszerben gondolkoznak a rendszeresítés során. A jövőbeli fejlesztések és rendszeresítések lehetnek még érdekesek, mivel az egyéni málhafelszerelés egységesítésével nagyot lehetne dobni a katonák kinézetén és a „hát ezt nem tudunk adni, szóval vegyél magadnak” hozzáálláson.
Ha minden része rendelkezésre állna a katona számára, a teljes jövőbeli fejlesztési tervekben és elképzelésekben szereplő eszközökkel együtt, akkor azt mondom sikerülne elérni a személyi felszerelések terén egy világszinten vezető hadsereg 2010-es állapotát. Természetesen a személyi felszerelés minőségét tekintve.
Ezen lehet vitatkozni, és megsértődni is. Mindenesetre ha a katona ruházata és védőeszközei ezt az állapotot hoznák, nem nagyon lehetne panaszra ok.
Az utolsó 100 komment: