2016 nyarán kezdett a Tengerészgyalogság és a hadsereg nagyszabású egyenruha tesztekbe, amelyek során négy féle bakancsot és kilenc féle gyakorló ruházatot próbáltak ki.
A tesztek célja egy új trópusi ruházat kiválasztása, amit 2018-ra kívánnak rendszeresíteni. A két haderőnemen túl, a haditengerészet is szeretne egy saját trópusi ruházatot rendszeresíteni.
A jelenlegi MCCUU anyaga 50% nylon és 50% pamut. Ez egy rip-stopos ruházattal összehasonlítva nehezebb, ha megszívja magát lassabban szárad, és a szellőzése is hagy némi kívánnivalót maga után. Bár az utóbbihoz nem kell trópusi környezetbe mennünk.
Míg hagyományosan a Tengerészgyalogságot vetették be trópusi környezetbe, sőt a következő négy évben szeretnék megkétszerezni a létszámukat Mikronéziában, addig a hadsereg tagjai is egyre gyakrabban teljesítenek szolgálatot trópusi környezetben.
Sőt a hadsereg 25. Gyalogos Hadosztályát kifejezetten ilyen terepre szánták, és még saját kiképző központjuk is van. Bár a hadsereg ACU ruházata rip-stopos anyagból készült, mégis szeretnének egy alternatívát.
A tesztek nem csak a ruházatot, hanem a bakancsokat is érintették. A jelenleg rendszeresített „trópusi” bakancsok indokolatlanul nehezek és nehezen is száradnak abban a környezetben.
A Tengerészgyalogosok három különféle szabású ruházatot próbáltak ki. Ezek egyszínű zöld és barna gyakorlók voltak MARPAT koptató rétegekkel, illetve a korábbi MCCUU és sivatagi MCCUU új anyagokból elkészítve.
Az előzetes tapasztalatok azt mutatták, hogy noha a vékonyabb ruházat könnyebben szárad, és kényelmesebb viselet, de hamarabb átázik, hamarabb átmelegszik a napon illetve a kihűlés kockázatát is növeli.
A hadseregnél több féle gyakorló ruházatot is kipróbáltak. Egyrészről eltávolították a zsebek nagy részét a ruházatról, az extra rétegek 330-as nylonból készültek, a villámzárakat lecserélték gombokra és a vállakhoz hálós rétegek kerültek fel.
A hadsereg a következő anyagokat próbálta ki:
- 50/50-es NYCO rip-stop erősítéssel. Az ACU jelenleg is ebből készül.
- 50/50-es NYCO de rip stop helyett twill erősítéssel.
- 38/38 NYCO és 24% PTFE. Az utóbbi alapja a teflon edényeknek is, és az 5.11-es nadrágokon találkozhattunk már vele. Előnye a vízállóság, és hogy nem szívja meg magát.
- 100/ nylon rip-stop
- 57/43 NYCO ahol nagyszilárdságú T420 HT típusú nylont használtak. Az egyik teszten résztvevő katonának ez volt a kedvence. Több terepen is viselte és nem érezte se túl hidegnek se túl melegnek.
- 98% nylon 2% spandex. Ez volt a legkönnyebb ruházat, mégsem ezt találták a legjobbnak, mivel könnyen átázik és hamar fázni kezd benne az ember.
- 37% aramid 33% nylon és 30% lángálló pamut. Igen, valamiért úgy gondolják a lángálló anyagokra a trópusi környezetben is nagy szükség van.
- 58/52 poliészter és cocona poliészter. Az utóbbira nem találtam magyar kifejezést, ezt az anyagot elméletileg a feldolgozott kókusz héjakból kinyert aktív szénből állítják elő.
A bakancsoknál szintén a súlycsökkentés, jobb szellőzés és vízelvezetés kerültek előtérbe, és a megszokott vibram talp mintázatát is kicserélték a korábbi „panama” talpra.
A Tengerészgyalogosok négy gyártó, Bates,Belleville,Rocky Boots,Original Footwear,egyenként 100-100 darab bakancsát próbáltak ki. Személy szerint egyiket se találom irigylésre méltónak.
Fő problémám így első ránézésre, akárcsak ahogy a kritikák is szóltak, az elhanyagolt bokamerevítés. Gyakorlatilag a már meglévő bakancsokat próbálják átdolgozni.
A bakancsoknál a célkitűzés a páronkénti 1,04 kg-os súly, de a kívánatos a 700 gramm lenne. Mindezt 15 és 22 cm-es szárhosszúsággal. A jelenlegi próbáknak alávetett Belleville 1,7 kg-ot nyom.
Kíváncsi leszek a levont konzekvenciákra, és hogy vajon a lángálló szuper könnyű anyagok fognak-e dominálni, vagy az eddig kiszivárgott tapasztalatok alapján egy szintén kevert, de trópusi környezetre szabott ruházat.
Forrás:
https://www.armytimes.com/articles/soldiers-wear-new-tropical-uniforms-and-boots-in-jungle-acu-field-test
http://soldiersystems.net/2015/12/02/us-marines-seeking-tropical-uniforms-and-boots/
Utolsó kommentek