Az alábbi kísérlet célja az volt, hogy a MH jelenlegi ruházati rendszerét kicsit „felbővítve”, olyan alternatív ruházati cikket vizsgáljunk meg, amely a katona komfortérzetét növelheti. A cél az átmeneti viselési időszak (tavasz, ősz) „lyukainak” lefedése volt, amikor nappal általában már meleg van, de időnként mégis elkelne egy könnyebb kabátféleség.
Mivel ma már széles körben elterjedtek a softshell (és mindenféle –shell) ruházati cikkek, semmi mással nem próbálkoztam, mint egy civil softshell felső „leálcázásával”. A kiindulási alap egy pamut rip-stop nyári zubbony volt, ezt alakítottam át „lightweight combat smock”-ká, némi zsebek (konkrétan két karzseb, két alsó zseb és egy hátsó-alsó zseb) és egy csuklya hozzáadásával. Alkalmaztam derék- és alsórész-szűkítő zsinórt is, a „kényelmi funkció” növelése érdekében. Mivel (sajnos) nem vagyok szabómester, ezért a csuklya csak igen egyszerű szabású, amit (az alapvető összehúzó-zsinór mellett) egy a fülek magasságában alkalmazott szűkítő-zsinórral próbáltam némileg ellensúlyozni (ötlet copyright by Gyula kolléga).
Megjegyzendő, hogy a kísérletnek voltak korábbi előzményei, egy leharcolt brit P95 smock alkatrészeiből és két „pakisztáni” zubbonyból egy sivatagi „smock”-ot konstruáltam jó néhány évvel ezelőtt. A Magyar Honvédség szűkös ruházati keresztmetszetében az ilyen „extra” viseleti cikkeknek természetesen nincsen helye (hiszen nem váltják ki az alapvetően szükséges viseleti cikkek egyikét sem), ugyanakkor, ha lett volna vásárlóerő, akkor pár éve még magánvállalkozás szintjén elképzelhető lett volna ilyen ruházati termékek előállítása és forgalmazása „maszek alapon” katonák részére. Ma már egy ilyesfajta ruhadarab azonban inkább csak érdekesség, hiszen a járható út a bocitarka (illetve már „HunCam”) soft- és egyéb shell anyagokból készülő viseleti cikkek előállítása lehetne. Ehhez sajnos a hazai piac túlságosan szűk keresztmetszetű.
A képekért és a szövegért köszönet Joni Firponak!
Utolsó kommentek