A RACK felbukkanása 1998-ra tehető, amikor a Ranger ezredben nagyobb számban kezdték rendszeresíteni. A RACK mellett ekkor kezdték használni az Ranger Body Armor molle változatát is.
A történet szerint, először a kínai chicom mellény alapján az ezred egyik századában kezdtek hasonló chestrigeket készíteni, majd később egy nagyobb gyártó bővítette ezt teljes készletté.
Az eredeti gyártó neve sajnos ismeretlen előttem, de négy nagyobb név is felmerülhet. A későbbi példányok, ahogy a képeken látható is, viszont főként SDS gyártmányok voltak.
A mellényhez két vállheveder és egy derék heveder tartozik. A hevederek nem voltak párnázottak, aminek egyetlen előnye, hogy védőmellényel egyszerűbb viselni.
A képeken látható RACK kapott egy kis átalakítást, amit az ATTAKTICAL végzett. Az átalakítás a vállhevederekre koncentrált, amelyeket párnáztak és lehetővé tették egy külön zsák rögzítését is ezekre.
A mellény belső felén négy darab felülről nyitott tépőzáras füllel rögzíthető zseb található. Eredendően ezekbe ballisztikai betéteket szántak, de kétlem, hogy valaha így viselték volna.
Viselés közben a váll és derékhevedereket lehetséges meghúzni, tehát alapvetően nem kell hozzá segítség, de azokat lefűzni már képtelenség. Finoman szólva nem tökéletes a rendszer, de mindenki próbálta a maga módján orvosolni ezt,ezért volt aki a megfelelő méretre állítás után szigetelőszalaggal rögzítette a vállhevedereket, és csak a derék hevedert állította.
A mellény kifejezetten a Ranger ezred számára készült, és leginkább offenzív tevékenységekhez. Ezért a mögötte lévő tervezési szempontok is ezt vették figyelembe. Ennél fogva főleg lőszer és kommunikációs eszközök kerültek rá, olyan helyre amely a viselő számára könnyen hozzáférhető.
A mellény mell része lehajtható, és a belső tépőzáras füllel rögzíthető. Ebben az esetben a zsákkal és a mellényel való viselést könnyíti meg, és magasabbra állítható.
A vállpántok módosítása jól sikerült, kényelmesebb lett a mellény. A párnázás hasonló az RRV-n láthatóhoz. Az extra párnázás nem zavaró, jól illeszkedik a mellényhez.
A vállpántokra hátul egy külön kisméretű zsák rögzíthető. A gumigyűrűkkel pedig a felesleg fogható össze. Noha az X alakú elrendezés szorosabb rögzítést tesz lehetővé, hosszabb távon az RRV-n is látható elrendezés jobbnak bizonyul.
A RACK az új egyenruha és a teljesen új málha/mellénye rendszer rendszeresítésével gyakorlatilag 2006 után eltűnt a rendszerből, és már csak más alakulatok katonáin bukkant fel, valószínűleg egyéni beszerzés útján.
Fő hiányossága a rögzítés puritánságából ered. A két négy centis hevedernek kellene megtartania, az eredeti zseb kiosztás alapján, négy tártartó zseb, két rádió zseb, egy kulacs zseb és négy gránátzseb teljes súlyát.
Számomra a másik hiányossága, a merevségének hiánya. Így ha túl erősen meghúzzuk akkor ránk feszül és megfulladunk, lazára hagyva pedig zavaróan ugrál mozgás közben.
Mivel ez egy chestrig ezért nyilvánvaló, hogy a kúszás-mászás során akadályozza a viselőjét. De térdelve, állva, illetve járműben utazva jóval kényelmesebb, illetve a tártartók is jobban kézre állnak az akkori LC-2-es málharendszer zsebeihez képest.
Szintén meg kell említeni, hogy a nagyméretű ALICE zsákkal hordva is sok szempontból kényelmesebb mint az akkori málha öv, nem beszélve arról, hogy praktikusabb is.
Gyakran viselték védőmellényen is, ahol az egyszerűbb kialakítása előnyösebb az RRV-vel szemben. A vállpántok mivel vékonyabbak egyszerűbb a mellényen való elhelyezésük is.
Én személy szerint messze nem tartom jó mellénynek, de a rendszeresítés évét figyelembe véve nem volt egy rossz elképzelés, a rendszeresítő alakulat tagjainak visszaemlékezései alapján pedig nem volt egy rossz mellény.
Fontos megemlíteni még, hogy ez volt az alakulat első Molle rendszerű felszerelése. A védő és málhamellényen is viselhető célzsebek szintén újdonságnak számítottak.
Érdekesség még megemlíthető, hogy a hadsereg egészét tekintve szerintem nem volt egy népszerű mellény és kizárólag egy ezred számára rendszeresítették, mégis később az SDS öt színben, teljes készletként árulta.
A mellényért köszönet Grimes-nak!
Utolsó kommentek