Az utóbbi napokban több rendőrségi rajtaütésre is sor került Brüsszelben, amelyek során a legutóbbi párizsi merénylet elkövetőit próbálták meg elfogni.
A műveletek során a civil ruhás és egyenruhás rendőri erők mellett reflektorfénybe került a CGSU, amivel hazai viszonylatban, a feladatát és felépítését tekintve, a TEK vonható párhuzamba.
A felépítését és szervezeti egységét tekintve viszont bonyolultabb a helyzet. Az egységet 1974-ben alakították meg, az izraeli sportolókat ért terrortámadás után, majd a több alkalommal átnevezték és átszervezték.
Az alakulat első neve Diane (Diana) volt, a vadászat istene után, később átnevezték SIE-re, majd ESI-re, DSU-ra és most pedig a 2007 utáni nagyobb átszervezéskor CGSU-ra, de egyébként DSU (különleges műveleti egységek igazgatósága)-ként emlegetik.
A DSU azért találóbb elnevezés, mert alapvetően ez nem csak egy darab felszámoló egységből áll, hanem összesen körülbelül 500 tagja van, akik egy központi és négy nagyobb belga városi egységre oszlanak.
A „központi” alakulat úgy 50 fővel rendelkezhet. Nagy valószínűség szerint ők láthatók a szürke bevetési kezeslábasba, és a jobb felkaron viselt felvarróról is könnyen azonosíthatóak.
A „központi” alakulat három részre bontható, egy felszámolóra, egy megfigyelőre és egy technikai támogató csapatra. Ez az egység az Etterbeek-i rendőrségi kaszárnyájában állomásozik.
A DSU alá tartoznak még, szintén a „központi” alakulathoz de valószínű annak létszámán felül, búvárok, helyszínelők és K-9-esek is.
A fennmaradó négy belga városban úgynevezett POSA-k találhatóak (Protection – személyvédelem, Observation – megfigyelő, Support – támogató, Apprehension – elfogó).
Amit még fontos kiemelni, hogy a CGSU-DSU nem csak a terroristákkal foglalkozik, hanem a „hagyományos” bűnesetek megoldásában is hathatósan részt vesz, ergó ők végzik a veszélyesebb bűnözők elfogását is.
A felszerelésüket tekintve ami érdekes, hogy sok esetben viselnek műanyag protec sisakokat is, ami ugye semmilyen lövedékálló képességgel nem bír.
De emellett gyakoribb a sisak lövedékálló rostéllyal. Érdekessége, hogy ez nem PASGT formájú, hanem egy számomra ismeretlen gyártmány. Leginkább az izraeli sisakokra emlékezetet.
A ruházatuk lángálló, szürke kezeslábas, amibe a térdeknél és az alkarnál párnázás található. Valószínűleg emiatt nem viselnek külön térdvédőt sem.
A védőmellények tekintetében kettő főbb típust lehet megkülönböztetni, az egyik a CIRAS, amit jellemzően nyak, felkar és lágyékvédelemmel együtt viselnek.
A másik Diamondback FAPC (Fast Attack Plate Carrier), amit jellemzően nem „standalone” betétekkel hordanak, és ezért egy külön védőmellényt kell alávenniük.
De ezeken kívül egyébként több féle LBT, Mayflower és minden egyéb mellény látható rajtuk, viszont jellemzően a fenti kettő típus ami gyakoribbnak tűnik.
Kettő darab érdekesebb járművel is rendelkeznek. Az egyik egy Toyota terepjáró, amire roham létrák rögzíthetők, és így kívülre is fel tudnak kapaszkodni a felszámolók, illetve gyorsan leküzdhetnek akadályokat és juthatnak be emeleti ablakokon.
A másik pedig egy tűzoltó gépjármű fecskendőre épített „nehéz” bevetési jármű, amiről sajnos nem nagyon lehet tudni, hogy pontosan mit szállít. Mindenesetre a málha tere elég nagy lehet speciális fegyverek és eszközök számára.
A fegyverzetük valamivel színesebb mint a ruházatuk, mivel szinte minden német és belga modern kézifegyver része az arzenáljuknak, de az érdekesebb az FN-303-as.
Az FN-303 egy csigatáras, nem halálos lövedéket használó, sűrített levegővel üzemelő fegyver. Jól szimbolizálja az egység mentalitását, hogy a párizsi merénylőt is élve tudták elfogni.
A DSU a belügyminisztérium irányítása alatt áll, és bizonyos esetben lehetséges a külföldön való bevetése is, de idáig ha jól tudom erre nem került sor.
Forrás/képek: https://www.facebook.com/CGSUBE/photos
http://www.shadowspear.com/2009/01/directorate-of-special-units/
http://www.police.ac.be/menu_58.htm
Utolsó kommentek