A Csehszlovák hadsereg 1976-ban rendszeresítette az RF-10-es rádiót, amelyet csak a 2000-es évek után vontak ki. A rádiót a szintén Csehszlovák Tesla cég fejlesztette ki és gyártotta.
Az RF-10-es a korábbi szovjet R-104-es rádiókat váltotta le, amelyekhez képest hatalmas előrelépés volt, már csak a súlyt és méretet figyelembe véve is.
A rádióhoz három méretben rendszeresítettek antennákat, amelyek 2-5-10 km-es hatótávolságot biztosítanak, illetve egy keret antennát is, amivel rádióállomássá alakítható.
A használata viszonylag egyszerű. A tetején négy darab gomb található. Az elsővel kapcsolható be a többi hárommal pedig a kívánt frekvencia állítható be.
A kézibeszélőn egy nyomógomb található, aminek lenyomásával „adhatunk”. Felette további két kisebb méretű gomb található, de ezek funkciója nem világos.
Az akkumulátor a rádió alján található, ami a fehér csavar fölött látható fém lap lenyomásával választható le. Az akkumulátort sok helyen 6V-osnak írják le, a rádión viszont 7,8V olvasható.
Sajnos az érdemi teljesítményéről sem tudok nyilatkozni, mivel kizárólag régebbi akkupakkokat használtam, amik hideg időben, minimális használat mellett fél-egy napot bírtak csak.
Az antennák számára két foglalat található a rádió tetején. A bal oldaliba a három rádió antenna rögzíthető egy szárnyas foglalatba, míg a másik a keretantennáé.
A rádió 44 000 MHz-től 59 975 MHz-ig állítható. Konkrétabban 1 MHz-es lépcsőkkel 44 MHz-től 59 MHz-ig, 1 KHz-től 9 KHz-ig, 1 KHz-es lépcsőkkel, és 25-50-75 Hz-en.
A frekvenciákat a gomboknál lévő ablakokon keresztül lehet leolvasni, egy fehér alapú, fekete számos tárcsáról. Ez sötétben sem okoz gondot, amiről a tompított fényű világítás gondoskodik.
Az RF-10-es súlya 4 kiló, ami könnyűnek számít, és zsák helyett egy egyszerű vállon hordható táskát terveztek hozzá. Általában század-szakasz szinten használták, később járművekre is felszerelték, sőt a tűzoltók is használták.
Akik többet használták úgy nyilatkoztak róla, mint egy robosztus, elpusztíthatatlan eszköz. Hallottam arról is, hogy vízbe ejtették, kiszárították majd probléma nélkül használták tovább.
Én már csak öreg és használt példányokkal találkoztam, és ezek teljesítménye bőven alul maradt az 5-10 kilométeres hatótávolsághoz képest.
Viszont a kis mérete okán prímán elfér a legtöbb zsákba. Könnyű használni és amennyiben nem lőnek-robbantanak az ember feje mellett a kommunikáció tisztán érthető rajta.
Utolsó kommentek