Talán a brit hadseregnél jobban senki sem tudhatja milyen fontos a sivatagi körülmények között harcoló csapatok meleg ruházattal való ellátására.
Sok helyen egyébként SAS-Para Smock-ként emlegetik, pedig alapvetően ez a Soldier 95 rendszer részét képező, minden tekintetben általános smock.
Valószínűleg ez a fegyvernemi sovinizmus eredménye, illetve eredetileg az elődjét valóban az SAS-nél csapat próbáztatták, és csak utána látták el a hadsereg egészét vele.
Szokták még emlegetni úgyis mint Smock „dróterősítéses csuklyával”, amit a csuklya szájába merevítésnek elhelyezett drót miatt kapott.
A rendfokozati jelzés számára elöl középen egy gombos fül található, ami megegyezik az összes brit ruhán találhatóval. A rendfokozati jelzés a ruhával megegyező színű alapra került, tehát sivatagi és DPM mintával, illetve most már MTP-ben készült.
Felül középen, két oldalt villámzáras rejtett zsebek találhatók. Az újabb MTP mintás kabáton ezek a zsebek már hálós anyagból készültek, itt még nem spóroltak.
A későbbi kabáton a zsebek elrendezését is megtartották, sok minden más mellett is, és valóban ezeket nagyon nem lehet „taktikálosítani”, egyedül a gombokat tették rejtetté. Az alap elképzelés pedig működik, nagy méretű, gombos zseb.
Bal oldalon a vállnál tépőzáras zseb található, amit az egyéni kötszer tárolására szántak, akárcsak a hazai egyenruhákon. Érdekességként ez később eltűnt, és a jelenlegi modern kötszerek számára már kicsinek bizoyulna a zseb.
A smock rendszeresítésekor még nem tombolt az a fajta felvarró őrület ami napjainkban, így nem is volt szempont ezek elhelyezésének lehetősége, emiatt csak a brit lobogó árválkodik a bal felkaron lévő zseben.
Mind deréktájban, mind legalul a smock összehúzható és testre állítható. Az alsó pántok gumisak, míg deréktájban egyszerű vászon madzagok találhatók.
A kabát hosszában, középen végig futó villámzár két kocsis és rejtett. A rejtést biztosító, szintén a kabát hosszában végig futó fedőlap tépőzáras.
A csuklya feltekerhető és önmagába rejthető. Egy belül található madzag és egy gomb segítségével rögzíthető, a képen látható módon. Egyszerű és mégis biztos megoldás, sőt így a gallér nem szűkül le.
A jól bevált, ám de hangos tépőzárat a mandzsettáknál is megtartották, és ez az MTP-s verziónál sem változott.
A Smock egy elég jól bevált konstrukció, ami az 1940-es években jelent meg, és a sokadik generációs leszármazottait még napjainkban is képesek voltak megújítani.
Utolsó kommentek