Október 30-án jelent meg, hogy az MH 34. Bercsényi László KMZ tíz katonáját tüntették ki a Combat Infantry Badge-el, a „műveleti szerepvállalásban nyújtott teljesítményért”.
A szűkszavú sorok sajnos nem térnek ki pontosan arra, hogy mi is ez a CIB, és miért is szokták adományozni. Továbbá a konkrét okot és indokot sem írják le.
A CIB-et a második világháború alatt alapították, és a harcokban aktívan résztvevőket akarták ezáltal megkülönböztetni. Hasonló egyébként létezett a náci német hadseregben, sőt a királyi honvédségnél is.
A CIB odaítélése három nagyon egyszerű szempont alapján történik. Először is a jelölt lövész képesítéssel kell rendelkezzen,MOS11B vagy 18 az SF, aktív harcoló alakulatban kell szolgáljon, és tevékenyen részt kell vegyen a szárazföldi harcokban.
Az utolsó kitétel a gyakorlatban annyit jelent, hogy vagy az ellenségre kell lőnie vagy az ellenségnek kell rálőnie. Sőt az utóbbi években az IED támadásokat is ide vették.
Ahogy látható a CIB kifejezetten a hadsereg lövészei számára készült, más haderőnemnél nem létezik. Három fokozata van, amelyeket „éránként” lehet kiérdemelni. Példaként a vietnámi és a koreai háború az két külön érába tartozik bele, tehát aki résztv ett mindkettőben az a másod osztályú CIB viselésére jogosult. A jelenlegi iraki és afganisztáni konfliktus egynek számít.
Jelenleg egyébként négy „érát” tartanak számon. Ezekbe sorolják be a kisebb konfliktusokat is. Ennél fogva például a grenadai,szomáliai és panamai akciókban való részvétel szintén egynek számít. Ebből látható, hogy a 3. „éra” 1960-tól 1994-ig tart.
Na már most a jelvény odaítélése automatikusan történik, tehát nem felterjesztés alapján. Ennél fogva elég gyakori eset, hogy olyanok is megkapják akik nem szolgálnak rá.
Két szemléletes példa. Olyan is megkapja aki esetleg nem mozdul ki soha a táborból, de a tábort mondjuk tüzérséggel lövik. Az is megkapja néha aki olyan konvojba utazik amit támadás ér, ő maga viszont nem sérül meg és nem is vesz részt a tűzharcban.
Sajnos a mérleg másik nyelvén meg azok helyezkednek el, akik meg rászolgáltak, de valamilyen adminisztrációs hiba okán nem ismerik el jogosultságukat a kitüző viselésére.
A CIB mellett a többi fegyvernem számára két másik jelvény létezik, hasonló kritériumokkal. Az egyik a Combat Action Badge, a másik pedig a Combat Medic Badge.
A CIB-ből három féle változat létezik. A hímzett, ACU vagy Multicam színű, amit a harcoló gyakorló ruhán lehet viselni. Az egy színű műanyag változatot szintén a gyakorló ruhára szánták. És az ezüst illetve kék színűt a „köznapi” avagy Class A-ra.
A lényeg azonban, hogy külföldi katonaként nagy valószínűség szerint nem adminisztrációs hibáról van szó, hanem a most kitüntetett tíz katona ténylegesen részt vett tűzharcban.
Ezúton is gratulálok nekik!
Utolsó kommentek