A 2000-es évekre dolgozták ki az első olyan málharendszert, amelyet nem csak egy haderőnem különleges alakulatainak szántak, hanem moduláris mivolta miatt az összesnek, de a gyakorlatban csak három használta.
A SPEAR (Special Operations Forces Advanced Requirements, Különleges Műveleti Erők Fejlődő Követelményei) rendszerbe két mellény, egy málhamellény és rengeteg célzseb tartozik, továbbá egy hord táska.
A BALCS (Body Armor Load Carriage System) védőmellény a korábbi RBA egyszerűsített változatának tűnhet. Lekerültek róla az oldalsó tépőzáras pántok, helyettük két egyszerű csatos hevederrel zárható oldalt.
Valamilyen szinten a mellény magassága állítható a vállaknál lévő tépőzáraknak köszönhetően, bár szerintem ezek túl vastagok, tehát nehezítik a zsák viselését, és egyáltalán nem praktikusak.
A kiegészítő védelem két kemény betétje mellett kivehető nyakvédelem, és lágyékvédelem is felkerült a mellényre. Az oldalsó védelem itt még nagyon távoli elképzelés volt, és felkar védelmet se terveztek hozzá.
A BALCS verzión elől függőleges málha rögzítési pontok láthatók, tehát ez már kompatibilis a MOLLE rendszerrel, míg hátul vízszintesek. A hevederek elrendezése a málha mellény kialakítása miatt készült ilyenre.
A BALCS-hoz az ELCS (Equipment Load Carrying Subsystem, Málhahordó alrendszer) málhamellényt szánták, ami egy továbbfejlesztett és javított LBV mellényre hasonlít leginkább.
A BALCS használatával már érthetővé válik, hova terveztek annyi célzsebet az egész rendszerhez, mivel azok magán a védőmellényen nem férnének el, kézenfekvő volt egy málhamellény tervezése.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy közösen viselve a rendszer pont elvesztette azt a pozitív tulajdonságát, hogy a BALCS eleve kisebb és könnyebb volt mint a korábbi eszközök.
Az ELCS-et egyébként önmagában is viselték, sőt párhuzamosan is az FLC-vel. A vastag vállpántok az LBV-hez hasonlóan szintén kényelmesek, de a mellényen közösen viselve már nem bizonyulnak a legjobb megoldásnak, noha a váll részének kialakítása eltér az LBV-től, pont emiatt.
A BALCS és ELCS kombót mind a hadsereg különleges alakulatai, mind a légierő és a haditengerészet használta. Három színben készült, woodland, háromszínű sivatagi és fekete, de az utóbbit csak a SWICK-ek használták.
A BALCS mellett egy másik némileg eltérő mellényt is terveztek, amit kizárólag a Ranger ezred rendszeresített, ugyanis náluk a SPEAR nem került rendszeresítésre, csak ez része.
A csak RBA-ként emlegetett mellény gyakorlatilag a BALCS, véleményem szerint, javított változata. Ezen ugyanis a Molle rögzítési pontok elől és hátul is vízszintesen kerültek elhelyezésre.
Ezáltal a célzsebeket probléma nélkül lehet a mellényen viselni, és nem is került hozzá rendszeresítésre az ELCS vagy annak bármilyen változata. Az RBA-t tekintik egyébként a korábbi RBA 7. változatának.
Létezett azonban egy RACK (Ranger Assault Carrying Kit,Ranger Roham Felszerelés) nevű Chestrig, amit rövid ideig ugyan, de az RBA-val együtt használtak, és itt a kulcs szó a rövid.
Ugyanis a RACK elég kényelmetlen és egyáltalán nem volt valami praktikus. Az alapját egyébként a korábbi orosz-kínai chestrigek adták, amit némi moduláris köntösbe öltöztettek.
A vékony pántoknak köszönhetően a hosszabb de a rövidtávú viseléskor is elég kényelmetlen tud lenni, hát még ha a teljes zsebkészlet rajta van, vagyis négy tártartó, két rádió, négy gránátzseb és egy kulacs zseb.
A hátsó pántot körülményes és nehéz állítani, a párnázás hiánya viszonylag hamar érezteti hatását. A mellény instabil, főleg ha kúszunk-mászunk benne, vagy ha teljesen behúzzuk akkor megfojt,
Elég népszerűtlennek számított, annak ellenére, hogy az SDS később több színben is gyártotta, és a Rangerek hamar megváltak tőle. Később is javarészt egyéni beszerzések során került a katonákhoz.
Érdekességképpen, a tatai lövészdandárnál népszerű chestrig alapját is ez képezte, sőt szinte módosítás nélkül vették át. Természetesen ez is egyéni beszerzés.
A SPEAR rendszer volt az első, amit több haderőnemnek szántak, de a gyakorlatban a hadsereg és a légierő különleges alakulatai használták leginkább.
Utolsó kommentek