A műanyag bilincsek a 80-as években jelentek meg, mint egyszer használatos de könnyebb súlyú, alternatívák a lánc és a patent bilincsek mellett.
Eleinte kizárólag a tömegrendezvények során kerültek elő, mikor is a tömeges előállítások miatt szükség volt nagyobb mennyiségű bilincsre, viszont a hagyományos fém bilincsek alkalmazása körülményes volt.
Lévén sokszor fizikai képtelenség, hogy az előállítást végző rendőrnél 10-15 kilónyi fém legyen, nem beszélve arról, hogy a bilincsek ezután elég körülményesen kerülnek vissza a gazdájukhoz.
A korai években egyébként nem specifikus műanyag bilincset, hanem az „ipari” verziót, vagyis egyszerű műanyag kábelkötegelőket használtak. Ennek hátránya, hogy nem lehet vele a csuklókat külön-külön megfogatni. Valószínű költséghatékonyságból, de ma is alkalmazzák.
A könnyű súlynak köszönhetően akár 10-15 darabot is probléma nélkül lehet rögzíteni, akár egy karabiner segítségével is, a taktikai övön vagy a védőfelszerelésen.
Szóval adott felhasználási körülmények között valóban költség hatékonyabb, de nem minden esetben. Ugyanis őrizetbe vételkor és előállításnál is több esetben le kell venni a bilincset, például ujjlenyomat vételkor, és utána újat kéne feltenni.
A másik probléma, hogy bizony a műanyag bilincseket ellehet törni. Bár ahogy néztem az újabbak problémás részei vastagabbak, ennél fogva valószínűleg nehezebb eltörni őket.
A használatuk is különbözik, ugyanis miközben a bilincselésnek rengeteg technikája van és módszere van, addig a műanyag bilincseket szinte minden esetben rá kell húzni a kézre, és nem lehet olyan könnyen elővenni őket, sőt nem is állnak kézre, mint például a patent bilincsek.
Miután méretre állították onnantól fogva pedig csak szorosabbra lehet húzni, míg ugye a bilincseket meglehet lazítani, és nem is okoznak helytelen használat esetén súlyos sérüléseket.
Ugyanis rengeteg Irakban vagy Afganisztánban készült képen lehet látni, ahogy a biztonsági erők foglyai keze belilult a szorosra húzott műanyag bilincsektől.
Szóval elmondható, hogy tömeges használatnál, illetve harci körülmények között praktikusabb az alkalmazása, sőt költséghatékonyabb is. Persze a megfelelő kiképzés mellett.
Viszont a mindennapos rendőri munka során szinte fölösleges, nem túl praktikus sőt már-már pazarlás is a használata.
Mindenesetre egy eredetileg civil környezetbe szánt találmány mára már a legtöbb ország hadseregénél és rendőrségénél megtalálható. A kábelkötegelők nagy részét pedig a műanyagok hazájában készítik, és általában 600-800 Forint körül árulják.
Fotók: http://portfolios.sva.edu/gallery/Season-of-Our-Discontent/3777426
http://www.progressiveaustin.org/demopics.htm
http://www.switchimage.org/phlog/Phlog_0266.html
Utolsó kommentek