A horvát HS 2000-es igazi sikertörténet, hova tovább bizonyítéka annak, hogy egy kis szerencsével és kitartással sikeres lehet valaki, még egy polgárháború sújtotta országban is.
A pisztoly tervezője Marko Vukovic, aki a HS 2000 előtt két korábbi pisztolyt készített már. A fegyvereket kifejezetten hazai piacra, a horvát fegyveres erők számára készítette, leváltandó a korábbi Jugoszláv eszközöket.
A HS 2000 első változata Horvátországban 1999-ben került rendszeresítésre. A gyártó I.M Metal próbálkozott önerőből betörni az amerikai piacra, de ez kezdetben sikertelen volt.
2002-ben a Springfield cég megvásárolta a liszensz jogokat, és az erős reklám kampánynak köszönhetően sikeres eladásokat kezdtek produkálni. A piac igényeihez igazítva a 9 mm-esen kívül, több kaliberben és méretben is elkészítették, mint például .45, .357 és a .40-es.
Az újabb igények okán már több színben is megtalálható a piacon, és annyira sikeres lett, hogy 2006-ban és 2009-ben az USA-ban az év pisztolyának választották meg.
Első ránézésre úgy tűnik, hogy a fegyvert innen-onnan legózták össze, ami azért nem áll távol a valóságtól. A fegyver markolata polimer anyagú, a szán pedig acél. Az első példányok szánjaival voltak problémák, de ezt kiküszöbölték.
A HS-2000-esen megtalálható az elsütőbillentyű biztosító, ami jobban eláll az elsütőbillentyűtől a Glockhoz képest. Elméletileg a funkciója megegyezik a Glockban találhatóéval.
A tárkioldó két oldalas, így a jobb és bal kezeseknek sem okoz gondot. A szétszereléshez a sátorvas felett elhelyezett billentyűt kell felfelé elforgatni. A szán vége felé a markolat fölött látható a kis méretű, Glock szerű, szánakasztó.
A pisztolyra markolat biztosítás is került, így ha az elsütőbillentyűbe beleakadna valami, az nem sül el véletlenül. A szán végén töltöttség jelző található, bár a „tűzkészség” jelző helyesebb lenne.
A markolat panelek cserélhetőek, míg a tokon elöl szerelék sín található a lámpa vagy lézer számára. A szán hátsó része és az eleje is bordázott kialakítást kapott.
Az XDM 9 mm-es űrméretű változatnak 19 lőszeres tára van, ami a töltényűrben lévő lőszerrel kiegészítve 20 lőszer. Természetesen a különböző változatok eltérő kapacitással rendelkeznek.
A pisztoly Single Action sütésű, ami hosszú és kicsit nyúlós is, szerintem. De ez persze szubjektív. Mivel Glockal többet lőttem sajnos nekem az még mindig megszokottabb és jobban „bejön”.
A fegyver olyan sikeres lett, hogy több amerikai rendőrség is rendszeresítette vagy legalább engedélyezte az állomány számára. Nem beszélve az iraki rendőrségnek szállított tízezer darabról.
No de összességében mi is az XDM? Egy korszerű anyagokból összeállított, modern követelményeknek megfelelő pisztoly, ami szolgálati fegyvernek is alkalmas.
Utolsó kommentek