A Victorinox 1997-ben fejlesztette ki a Swisstool-t, eleinte civil felhasználásra, a tervezésben a Leatherman cég is résztvett. Az előszériás gyártás ’97 végén fejeződött be, így 1998-tól lehetett széles körben elérni a multiszerszámot.
Az eredmény egyedülálló siker lett, kellő robosztusság, és funkcionalitás jellemezte a modellt, ami az elmúlt években nem sokat változott. A legszembetűnőbb változás 2002-ben következett be, amikor jobb nyitásúról bal nyitásúra cserélték a harapófogót. Ugyan ez a laikusok számára nem lehet egyértelmű, hogy miért, de mivel a Svájciak mindent okkal csinálnak, itt is van magyarázat:
"If you twist a pair of pliers in either direction, the maximum torque until breakage is different. Most pliers are less strong when you twist something counter-clockwise, as if you were trying to loosen a bolt or remove a screw. Counter-clockwise tends to spread the pliers tip apart, whereas clockwise twisting will force the pliers half against one another and be stronger. That's the reason why we reversed the pivot on our SwissTool and SwissTool Spirit new pliers head design."
Leegyszerűsítve a fogó nyitásirányának megfordításával a fogótörések számát drasztikus mértékben lecsökkentették, mivel így a fogó „zárásirányba” feszül, és úgy csak stabilabb az egész szerszám. Úgy gondolom, ez elég sokat elárul a Victorinox elhivatottságáról, és tartósság iránti elkötelezettségéről.
A későbbi katonai modellt is jellemző szerszámok az alábbiak:
- Harapófogó kábel/drótvágóval (40 HRc keménységig),
- 2 mm-es csavarhúzó,
- 3 mm-es csavarhúzó,
- 5 mm-es csavarhúzó,
- Sör,- és üvegnyitó,
- 7,5 mm-es csavarhúzó,
- Kés,
- Fogazott pengéjű kés (az X modellnél olló),
- Fémfűrész, és reszelő
- Fafűrész,
- Bőrlyukasztó ár
- 1+2-es Phillips csavarhúzó.
- Véső, kaparóvas, (egyben mini feszítővas)
- Kombinált kábelnyúzó/kaparó/hajlító
- Konzervnyitó
- Vonalzó (230 mm-es, 9 hüvelykes)
- Műszerész csavarhúzó
A képen szembeötlő, hogy a késeket kivéve minden szerszámnak több funkciója van, ezzel helyet, és súlyt takarítottak meg.
A harapófogót kivéve az összes szerszám nyitás után egyéni rugós zárral rögzül, tehát a véletlen becsukódás veszélye kizárható. Ezt az egyedi rugós zármegoldást csak a Victorinox alkalmazza, mivel senki más nem tudja a hozzá szükséges magas minőségi (mind anyag, mind összeállítási) elvárásokat teljesíteni.
A polgári modelleknél a „Classicon” kívül még három alváltozat érhető el:
Swisstool BO (barnított, a Classic szerszámaival)
Swisstool X, ahol a fogazott penge ollóra van cserélve
Swisstool RS, ahol a fogazott élű penge ollóra, és a fémfűrész biztonságiöv-vágóra van cserélve.
Valamint a fenti modellek elérhetőek még „Plus” verzióban is, ahol a multiszerszámon kívül egy bites kulcskészletet csomagolnak a készletbe.
Az egész Swisstoolon érezni a svájci precíz tervezést, gyártást, és összeállítást (nem véletlen, hogy a Victorinox élettartam-garanciával adja az összes termékét), semmi nyeklés-nyaklás, nem kívánt mozgás nem található sehol se. Az összeállítás olyan tűréssel történik, mintha az egész szerszám monolit lenne.
A katonai modellt, ami egyébként megfelel a 2008-as civil Classic modellnek a barnítást leszámítva, többek között az Ausztrál, Francia, Norvég,és a Svájci hadsereg rendszeresítette (cikkszáma: 3.0323.3). Az Ausztrál modellnél az NSN szám is ismeretes: NSN 5110-25-147-5018. A Svájciak később váltottak a Swisstool Spirit (3.0224.3CCH) modellre, ami kisebb, helytakarékosabb, és ergonomikus nyélkialakítással rendelkezik, de „kevesebb benne az anyag”. Talán a Franciák azért maradtak az eredeti modellnél, mert a hadi felhasználásnál előnyt élvez a robosztusabb kivitelezés. Ugyan csak tippelek, de a kincstári kiadású modelleknél a saját gyári Nylon-viaszosvászon(?) olívzöld tépőzáras tokját adják a multiszerszámhoz (4.0822.4).
A saját, korai ’98-as gyártású Classic modellemet használtan vettem, és az előző tulajdonosa szó szerint munkaeszköznek használta, semmi karbantartás, nagyon mostoha bánásmód jellemezte az „előző életét” a szerszámnak. Miután hozzámkerült, első lépésben két napig kellett áznia a WD-40ben, hogy egyáltalán ki lehessen nyitni a szerszámokat. Jellemző a minőségre, hogy egy alapos takarítás, és olajzás után gyakorlatilag gyári állapotra lehetett visszahozni a működést, hallani a szerszám nyitáskor az óramechanika szerű mozgást. Persze a fogó szögbeverőnek használását nem, de arról a nem a fém tehet…
Méretek:
Összecsukott állapotban: 115mm
Nyitott állapotban: 171.5mm
Szélessége: 35mm
Vastagság: 18mm
Súly: 276g
A Victorinox által gyártott „hadi” (4.0822.4) zseb elég érdekes anyagból készült, a belseje nylon, a külsejét talán viaszosvászonhoz tudnám hasonlítani. Nem vetekszik a hadi cordurával semmilyen tekintetben, de átlagos felhasználás mellett nagyon hosszú ideig használható.
A könnyebb nyitást a zseb fülének aljára varrt, csomóban végződő zsinór segíti, ötletesnek találom. Kétlem, hogy a zsebet MOLLE kompatibilisnek szánták, de minimális ügyességgel bármilyen MOLLE rendszerre fel lehet rakni azt. A tépőzár nyitása után a hurkot is ki kell nyitni, a MOLLE csíkon át kell fűzni, visszahurkolni azt, és a tépőzárat zárni. A tépőzár sem hadi minőségű, sajnos nem kell akkora erőt kifejteni a nyitásához, mint azt a hadi használatú zsebeknél megszokhattunk. Viszont a hurkos módszer megnyugtatóan rögzíti a zsebet.
Saját használatnál vagy mellmagasságban hordtam a zsebet,mintha egy 9mm-es tárzseb lenne, vagy pedig warbelten hasonlóképp. Ha tartósabb megoldás szükséges e zseb helyett, akkor akár egy szimpla STANAG tárzseb, vagy egy admin pouch, vagy akár egy 9mm-es tárzseb is elég helyet produkál, hogy beleférjen akár a Spirit, akár a Classic.
Swisstool Spirit
A Swisstool Spiritet 2004-ben jelentette be (az S modell 2006-ban került ki a piacra), és kezdte el a Victorinox forgalmazni, nem sokra rá a Svájci hadsereg le is cserélte a Swisstool modellt erre az újabb szerszámra. Sajnos a forrásaim is bizonytalanok voltak hogy hány ország rendszeresítette még, de többen vannak.
Mint ahogy pár sorral feljebb írtam, a Spirit modell gyakorlatilag a klasszikus design újragondolt, letisztult, kompaktabb, könnyebb, és ergonomikusabb kiadása.
Ahogy a képeken is látható, az elején szokatlan lehet csukott állapotban a szerszám formája, de ahogy kinyitjuk, minden érthető lesz. Személyes tapasztalat, hogy hosszabb munka után se „töri” a kezet a nyél, köszönhetően a forradalmi kialakításnak, és a peremek fokozott lekerekítésének.
A következő szerszámok találhatók meg a fogón:
- Fogó, kábel/drótvágóval (40HRc keménységig)
- 2mm-es csavarhúzó
- 3mm-es csavarhúzó
- Sör, és üvegnyitó
- 6mm-es csavarhúzó
- Véső,doboz feszítő/nyitó
- Kés
- Olló
- Fém fűrész/reszelő
- Fafűrész
- Bőrlyukasztó ár
- 1+2-es Phillips csavarhúzó
- Kábel nyúzó/hajlító/kaparó
- Konzervnyitó
- Kemény kábel vágó
- Műszerész csavarhúzó
Ezen a multifogón is a fogót kivéve minden egyes szerszámot saját rugó zár, így itt sem áll fent a véletlen becsukódás veszélye. A megszokott gyártási, és összeszerelési minőség természetesen itt is megfigyelhető.
A következő főbb változatok érhetőek el a teljesség igénye nélkül (12+ változat létezik) a civil világban:
Spirit Plus, a multiszerszám a már említett bites kulcskészlettel,
Spirit S, az olló helyett lándzsahegyű késsel,
Spirit S BO, az előző szerszám teljes felületén barnítva,
Spirit X, a fogazott élű penge simára cserélve,
Spirit X BO CC, ez a rendszeresített „hadi változat”, ahol a fogóra egy plusz, nagyobb, robbantáshoz használt gyutacshoz való céleszközt raktak az X modellhez képest. (Blasting cap crimper)
Méretek:
Összecsukott állapotban: 106.6mm
Szélesség: 14mm
Vastagság: 35mm
Súly: 210g
Hadi használatnál létjogosultsága a szerszámoknak egyszerűbb javítási, kárelhárítási, szerelési munkálatoknál lehet, vagy minden olyan helyzetben, ahol nem dedikált, speciális szerszám szükséges a feladat elvégzéséhez. EOD szerepkörre már nem tartanám személy szerint elegendőnek, arra már inkább a Leatherman MUT EOD felelne meg, de mint ahogy a neve is sugallja, az a multi már inkább célszerszám, mint általános multitool.
Két hátránya van mindkét Swisstool modellnek, ami abban jelentkezik, hogy egy idő után csúszóssá válik a nyelük. Ez azért van, mert nagyon erősen fel van polírozva a szerszám a korrózióvédelem miatt, és ez a barnítástól függetlenül minden modellnél így van. A másik pedig az, hogy amit a Leatherman multiszerszámoknál megszokhattunk, a cserélhető kábelvágót, az itt nincs jelen, tehát idővel a kábelvágás hatásfoka romlani fog.
BW
Források: Multitool.org, Sakwiki.com, Victorinox.com
Utolsó kommentek