A Magyar Honvédség személyi málhafelszerelését illetően, hogy úgy mondjam elég nagy a rendetlenség. Rendszerben van többféle mellény is, de elég sok az egyéni beszerzés is.
Pár éve jelentett némi fényt az alagút végén, hogy tiszthelyettesek kezdtek egy újabb, a hadsereg teljes egészében rendszeresítendő, málha mellény tervezésébe.
A mellény több korábbi és modernebb azonos kategóriájú termék tulajdonságait egyesítette. A szabását tekintve egy egyszerű LBV mellényt vettek alapul, amibe a képen is látható LC-2-es málhaöv került. Bár a végleges verziónál gondolom a honvédségi málhaövet használnák.
Mivel idehaza nem készítenek erősebb nylon vagy cordura anyagból “boci” színűt, ezért a mellényhez külföldről szereztek be francia CCE mintás anyagot.
Az LBV azért jó alap, mert több ponton állítható, emiatt elegendő egy méretet készíteni belőle. Szintén jó ötlet a Molle rendszer használata, mivel így nem kell beosztásonként különböző mellényeket tervezni, csupán a célzsebeket kell változtatni.
Sajnos élőben még nem sikerült megcsodálni, csak képekről, de szerény véleményem szerint az elöl lévő csattok helyett a villámzáras megoldás jobb, ahogy azt például az FLC-nél láthatjuk, ami egész nyugodtan tekinthető az LBV utódjának.
A mellényt egy tiszthelyettes, bizonyos Lebák József főtörzsőrmester tervezte. A rendfokozat azóta változhatott. A mellényről megjelent egy hosszabb leírás a Honvéd Altiszti Folyóirat 2008/1-2-es számában.
Ezt alapul véve a Pretóriánus 2-es málhafelszerelés részei a különféle célzsebek, a málhamellény, kisméretű “day” vagy “patrol” pack, Assault pack és egy nagyobb méretű oldalzsebes málhazsák is. A képek tanulsága szerint a zsákok rögzíthetők egymáson is.
Az 1000-es Cordura mellett a málhamellényen és zsákokon YKK villámzárakat, ITW Nexus csatokat és 2,5 mm-es sztenderd méretű málha rögzítési pontokat használtak fel.
A rendszer nevét Lebák úr találta ki, és ő nevezte el az első verziót Pretoriánus 1-nek, a képen is láthatót pedig Pretoriánus 2-nek. A hivatalos források viszont “Lebák féle málhamellényként” emlegetik.
A málha rendszert a hazai viszonyokhoz igazították, és comb tokot illetve az övre, vagy talán szintén a combra is, rögzíthető 93M gázálarctáskát is készítettek hozzá. Esetleg még megemlíteném a gyal. ásó tokot is.
A Lebák féle málhamellény több szempontból is tökéletes példa arra, ami a Gurkha nadrágnál jött elő. A felmerülő igényeket a már meglévő külföldi megoldásokat felhasználva elégítették ki.
A csapatpróbák 2008-ban lezajlottak már, és a Honvéd Altiszti Folyóiratos cikket idézve - “ már csak a katonák teljeskörű ellátása várat magára” - . Ez közel négy év után sem történt meg.
Bár tavaly napvilágot láttak olyan hivatalos nyilatkozatok amik dicsérték, sőt kifejezetten elismerően beszéltek róla. Azonban a honvédelem.hu képei, a saját két szemem, és beszámolók alapján nem került nagyobb mennyiségben rendszerbe. Kizárólag papíron.
kép forrása: http://uniform.extra.hu
Utolsó kommentek