Mivel a Tengerészgyalogság elégedetlen volt a Molle I-es és Molle II-es málharendszerrel, ezért egy teljesen új málhazsákot kerestek, amely már megfelel az igényeiknek.
Bár hozzá kell tenni, hogy a köztes időben, körülbelül 2005-2006-ig, a Tengerészgyalogosok egyéni felszerelésének részét képezte a Molle II-es málhazsák, assault pack és patrol pack is.
Szóval az volt az elképzelés, hogy egy „polcról levett” konstrukciót rendszeresítenek, némi átalakítással. Az Arc’terix cégre esett a választásuk, ami túrazsákokat és felszereléseket készít.
A zsákot némileg a Tengerészgyalogság igényeihez igazították. Például ami rögtön szembetűnő, hogy ellátták Molle rögzítési pontokkal elől, oldalt és felül is. Ezekre például a gyalogsági ásót vagy a kulacs tokjait rögzítették.
A zsák belsejébe két műanyag csat került fel, amivel a rádió tárolására szolgáló zsebet lehet rögzíteni. Ezeken felül középre csak egy elválasztót raktak fel.
Az elválasztó pántjait a megfelelően befűzve ketté lehet osztani a zsákot, így nem csúsznak le az aprók felszerelési tárgyaink a hálózsák mellé. Na most apró probléma, hogy míg a CFP 90-nél a hálózsákot kilehetett alulról venni az ILBE esetében ezt a funkciót kifelejtették.
Két oldalt a zsákon majdnem végig, villámzár található. Ennek segítségével, elméletileg, hozzáférhetünk a zsák közepén elhelyezett felszerelésünkhöz, anélkül hogy ki kéne pakolni mindent felülről.
Ez igazából ott hibádzik, hogy marha nehéz kirángatni bármilyen nagyobb holmit a ezen a nyíláson. Illetve ha a zsák oldalán rögzítettük a polifoam-ot vagy a gyalogsági ásót akkor ez még nehezebb. Gyakorlatilag haszontalan a villámzár, és nagyon ritkán szoktam használni. Még úgy is, hogy a pakolásnál figyelembe veszem.
A zsákot nem az eredeti gyártó, hanem a Propper készíti. A zsák anyaga 720-as Cordura, mivel elméletileg így tudtak megfelelni a velük szemben támasztott követelményeknek, a zsák súlyát illetően.
Az ILBE merevítéséről két alumínium rúd gondoskodik. Alul a zsák párnázása és derék része könnyen szétszedhető a tépőzáraknak köszönhetően. A derék párnázás alatt hálós rész található.
Ami kifejezetten tetszett, hogy két oldalt hordfogantyúkat helyeztek el. Ezek segítségével jó helyzetben könnyebb a zsákot rángatni vagy cipelni egyik helyről a másikra.
Nem beszélve arról, hogy sokkal könnyebb felvenni is. Ezeknél megragadva könnyedén a fejünk felett átvetve tudjuk a megfelelő pozícióba helyezni a hátunkon.
A zsák alulról fölfelé haladva szűkül össze, ahogy a képen is látható. Oldalt három csatos és egy további pánt található, amik kompressziós pántként használhatók.
Továbbá a pántok segítségével lehet különféle külső terheket rögzíteni, illetve a zsák oldalán aknavetőgránátot is cipelhetünk akár, amit szintén ezekkel lehet pluszba rögzíteni.
Az ILBE-nél érezhetőbben lehet a váll és a derék terhelését állítani, a korábbi zsákokkal összehasonlítva. Itt szintén a pánton elhelyezett műanyag feszítővel lehet ezt állítani.
A zsák párnázása nem kielégítő. Nem túl puha de nem is puritán. A vállpántok keskenyebbek talán valamivel, de ez annak tudható be, hogy a zsák az IBA mellényel kompatibilis.
Valószínűleg azért alakították így a pántokat, mivel a Molle II-es zsák esetében a szélesebb pántok elszorítják a keringést és zsibbadni kezd a viselő keze egy idő után.
Ahogy a legtöbb Tengerészgyalogság számára gyártott holminál, itt is megtalálható a zsák anyagába nyomtatott zöld színű EGA. Egyébként ezt a zsákot nem másolták le eddig.
A zsák alján két oldalt nyitott, gumis rekeszek találhatók. Ezek fogják meg egyrészt az aknavető gránátot, hogy alulra kicsússzon, illetve a polifoamot is meglehet fogatni vele. Azonban én ezt nem ajánlom, mivel a gumi noha erős, de így mégis hamarabb kitágul. Egyébként kötöző anyagot szoktam ide rejteni.
Elől található a külső rögzítést lehetővé tevő plusz réteg. A belső felén egy félig nyitott rekesz van rajta, amibe a source camelbak alsó része pont beleillik. A zsákon kívül található további három „anya” csatba rögzíthetők a pántok.
Igény szerint a Patrol Pack is rögzíthető a zsákon. Ebben az esetben viszont a felső „Lid” rögzítésére szolgáló pántokat kell használni. Egyébként így elég kényelmetlen tud lenni a zsák, mivel jócskán hátra kerül a súlypontja.
Az ILBE-ből csak egy méret létezik, ezért az alacsonyabbak némileg hátrányban vannak. A rendszeresítéssel még probléma nélkül viselhetők a pántjai, de az újabb SPC-nek a váll részével már körülményesebb.
A derék pántok jól párnázottak és megfelelően használva őket levehetjük a vállunkról a terhet. Azonban ha málhamellényt viselünk, gyakorlatilag használhatatlanok.
Az ILBE „hagyományos” túrazsák formája már sokszor bizonyított. Nagy méretű, lehet bele pakolni, bár talán némileg hátrány, hogy felfelé összeszűkül. A külső rögzítési pontoknak köszönhetően kívülre további cuccokat lehet pakolni, és a camelbak-et is több helyre feltehetjük.
Kifejezetten idegesítő mikor sötétben mindent le kell pakolni a hálózsák felül, csak hogy kivehessük, utána meg vissza pakolni mindent. A vállpántok is lehetnének szélesebbek és kevésbé vastagok, bár ez megbocsájtható mivel az IBA-hoz tervezték.
A másik szintén idegőrlő dolog az ILBE-n található kompressziós pántok száma. Egyszerűen annyi van belőle, 17, hogy hosszú perceket vesz igénybe az állítgatásuk, majd a felesleg gumi gyűrűkbe való eltüntetése.
Az ILBE zsákot gyakorlatilag három változatban gyártották. Az első szériát még vékonyabb fekete csattokkal és villámzárakkal készítették. Ezeket a Gen 2-nél már erősebb barna színű villámzárakra és csattokra cserélték.
Létezik még egy harmadik fajta ILBE is, amit kifejezetten a felderítők számára készítettek. Ennél elől végig rögzítési pontok találhatók a zsákon, recon tail, illetve oldalra Molle-s zsebeket készítettek hozzá.
Az ILBE zsák napjainkban is látható még a Tengerészgyalogosokon, de már megvan az utódja. Az utód első látásra úgy néz ki, mintha az ILBE és a Molle II-es zsák szerelem gyereke lenne. A nevéről még mindig vitáznak, de egyenlőre FILBE-ként ismeretes.
Utolsó kommentek