Napjainkra az IED évtizedében már teljesen megszokott a lángálló egyenruhák megléte, sőt a legtöbb Afganisztánban harcoló nemzet combat shirt-öt is rendszeresített.
Az újabb evolúciós lépcső fok az egyenruhák rovarriasztó szerrel való kezelése. Az amerikai hadsereg tervei szerint az újonnan gyártott egyenruhákat permetrin rovarriasztó szerrel fogják kezelni, még a gyártó sorokon.
Korábban egyébként ezt egyénileg tehették meg a katonák szintén ugyan ezzel a szerrel. Ezzel a probléma csak annyi volt, hogy nem lehetett egyenlő mértékben lekezelni az egyenruházat teljes felületét, és ahova több került ott előfordult, hogy erős bőrirritációt okozott a katonának.
Az egyenruha kezelésére kiosztott permetrin mellett létezik bőrre felvihető rovarriasztó kenőcs is. Nos ez valóban hatásos és jól működik, de van vele némi apró probléma. Az egyik, hogy szembe nem kerülhet és marhára égeti a bőrömet, a másik pedig hogy oldja a műanyagot.
Szóval a hadsereg tervei szerint minden katonát az UCP-P egyenruhával terveznek ellátni a közeljövőben. Ez felvet néhány kérdést, például az irodistáknak valóban szükséges-e ez az egyenruha, és ez nem lenne-e pénzkidobás.
A hadsereg állítása szerint nem kerülne többe az egyenruhák legyártása a permetrin kezeléssel együtt, ami azért kétségesnek hangzik, lévén kétlem, hogy a gyárak extraként, plusz pénz nélkül végeznék el ezt a folyamatot.
Na most ez az egész ott bukik, hogy a közzétett jelentések alapján, míg korábban egy ACU szett 80 dollár körül volt, addig az újabb tűzálló, permetrinnel kezelt egyenruhák Multicam színben 174 dollárba, UCP-ben 152 dollárba kerülnek. Bár a hadsereg közlése szerint a Multicam esetében az ár azért ilyen magas, mert jelenleg csak egy beszállító készíti az anyagot.
A másik nem elhanyagolható probléma, hogy a permetrin hírhedten rákkeltő anyag, és Európában például tilos a mezőgazdaságban használni, mivel a vízi szervezetekre igen káros.
A hadsereg orvosainak állítása szerint, viszont csak megfelelő mértékben lenne kezelve az egyenruha, így ez a viselőre nézve nem okozna kiütéseket vagy egyéb allergiás reakciót.
Továbbá általánosan ismert tény az is, hogy a különféle anyagok amikkel az egyenruhákat kezelik néhány mosás után ki kopnak, és ekkor újra kéne kezelni a ruhákat.
Szóval személy szerint figyelembe véve a fentebb felsoroltakat elég aggasztónak tűnik ez a terv. Bár egy olyan egyenruha ami elriasztja a rovarokat és megóv a csípésektől jól hangzik, de mi van ha allergiás az anyagra a katona?!
Az oroszoknál olvastam erre egy másik megoldást, még pedig a jó vastag Gorka vagy Gorka szerű egyenruhák viselését, de akár a 82M kezeslábast is meglehetne említeni, amibe van külön szúnyogháló. No persze ezek nehezebbek mint az általános harci gyakorló egyenruhák, és melegek is.
forrás: armytimes.com
Utolsó kommentek