Még 2010-ben mutatták be a TAP-et, amit az akkortájt újnak számító plate carrierhez, Magnum Tac 1, készítettek ugyanis a korábban rendszeresített FLC málhamellény már nem lehet az újabb plate carriereken hordani.
A TAP lényege, hogy az újonnan rendszeresített plate carriereken rögzíteni lehessen,és így egy könnyen leoldható, integrált zsebes mellényhez jutnak a katonák-Tengerészgyalogosok.
Ez bizonyos beosztásoknál valóban jó lehet, mondjuk a toronylövészeknek, akik ha a harcjárművet el kell hagyniuk csak felcsatolják a mellényt míg a toronyban állva nem akadályozza őket.
A TAP-hez több csat és heveder is jár. Ezek közül egy négy ponton rögzülő, Y szíjra hajazó, hevederrel lehet az egyenruha felett viselni. A hevederrel igazából csak az az egy bajom van, hogy kényszer megoldás, amit valószínűleg előírtak a tervező számára. Hasonló pántokat a source camelbaken láttam, ami még 3 liter víznél nem lenne probléma de 6 töltött tárnál már elég kényelmetlen tud lenni.
Hátul a mellényhez két oldalt lehet rögzíteni a hevedereket. A csatokat szorosabbra lehet húzni de ezt túlbonyolították, mivel bal oldalt lehet meghúzni vagy lazítani a hevedert, a fölösleget pedig a jobb oldali csaton kell át-vissza fűzögetni. Ahogy látható elől, hátul és közben is állítható a méret, a fölösleget pedig gumigyűrűkkel lehet rögzíteni.
Az SPC-n illetve a legtöbb hasonló felépítésű mellényen négy ponton lehet rögzíteni a TAP-et. Az elülső és hátsó panel tépőzáras pántjai közé kell illeszteni, a képen látható módon. Így elől lehet a mellény magasságát beállítani. Ajánlott az SPC alsó vonalához igazítani.
Oldalra a cummerbund PALS hevedereire egy-egy „anya” csatot kell felhelyezni, amibe a TAP oldalán lévő két-két „apa” csatokkal lehet a TAP-et rögzíteni. Ezeknek a hevedereknek is állítható a mérete. Igazság szerint a tervezésnél nem számoltak a „side plate”-el, amit ha a cummerbund külső felén hordunk probléma lehet az oldalsó csatok elhelyezése.
A TAP-be hat darab M4/M16-os vagy hasonló tár tehető, és két oldalt 1-1 zseb található rádió vagy egyéb számára. A zsebek nyitottak és tépőzárral nyithatók illetve zárhatók. A rádiós zsebek hosszabb hevedert kaptak, amit visszalehet hajtogatni ha nem használnánk. A tártartó zsebek elvannak választva egymástól.
A rádiós zsebeknél hosszabb heveder található. Igazság szerint az SDS a nyitott tárzsebeknél jobb megoldást alkalmazott, amit a TAP esetében igazán átvehettek volna. Azzal ellentétben az itteni hevederek mintha túl hosszúra sikerültek volna és ide-oda fityegnek.
A TAP belső felén további három zseb található. A középső tépőzáras fedlappal készült, és belül egy egyszerű hord heveder található, illetve a mellény címkéje.
A bal oldali zseb szintén tépőzáras, míg a jobb oldali villámzáras. Amennyiben mellényen viseljük a TAP-et ezek a zsebek nem túl praktikusak, bár a két szélsőben merevítés is található. Leginkább a rögzítéshez szükséges hevederek tárolásához bizonyultak praktikusnak.
Összesen három szett heveder található a TAP-hez. A képen látható tépőzáras és sima csattok az SPC-n illetve plate carrier-en való rögzítést teszi lehetővé.
A harmadik szett az MTV-n vagy az újabb IMTV-n teszi lehetővé a mellény rögzítését. Ennek a metódusát nem tudjuk szemlélteni, de a használati utasítás esetleg segíthet ebben.
A TAP-hez egy szép színes „user manual” készült, amely két oldalon közli a legfontosabb információkat. Megtalálható a helyes viselés módja és a TAP-hez járó hevederek száma is.
Míg a túloldalon a különféle mellényeken való rögzítést mutatják be, illetve egy helytelen megoldást is. Érdekes de még az FSBE rendszerre is gondoltak, noha ez mára már „kikopott”.
Vegyesek az érzéseim a TAP-el kapcsolatban. Egyrészről elég „low profile” és van rajta egy csomó hely. Többféle mellényen is lehet rögzíteni, gyorsan leoldható.
Másrészről a rögzítését én kibővítettem volna öt pontosra, az SPC fel-le vétele bonyolultabbá válik, mellényen viselve szélesebbek leszünk mégiscsak.
Az SPC-t több színben is gyártják (ACU UCP-D Multicam Coyote brown) és a hadsereg katonáin túl mostanában már Tengerészgyalogosokon is fel-felbukkan. Az „Y” pánt helyett létezik hozzá egy jobban párnázott heveder is, amivel igazi „cheap” chest rig-ként lehet használni.
Utolsó kommentek