A svéd hadsereg 2008-2009 környékén kezdte el tesztelgetni a Stridsvast 08 mellény utódját, lévén ők is belátták, a régebbi málhafelszerelés ideje lejárt, és valami újabb, kevésbé zárt és modulárisabb rendszerre kéne átállni.
A korábbi mellény, leginkább az LC-2 –es rendszerhez hasonlítható, ami a rögzítést illeti, illetve maga a málhamellény a britek által használtra emlékeztet a leginkább. Málhamellényként egész jó, a málha öv része se túl kemény, de mégis eljárt felette az idő.
A stridsvast 12 figyelemre méltó mértékben modulálható, és használható sima málhamellényként, illetve „chestrig”-ként is. A svéd hadsereg jövőre tervezi rendszeresíteni, a fegyveres erők teljes állománya számára.
A mellény a képen „chestrig” konfigurációban látható. Ebben az esetben középen villámzárral csukható össze, illetve a mellkasi része lehajtott állapotban van. A „chestrig”-nek ugye nagy előnye, hogy táskával könnyebb viselni, illetve minden lényeges dolog előttünk található, és a járműből való ki-be szállást se akadályozza úgy, mint a korábbi málhák.
A mellény körbe fut a viselőjén, így oldalra is lehet pakolni. A málha övet kispórolták, megjegyzem helyesen, tehát kétlem, hogy a derék része párnázott lenne, a súly jelentős része a vállakat, és a derekat terheli, amennyiben nincs súly a hátunkon. Ez pedig a „chestrig”-ek hátránya.
A mellény hátuljára opcionálisan vagy a rendszeresített camelbak tehető, vagy párnázott X hevederekkel rögzíthető. A heveder érdekessége, hogy nem két pánt fut X elrendezésbe, hanem egy párnázott részbe lettek bevarrva.
Nagyszámú zsebet is, összesen 16 darabot, mellékeltek a mellényhez. Ezek főleg tépőzárasak, és az igen elterjedt MOLLE/PALS rögzítési rendszer szerint készültek, ahogy a mellény is. Ennek nagy előnye, hogy kompatibilisek más szintén MOLLE-s zsebekkel, és ahogy a képen látható, ezáltal még inkább személyre szabhatóvá válik a rendszer.
A mellényhez rendszeresített zsebek:
3x dupla vagy tripla tártartó
6x nyitott szimpla tártartó
2x nagyobb több célú zseb
1x kisebb több célú zseb
2x kézigránát zseb
2x villámzáras nagyobb zseb, amik tárdobálóként, illetve vesezsákként is használhatók
Felnyitva a mellkasi részt, rögtön kapunk némi extra helyet, és a villámzár helyett, három pár csattal lehet összezárni a mellényt. Ez a megoldás a korábbi málhamellényre emlékeztet, és valószínű így könnyebb például golyóálló mellény felett hordani, illetve az extra helyet használni.
Érdekesség, hogy nem zöld vagy OD színben rendszeresítették, hanem ezt a szürkés zöldes, foliage green-re emlékeztető árnyalatot használták. A mellény további előnye, hogy egy méret van belőle, tehát nem kell ezzel se bajlódni.
A svéd hadsereg szakított a hagyományokkal, és az új évezred elvárásainak eleget téve kezdte meg a mellény fejlesztését. Nem idegenkedtek az új megoldásoktól, pedig ugye ami egynél több dologra jó, az hajlamos alul teljesíteni.
További plusz pont, hogy sok más nyugati hadsereggel egyetemben, a svéd haderő propagálta a mellényt, és cikkeket is jelentett meg róla. A végső verzió előtt több tesztpéldányt is kiadtak a csapatoknak, és így készülhettek el ezek a képek is.
forrás:
http://www.forsvarsmakten.se/sv/Internationella-insatser/Afghanistan--Isaf/Nyheter/Ny-stridsvast-i-Afghanistan/
Ha már Svédországnál tartunk:
Utolsó kommentek