A MIOX az IWPS (Individual Water Purification System, amely egy személyi víztisztító rendszer) része. Az IWPS az ICE (Infinatry Combpat Equipment vagyis a gyalogos katonák harci felszerelése) néven futó projekt keretein belül született. A projekt célja, hogy édes vagy sós vízforrásból iható vizet készítsen. Jelenleg még csak csökkentett létszámban került hadrendbe és csak az első fázis fejeződött be mely csak édesvizet tisztít. De az elképzelés lényege, hogy a már korábban bemutatott és már rendszerben álló Source italtartókkal bármikor használható legyen előzetes kiképzés nélkül (természetesen készül a Camelback típushoz is).
Az ICE projekt a felszerelések három csoportjával foglalkozik. Ruházat, védelem és málha valamint támogató eszközök. Az IWPS a második szekcióban kapott besorolást.
Az IWPS három fő részre tagolható. Ebből még csak az első azaz a Block I került kifejlesztésre, de a mikro szűrővel kiegészítve IA-ra módosult.
·
Block I.: MIOX víztisztító eszköz
·
Block IA.: MSR mikro szűrő
· Block II.: komplett italtárolás és szűrés amolyan all-in-one
· Block III.: Tengervíz sótlanító
Jelenleg a Block I-IA fejlesztése fejeződött be és került rendszerbe. A Block II. és Block III. még csak terv szinten létezik. A jövőben a Block II. újratervezését fontolgatják. Igaz még el sem készült. Mindenről csak tervek léteznek.
Évente több mint 3.4 millió ember hal meg nem megfelelő minőségű víz fogyasztása miatt. A szennyezett víz által közvetített fertőzések és baktériumok okolhatók a legtöbb halálesetért világviszonylatban a WHO kimutatása szerint.
A katonákra csakúgy, mint a civilekre igen nagy veszélyforrás a nem megfelelően kezelt ivóvíz.
Négyféle veszélyforrás fertőzheti meg a vizet:
- vírusok (pl.: rotavírus, stb…)
- baktériumok (pl.: ecoli, kolera, stb…)
- paraziták (pl.: giardia, stb…
- emberi beavatkozás (vegyi és biológiai hatások pl.: sarin, GB, stb…)
Az IWPS megfelelő megoldás a víz tisztítására és így a betegségek megelőzésére.
Fontos, hogy a mikro filter nem képes kiszűrni a vízből a vírusokat. Ezért van szükség a MIOX-ra. A mikro filter használatával, viszont meggyorsítható a tisztítási folyamat.
Block I. MIOX fertőtlenítő:
A MIOX fertőtlenítőt a túrafelszereléseket gyártó MSR cég készíti csakúgy, mint a mikro szűrőt. Megvásárolható civil kivitelben is, ezt Magyarországon a Mountex forgalmazza.
A USMC közel 27000 darab MIOX-ot rendelt. Egy MIOX 2 fő kiszolgálására lett méretezve. Célja a régi jód és más fertőtlenítő tabletták felváltása.
A MIOX egy olyan eszköz, mely elektrolízis útján állít elő sóból (NaCl) és vízből (H2O) nátrium-hipocloritot (NaOCl). Ez lényegében a hipó.
(Ez a vegyszer melyet a készülék előállít igen irritatív és maró anyag ezért ügyelni kell arra, hogy a szer még véletlenül se kerüljön szembe, bőrre vagy nyálkahártyára!!!)
Az egység csomag egy szabvány MOLLE rögzítéses coyote színű cordurra csomagban található, mely mindent tartalmaz az első használatba vételhez.
A törzs alsó felében kaptak helyet az elemek, a tetejében pedig a sótartó.
Egy pár elem megközelítőleg 200 liter víz fertőtlenítéséhez elegendő. Az eszköz elektronikája vízhatlan szigetelést kapott, így nem árt neki, ha teljesen víz alá kerül.
Az eszköz fő elemei csereszabatosak más eszközökkel, használati tárgyakkal. Például a legtöbb fegyverlámpa CA123 típusú elemmel működik, így ha a készülékben lévő elem lemerülne, biztosan találunk pár tartalékot belőle. Só hiány esetén pedig az MRE szabvány asztali sójával is működik a készülék.
Használata:
Használatkor a fejet letekerjük és a törzsbe vizet öntünk. A fej visszazárása után 15-30 alkalommal megrázzuk az eszközt, ezzel elegyítjük a sót a vízzel. Kiválasztjuk, hogy mennyi vizet szeretnénk fertőtleníteni. Ennek megfelelően a kupak letekerése után annyiszor nyomjuk meg a gombot, ahányat a készüléken lévő táblázat előír. A gép ekkor elkezdi az elektrolízist, melyet az indikátor lámpa jelezi, de szabad szemmel is láthatjuk, ugyanis a víz felhabosodik a gépben. A tisztítandó vizet a kész anyaggal jól összerázzuk, majd 20 percet várunk.
A teszter csíkkal ellenőrizhetjük, hogy a víz biztonságosan fogyasztható-e. Amennyiben nem, úgy a folyamatot még egyszer megismételjük, egy újabb adaggal.
A vírusok és baktériumok fertőtlenítéséhez 15-20 perc elegendő, de a teljes fertőtlenítéshez 4 óra is szükséges.
Előfordul olyan eset, hogy a teszter csík elfogy. Ilyenkor az ajánlott oldószer dózis nyolcszorosát kell a tisztítandó vízhez keverni.
Block IA: MSR InLine Mikro szűrő:
Míg a biológiai fertőtlenítést a MIOX végezte addig a fizikait a szűrő végzi. Ez az eszköz átfolyásos rendszerű mely ivás közben szűri meg a vizet. A szűrőtagot az italtartó és a szívócső közé kell beilleszteni. Ezért található a gyors csatlakozó a Source italtartók csövének mindkét végén.
A karbantartása és tisztítása is mindössze annyi, hogy a belső szűrő betét eltávolítása után azt néhány percig forrásban lévő vízben kifőzzük. Ezzel a módszerrel sterilizáljuk is a szűrőt.
A hadi MSR szűrők csak a Source italtartókhoz használhatóak. Civil kivitelben azonban a Camelback gyártmányokhoz is találhatunk szűrőt.
Végezetül egy átfogó kép a teljes IWPS rendszerről:
A MIOX nem tartalmaz a són és elemen kívül fogyó eszközt. Ezzel a hagyományos víztisztító vegyszerekkel szemben, bármikor készíthetünk magunknak annyi és olyan erősségű vegyszert, amilyet a tisztítandó ivóvíz megkövetel.
A készlet gyenge pontja a teszter csík. Ebből mindössze 50 darabot adnak, és erősen javasolják használatát, de 50 darab relatív hamar elfogy. Főleg azért mert a készlet két katonára lett méretezve. Ha figyelembe vesszük, hogy egy italtartóban általában 3 liter víz van, és éghajlattól és a megterheléstől függően 3-9 liter folyadékot veszünk fel, ez napi 3-6 teszter csík elhasználását jelenti. Tehát ez erősen fogyó eszköz. Bár még mindig az IWPS kerül előnybe azzal, hogy a filterrel együtt szűrést és fertőtlenítést is végez, míg a hagyományos klór és jód alapú tisztító tablettáknál fizikai szűrést nem tudtunk elvégezni.
A MIOX által készített ivóvíz csak úgy, mint a többi fertőtlenítési mód hagy egy kis utóízt. Itt klóros ízt kapunk, de ezt a mikroszűrő enyhíti. Persze aki tud a Dél-alföld vezetékes vízből inni annak nem okoz majd gondot. Az „over kill” módszernél, mikor teszter nélkül készítjük és az ajánlott dózis 8 szorosát használjuk, körülbelül olyan ízű vizet nyerünk mint amikor a medencéből iszunk.
Használata igen egyszerű, de hosszadalmasabb mint a tablettás víztisztítás. Bár úgysem tűzharc közben állnak neki vizet fertőtleníteni.
Tehát a MIOX illetve a teljes IWPS rendszerrel a tűzpárok a saját logisztikai rendszerüktől tudnak függetlenülni, és a szükséges vizet nem kell magukkal cipelnünk, hanem azt hasznos teherre tudják cserélni.
Ennek LRP (Long Range Patrol) vagy más olyan hadművelet esetén van jelentősége ahol az utánpótlás nem elérhető állandó jelleggel.
Jelenleg a USMC rendszeresítette, és ott is azon alakulatok akiket elsőlépcsősként vetnek be. Ez a mellékelt táblázatból is kiderül, mivel csak a különleges alakulatok (United States Marine Corps Special Operations Command (MARSOC)) illetve az expedíciós haderők (MEF) kapták az eszközöket.
A Marine Expedition Unit (MEU) vagyis az expedíciós alakulatok a MEF első lépcsős harccsoportjai, vagyis ők a partraszálló erők. Ha most hagyományos hadviselés elvét követnénk akkor is csak pár órát esetleg egy két napot kellene szolgálnia a MIOX-nak mivel minden MEF-hez egy víztisztító szakasz tartozik. Asszimiláris hadviselésnél pedig az önfenntartó képességet növeli.
A U.S. Army jelenleg csak a közepes (LWP) és nagy kapacitású (ROWPU) viztisztítókat illetően van elhatározva. Ezeket a USMC is rendszeresítette. A saját IWPS rendszerét illetően még tart a projekt, melynek projektanyaga számtalan működésű eszközt felsorol.
Tapasztalataim szerint igen megbízható és jól kezelhető kis eszköz. Tárolása is igen egyszerű. Ki kel venni az elemet és kész. A hátizsákban a szokásos ütéseket jól tűri. Hátrányát még nem tapasztaltam (és nem hajtott még meg). Igaz emberi odafigyelés is szükséges, mivel ez egy baktériumokat és különböző fertőző anyagokat semlegesítő szerkezet nem pedig csodacseppek, ami a kólából is vizet készít. Arra vegyünk szűrőt. Ezzel a tiszta vízforrásból tudunk biztonsággal iható vizet készíteni.
Amennyiben a mikro szűrőre is beruházunk, úgy tényleg eljutunk az alap elgondoláshoz. Mely szerint megmerítjük a camelbacket a folyóban, majd a MIOX által készített anyagot hozzáöntjük és a víz már fogyasztásra kész.
A képekért és a cikkért köszönet K.G-nek!
Utolsó kommentek