Tavalyi hír, hogy a brit hadsereg szélleskörben rendszeresíti az MTP (Multi Terrain Pattern) mintát, mivel az Afganisztánban lévő csapatai folyamatosan panaszkodnak a korábbi sivatagi DPM mintára. A kép alapján láthatóvá válik, hogy az MTP minta esetleg a színeiben hasonlít a Multicamre, inkább a korábbi DPM mintát színezték át.
Ami rögtön szembe ötlő volt, hogy a nyilvánosan bejelentett rendszeresítés után nem sokkal, a csapatok már javarészt MTP színű egyenruhában, és MTP színű kiegészítőkben pompáztak. Az átállás nem vett sok időt igénybe, és valószínű nem került sokkal többe se. A magyarázat véleményem szerint abban rejlik, hogy a korábbi hadi ruházat gyártó sorain szinte semmit sem kellett kicserélni, csak a festéket.
Fontos megjegyezni továbbá, hogy a minta megtervezése és rendszeresítése elsődleges prioritást kapott, nem előzte meg több éves tervezés és nem készültek végeláthatatlan sorokban tanulmányok sem. 2010-ben került rendszerbe és 2013-ra tervezik teljesen leváltani vele a korábbi DPM mintás, Combat Soldier 95 egyenruha családot.
A nadrág szabása nem változott sokban. Több féle verzióban került rendszeresítésre, például vékony trópusi vagy általános változatban. Ez egyébként a vastagabb, „szélálló” (windproof) verzió, amit kívülről a tépőzáras „kézmelegítő” zsebekből és, vastagabb anyagból és a tépőzáras szárak alapján lehet megkülönböztetni.
A nadrág derékbőségét deréktájba lehet állítani két kisebb gombbal. Ahogy látható, a gombok nem a nadrágra lettek felvarrva, hanem egy külön szövet szálra, és kiemelném ez szinte leszakíthatatlanná teszi őket. Jobb oldalt hátul található egy nyitott gombos farzseb, amit szinte soha nem tudtam kihasználni. A nagy méretű övbújtatók a közel 100 éves brit „málha övet a nadrágba” hagyományt követik.
Két oldalt nagyméretű combzsebek találhatók. Ezek a szokásos erős gombbal és túlnyúló zsebbel készültek, ami begombolt állapotban szintén lehajlik, megakadályozva , hogy bármi kiessen a zsebből.
Szintén két oldalt tépőzáras „kéz melegítő” zsebek találhatók. A korábbiakkal ellentétben két-két pár tépőzár található bennük, az egybefüggő helyett. Személy szerint kedvelem ezt a megoldást, és soha sem volt zavaró.
A nadrág szárai tépőzárasak a vádli közepéig. Ennek gyakorlati hasznára nem sikerült rájönni teljesen, igazából a bakancsra lehet rá tépőzárazni könnyebben. Emellett egyébként meghagyták a fűzős megoldást is.
Az MTP-vel hamar áthidalták a hadsereg problémáit, ugyanis csak 2010-re jöttek rá, hogy Afganisztán bizony nem csak homokkal és sziklákkal borított ország. Bár a sivatagi DPM mintára már korábban is panaszkodtak, ugyanis túlságosan világosnak tartották.
A ruha szabásán véleményem szerint nincs változtatni való. Egyedül talán a kicsit koros málhaövet kellene elfelejteni. Az MTP mintával se lenne túl sok bajom, annak ellenére hogy ellene vagyok a multicam „őrületnek”. Azonban kíváncsi vagyok, melyik jövőbeli konfliktusnál derül ki, hogy ez se jó mindenhova.
Utolsó kommentek