Az EOTV (Enhanced Outer Tactical Vest, javított külső taktikai mellény) a korábban bemutatott IBA javított változata. Noha javarészt sima OTV-ként hivatkoznak rá, és külön NSN száma sincs, úgy gondolom, hogy amiatt a néhány különbség miatt, külön mellényként kezelendő.
Ami elsőként szembetűnik, hogy a korábbi IBA-hoz képest, a legtöbb üresen maradt helyre MOLLE rögzítési pontok kerültek fel, így sokkal több minden fér el rajta, mint az IBA-n.
A vállaknál lévő málharögzítésére szolgáló pontok, leginkább a rádió kés antennája számára, illetve különféle vezetékek rögzítésére használhatók.
Jobb oldalt felül tépőzárak kerültek fel, amikre a nevet, illetve a rendfokozati jelzést lehet feltenni. A tépőzárak mérete megeggyezik a hadsereg egyenruháján használt felvarrók méretével, tehát azokat lehet feltenni rá.
Továbbá nem tudom mennyire szembetűnő, de méretbeli változtatások is történtek. Az általunk is bemutatott IBA M-es méretű, és ez a mellény is. Mégis az EOTV jóval nagyobb.
Ez azzal magyarázható, hogy miután felismerték a méretbeli problémákat, egyszerűen fogták és átcserélték a méreteket, vagyis az M-es mellény a korábbi L-es mellénynek felel meg.
Az EOTV-t oldalanként két-két csatal lehet méretre behúzni. Ezt a megoldást azért kritizálták, mert előfordulhat, hogy mérethibás mellény esetén, vagy ha az illető túlöltözne, hogy a mellény elülső és hátsó panelja nem ér össze, és a képen látható módon egy kis rés keletkezik ak ettő között, ami védtelenül marad.
Gyakorlatilag ezt elképzelhetetlennek tartom, mivel ha az ember mérethelyes mellényt visel, és ezt megfelelő módon teszi, akkor ez csak igen extrém esetben fordulhat elő. Extrém alatt azt értem, ha 5 pulcsit húz magára az illető.
A hátsó oldalán is rengeteg rögzítési pont található, bár már a korábbi OTV változatok is rendelkeztek már ezekkel. Gyakorlatilag annyi hely van rajta, hogy táska nélkül is rogyásig lehet rakni vízzel, lőszerrel és amivel csak kell. Persze ebben az esetben csak segítséggel lehet ezekhez hozzáférni.
Az első oldal, jobb oldali paneljének belső oldalára lehet feltenni, a fentebb látható módon, a lágyékvédő panelt. Ez a panel ugyanolyan lágy ballisztikai betéttel rendlekezik, mint a mellény.
Ezek pedig repeszek, illetve kiskaliberű lövedékek ellen nyújtanak védelmet. Viselése egyáltalán nem kényelmetlen vagy zavaró. Alap esetben.
Ugyanúgy a jobb oldali panelbe lehet a kiegészítő ballisztikai védelmet, vagy „hard armor”-t esetleg golyóálló betétet, behelyezni. Belül található egy vastag pánt, amit a képen látható fekete fülbe lehet befűzni.
Elméletileg a betétet lehet így egyszerűbben kirántani, de mivel ennek túl sok értelmét nem láttam, ezért a pántal inkább rögzítettem a betétet, így stabilabban állt.
A hátsó oldalán kívül található a kiegészítő védelem zsebe. Ennek a fedőrétegén található egy lyuk, amit eredetileg a camelbak számára készítettek, de a camelbak csak akkor fér el a zsebben, ha a betétet nem tesszük bele. Viszont sima repeszálló mellényként már nem alkalmazták.
A mellényt elöl középen úgy lehet összezárni, hogy a jobb oldali panelt a bal oldalihoz tépőzárazzuk, majd a baloldali panel külsőrészét rá tépőzárazzuk a jobb oldalra. Megpakolva a mellény stabilabb, ha a rá is patentoljuk, csak ez eléggé körülményes.
A hátsó és elülső panelek alsó részeinél tépőzárak találhatók. Ezek segítségével lehet elhelyezni a lágy ballisztikai betéteket a mellényen belül. Az elmozdulást vagy fölgyúrődést megakadályozandó, tépőzárak találhatók rajtuk, illetev a mellény belső oldalán is.
A felcsatolható kiegészítő védelem, vagyis a nyak és felkar védők ugyanúgy használhatók az EOTV-nál is. A nyakvédő egy U alakú „gallér”, amit a mellény belső oldalán található MOLLE rögzítési pontokal és tépőzárral lehet feltenni, könnyen és egyszerűen.
Maga a gallér ¾-es, tehát nem ér fel az ál vonaláig. Zavaró tud lenni, mivel a nyakhoz ér, de meg lehet szokni. Úgy készítették el, hogy befelé dőljön. Ez azért fontos, mivel némely mellényeknél ez a nyakvédő rész, egy bizonyos idő után elkezd kifelé dőlni, mígnem teljesen elveszíti az eredei funkcióját, vagyis a nyak védelmét.
Az EOTV-t a Tengerészgyalogság nem használta nagy számban. Fő felhasználója a hadsereg volt, ahol az ACU egyenruha 2005-ös bevezetésétől kezdve folyamatosan használták.
Napjainkra egyre ritkább látvány a front csapatoknál. Két színben készítették el, UCP-be és coyote brownba. Számomra az újításokkal együtt jobbnak bizonyúlt, mint a korábbi IBA, bár a vállak túlzott terhelésének problémáját nem küszöbölték ki.
Az amerikai csapatok mellett, afgán és szaudi csapatokon is feltűntek ezek a mellények. Azt azonban nem tudom, hogy ezeket amerikában készítették-e. Az afgán hadsereg woodland és coyote brown színben, a rendőrség foliage green színben, míg a szaudi hadsereg szintén coyote brown színben használja.
Utolsó kommentek