Az amerikai fegyveres erők számára 2000 után rendszeresítették a SPEAR polár pulóvereket. Kezdetben leginkább a különleges erők katonáin lehetett látni Afgaszintánban, később pedig általánosan elterjedté vált.
Maga a SPEAR rövidítés (Special Operations Equipment Advanced Requirement, különleges műveleti felszerelés magasabb követelmények) megmagyarázza kiknek is készült, és mért is hordták ők ezt annyit.
A SPEAR pulóverek anyaga a polár, ami egy Polietilén tereftalátból készült szintetikus anyag. A polár anyag az utóbbi években elég elterjedt lett, mivel rendkívül könnyű, meleg, gyorsabban szárad mint a többi anyag, „lélegző” tehát nem lehet bele rohadni.
Hátránya viszont, hogy általában nem szélálló, és önmagában gyúlékony. Az anyagvastagságot tekintve 3-4 fajta létezik belőle, micro, 100-as, 200-as és a legvastagabb a 300-as. Odaát 100-as és 300-as vastagságú pulóvereket rendszeresítettek.
A SPEAR pulóver ujjait tépőzárral lehet szűkíteni, és a helyes méretválasztás esetén, pont a csuklóig érnek, nem lógnak túl rajta mint sok más esetben. Ennek egyik előnye, hogy fegyver használatot nem zavarják egyáltalán.
Belül két oldalt hálós zsebek találhatók, amik elég nagyok, szóval térkép-iratok meg ami kell belefér. A két külső zseben egy kocsis, a pulóver hosszában végigfutó részen két kocsis YKK zipzárak találhatók. Ez pedig garancia a strapabírásra.
A bal oldali belső, hálós zseben található a polartec cimkéje. A Polartec a polár anyagok elsőszámú gyártója, mivel egyébként nem meglepő módon léteznek ócska polár anyagok is. Ezek hamar szétmennek, bolyhosodnak és nem is rendelkeznek a korábban felsorolt pozitív tulajdonságokkal.
A pulóver aljába gumi behúzók futnak végig, amiket kétoldalt lehet behúzni, ezáltal a derekunkhoz igazítani. Azonban ha pont jó méretet viselünk, akkor ezekre semmi szükség sincsen, és néha elég zavaróak, mivel pont két oldalt elállnak az ember derekától és könnyen beleakadhatnak kiálló tárgyakba.
A könyöknél illetve a válaknál koptató rétegek kerültek fel. Ezek elég vastagok és jó anyagból is vannak. Mivel a ruha cimkéjéből csak az derül ki, hogy 100 poliészterből készült, ezért nem tudom konkrétan milyen anyag lehet. A vállaknál lévő rész egyébként körbefut, tehát a tarkó alatti részt is lefedi.
Két oldalt a hónaljaknál zipzáros rész található, szintén YKK, ami a szellőzést segíti elő. Ezeket a szellőző nyílásokat gyakorlatban akkor lehet kihasználni, ha a gore-tex kabát alatt megfőnénk, de nem akarunk lejebb öltözni.
A SPEAR pulóver testhezálló, meleg és tetszenek a praktikus megoldások, pl. az ujjaknál. A gallér felér egészen az áll vonaláig, viszont nekem néha túlságosan szorosnak tűnt. Ugyan nem folytogató, mégis szokatlan.
Ami leginkább zavart, azok a zipzárakról lelogó fülek. Ezeket könnyű elérni, akár kesztyűben is, viszont egyszerűen idegesítően lógnak hat helyről is. Fenn akadni még nem sikerült ezekkel sehol, de talán túlontúl hosszúra hagyták őket alapból.
Legalább három változata ismert előttem. Ezek között nincsenek egetverő különbségek, például a szárazföldi erők számára készített verzión rajta van a hadsereg logója. Továbbá legalább 3 féle színben készítették el: fekete, coyote brown, foliage green.
Utolsó kommentek