Az ECWCS, vagyis Extended Cold Weather Clothing System – hideg időjárási ruha készlet, az extended pedig kiterjesztett jelent, vagyis ez a rendszer a katona teljes téli ruházatát magába foglalja. Körülbelül 40 ruhadarabot foglal magába az ECWCS, amiből most kettőt fogunk bemutatni.
Kívül és elöl található egy patentos fül, a rendfokozati jelzés számára. Már az 1960-as években felismerték, hogy a váll lapok nem túl praktikusak, mivel leszakadnak a málhától. Lejjebb, szintén elöl van még két patentos zseb is, ami sokszor bizonyult praktikusnak.
A bal karnál felül, van rajta egy kis tépőzáras zseb, aminek én túl sok hasznát nem vettem, bár ebbe is iratok meg toll mehet. A könyök rész dupla rétegű, és a csuklónál tépőzárral állítható az ujjának a mérete.
A zipzár mellett kétoldalt rejtett zsebek találhatók. Ezek tépőzárral csukhatók, ami több hátránnyal is rendelkezik, és a későbbi, hármas generációjú kabátoknál szintén zipzárra cserélték őket. Mivel a zseb mindkét oldalról szigetelve van, ezért ez az egyik legvízállóbb része a kabátnak. A tépőzárakat azonban a vastag télikesztyűben elég nehéz nyitni.
A kapucni és az egész nyaki rész körbe fogja a viselő nyakát, és nem akadályozza. A kapucnit egyébként a nyak mögötti tároló részbe lehet behajtogatni, de így nyomja a nyakat, szóval egyszerűbb folyamatosan kívül viselni. Elöl két gumival húzható be. A shield felett látható patentok, a téli sapka rögzítésére szolgálnak. Sisakra nem húzható rá, csak alatta hordható.
A gore-tex réteg ellenére, vannak olyan helyzetek amikor elég meleg tud lenni. Azért, hogy az ember ne rohadjon bele semmiképpen, a karon két oldalt található egy-egy szellőző. Ezeket ki kell zipzározni és rögtön jobb idő lesz odabenn.
Belül található még egy vesevédő is, ami nylonból készült, és elől össze patentolható. Azonban egy idő után, ha sorozatosan elfelejtjük ki patentolni mielőtt levennénk a kabátot, bizony szét lehet szakítani. Persze jó pár ilyen alkalom után.
Utolsó kommentek