WildBear:
Kiderült azóta, hogy mi okozta a balesetet?
Most ugyebár történt egy nagyon hasonló. (2025.03.22. 19:26)Kiképzési baleset
Praedikator:
És ime 2025, ahol a fenti dolgok - az egyenruhán kivűl,- mind lecserélésre kerültek, sőt az egyenr... (2025.02.26. 17:59)Új magyar egyenruha család (3.)
Acura:
Téves a repeszállo megnevezés !!! Ha megnézed az alábbi szabványokat, és a mellényen levö cimkét, ... (2025.02.12. 20:15)2013M Repeszmellény
A Combat Gear Blog célja bemutatni milyen kiegészítőkből tevődik össze egy modern hadsereg katonáinak személyi felszerelése, továbbá szeretne a laikusok, érdeklődők, hivatásosok és szerződésesek, milsimesek, airsoftosok, paintballosok és természetjárók számára egy érdekes oldalt összeállítani leírásokkal és fotókkal.
Ne felejtsd el elmenteni az oldalt a kedvenceid közé! (CTRL+D)
Kicsit bővítve blogunk profilját, időről-időre bemutatunk rövidebb videókat amiket érdekesnek találunk. Javarészt ezek angol nyelvű videók lesznek, de röviden ismertetjük a videót és felhívjuk a figyelmeteket a fontosabb részekre illetve arra, hogy mit figyeljetek. Szóval akinek nem erőssége az angol, az is érdekesnek találhatja majd.
Elsőként egy rövid, öt részes, mini-dokumentumfilm sorozattal kezdünk. Ebben láthatjátok, miként segítik az egyszerű gyalogos munkáját a levegőből.
Az amerikai hadsereg már a koreai háború óta, tehát az 1950-es évektől kezdve, használ forgószárnyasokat a csapatai támogatására. A vietnámi háború volt az első olyan konfliktus számukra, ahol nagy számban, sőt sok esetben kizárólag helikopterekre támaszkodva hajtottak végre hadműveleteket. A harci jellegű bevetések mellett, jelentős számban láttak el logisztikai feladatot is, vagyis kihelyezett csapatok élelmiszer és víz ellátását is helikopterekkel oldották meg. Ennek köszönhetően jelentősen megnövekedett a harcoló gyalogos egységek hatótávolsága és bevethetősége.
Persze ez így szépen hangzik, a valóságban azonban nem volt egy leányálom. Ülni a dzsungelben egy gödörben és várni, hogy a napi konzerves kaját, vizet és postát végre meghozzák már elég idegesítő lehetett, és emellett még charlie is....
Az amerikai hadseregben a forgószárnyasok javarésze, amik kifejezetten a földi csapatok támogatására szálnak fel, a szárazföldi hadsereg alárendeltségébe tartoznak. Ahogy a videón is látható a pilóták a 101. légiszállítású hadosztály felvarróját viselik, és így vagy úgy a tagjának érzik magát. Az átlagos bakával összehasonlítva csak annyi a különbség, hogy ők a levegőből harcolnak. Egyikük például ezt nyilatkozza : „Az egyetlen ok amiért ezt csináljuk, a srácok a földön”.
Ennek a jelentőssége igazából csak azért fontos, mert a légierő és a pilóták nagy része mindig a lazaságukról voltak híresek, hiszen milyen menő dolog egy vadászgépet vezetni csillogó napszemüvegben?!
A videó első felében bemutatják azt a 4 alap típust, amik az afganisztáni hadműveletek igáslovaiként nap mint nap bevetéseket hajtanak végre. Érdekesség, hogy a narráció ami kb 2:55-ig tart és a helikoptereket ismerteti, egy vietnámi háború alatt forgatott másik dokumentum filmből lett kivágva, legalábbis nekem onnan ismerős.
A felvételek nagyon szépek, így elsőre HD kamerával készülhettek. Kedvencem amikor a leszálló CH-47-es által kavart poron keresztül szaladnak a katonák.
A videó második felébe (3:18) egy támadás előkészületeit láthatjátok. A tálib harcosok fegyvereiket tisztogatják, fésülködnek és a jó minőségű vázlataikat böngészik, a megtámadandó célpontról. Ezután következnek az éjszakai felvételek, amik nagyon jó minőségűek és a bázis támadását mutatják be. Látható ahogy kézi páncéltörő fegyver csíkot húz maga után amikor tüzet nyitnak a bázisra, majd az egyéni lőfegyverek csöve alá szerelt gránátvetőket is bevetik.
A bázisról viszonozzák a tüzet majd egy OH-58-as Kiowa „könnyű” helikopter jelenik meg, ami 7:40-nél elkezdi lőni a támadókat nem irányított rakétáival és nehéz géppuskájával. Ezzel gyakorlatilag pontot tesz a támadás végére.
Az OH-58-ast már a vietnámi konfliktus során is alkalmazták, és nem tervezik kivonni. Kicsi, gyors és halálos. A rotor fölé egy nagyobb több funkciós megfigyelő kamerát helyeztek, amivel a videóba látható felvételek is készülhettek. Kiváló megfigyelési célokra, mivel az éppen feladatukat teljesítő csapatok felett repülve felderítheti és folyamatosan figyelheti az előttük elterülő tájat.
Éjszaka például kifejezetten halálos, ahogy a videón is látható, mivel FLIR kamerájával már távolról kiszúrhatja a rejtőzködő ellenséget, azt pedig saját maga semmesítheti meg vagy a földi csapatok tüzét irányíthatja rá.
A Kiowa pilóták sokszor bizonyították már vakmerőségüket és bátorságukat. A felvételeken is látszik, hogy gépkarabélyaik kéznél vannak, és megtörtént már, hogy a gépet letéve azokkal avatkoztak be a tűzharcba.
Ebben a részben nem látszik, de sok esetben a pilóta közvetlen kapcsolatba van a földi csapatokkal, tehát direktbe beszélhetik meg ki hova lőjön és mit. Ahogy látjátok ez meglehetősen hatékony, de drága módszer.
Utolsó kommentek