fjoni:
@Krizo: Nana!Nem feszegetjük itten a szigorúan titkos hadiipari fejlesztéseket :-) és főleg nem kr... (2024.10.15. 08:15)Colombo város egyes számú tűzoltósága
Krizo:
Azt hittem, hogy megszűnt az oldal! Már csapatpróbán az új Magyar gyakorló. Remélem lesz róla beje... (2024.09.26. 11:55)Colombo város egyes számú tűzoltósága
A Combat Gear Blog célja bemutatni milyen kiegészítőkből tevődik össze egy modern hadsereg katonáinak személyi felszerelése, továbbá szeretne a laikusok, érdeklődők, hivatásosok és szerződésesek, milsimesek, airsoftosok, paintballosok és természetjárók számára egy érdekes oldalt összeállítani leírásokkal és fotókkal.
Ne felejtsd el elmenteni az oldalt a kedvenceid közé! (CTRL+D)
Mivel korábban már szétcincáltuk az amerikai hadsereg jövőbeli felszerelését, nézzük meg mégis milyen egyenruhát akarnak leváltani. A fényviszonyok és az idő igencsak ellenünk dolgozott a képek elkészítésekor, ennek ellenére próbáltuk a legjobbat kihozni magunkból, szóval nézzétek el a minőséget.
Az ACU egyenruhát két részben fogjuk bemutatni, mivel nem sikerült mindent lefotóznunk és egy helyre összehozni, ezért most kifejezetten egy harctéri összeállítást mutatunk be.
2004-ben az iraki és afganisztáni tapasztalatok alapján fogtak az egyenruha tervezéséhez. Figyelembe vették a felhasználási környezetet és viszonyait, illetve a felhasználók igényeit. Ennek eredményeként úgy alakították a ki, hogy lövedékálló mellényel is kényelmesen viselhető legyen.
A korábban rendszeresített BDU szabású egyenruhához képest - későbbiekben ezt is bemutatjuk - könnyebb és kényelmesebb lett. Nem elhanyagolható tény, hogy szellősebb is volt.
Az új digitális mintázatot a kanadai hadsereg mintája alapján készítették el. A logisztika és anyagiak csökkentése érdekében , az a remek ötlete támadt valakinek, hogy minek kéne több fajta egyenruhát rendszeresíteni, bőven elég egyetlen mintát, ami mindenhova jó. Na most ebből a vágyálomból sikerült az UCP (Universal Camouflage Pattern) álcázószínt kihozni.
Az innovatív újítás mögött egy kicsit leegyszerűsített amerikai gondolkodásmód állt. Azt gondolták, hogy Irakban már csak városokban fognak harcolni/rendfenntartani Afganisztánban meg a hegyek között létezni, ahol úgyis szürke köves minden vagy havas, oda pedig ez jó lesz. Ahogy ezt láttuk kettő darab poszttal ezelőtt, ez nem igaz.
Kicsit ugorjunk előrébb. 2006-ban már égető szükség volt valamiféle védelemre, mivel a harcjárműveket is gőzerővel fejlesztették, de ezzel nem oldódott meg a katonák helyzete, akik a sorozatos IED támadások következtében több alkalommal szereztek súlyos égési sérüléseket.
Elkészítették hát az ACU tűzálló változatát, ami külsőleg csak a színvilágában változott. Ezzel azonban voltak problémák, lévén nem igazán tartotta a színét. Külföldi fórumon egy felhasználó valahogy így jellemezte: „két mosás után úgy nézett ki, mintha egész éjszaka vizeletben áztattam volna”.
A végső megoldáskén 2007-ben az Army Combat Shirt gyors rendszeresítésével hidalták át a problémát és erősítették meg a katonák védelmét. Az ACS alapanyagának felét a Nomex tűzálló réteg teszi ki. Az új zubbonyhoz nadrág is tartozott, bár ez nem különbözik a korábbitól, és amint az igen feltűnően látszik, úgy az új felső kialakításánál a mellkasi és hasi résznél egy izzadságelvezető anyagot alkalmaztak.
Ez az egyik legjobb dolog az ACS-ben. A korábbi bevett egyenruha viselési gyakorlattól, amikor is a katona felsőtestét egy póló és rajta a zubbony borította, ettől kezdve csak egy vékonyabb és légáteresztőbb réteg fedte. A póló-zubbony kombinációval az a probléma, hogy forró klímán azokat a lövedék és a málhamellény súlya a vállhoz szorítja, majd az intenzív hőtermelésnek köszönhetően elkezd bepállani a bőr alatta. Ennek következtében kis gennyes, pattanásos kiütések keletkeznek amik hosszabb távon marha kényelmetlenné tudnak válni, némi viszketéssel megfűszerezve.
Továbbá sokkal kényelmesebb egy testhezállóbb és vékonyabb felsőt viselni. A hadsereg új toborzó slogenje is felkerült egyébként a ruhára, ez igazolja az eredetiségét is. Az ACS-nek két fajtája került rendszeresítésre, egy vékonyabb „nyári” és egy vastagabb „téli” kivitel. A téli változat látható a képeken is. A gyártó viszont kereskedelmi forgalomba árulja több változatát is. Fő különbség az anyag vastagságban van, illetve a téli változat félig zipzáros és a csuklónál gumírozott az ujja, míg a másiknak tépőzáras.
Az ACS-en mindkét oldalon található 1-1 rejtett zipzáros zseb. Ez kiváltképp akkor rendkívül praktikus, ha éppen 30 kiló felszerelés alatt a vízhatlan noteszünket szeretnénk elérhető helyen tudni. A bal oldalon található még egy nagyobb tépőzár, amin a hadosztály felvarróját kell viselni, ezen pedig elhelyezésre került még egy meglehetősen kicsi infra visszaverő négyzet.
Az infravörös sugarat visszaverő négyzet az aktív éjjellátók számára válik láthatóvá éjszaka. Az éjjellátón keresztül egy világító négyzetként látszik, és segít elkerülni a baráti tűz intézményét. A probléma csak a méretével van, meglehetősen kicsi.
Az alkarnál még rendkívül praktikus módon kialakítottak egy félig rejtett tolltartót is. Mindkét könyöknél dupla erősítés véd a korai anyagfáradás ellen. Ez egy gumiszerű anyag, aminek a felületét egy csúszásgátló, apró dudorokból álló réteg borítja, ami pedig elősegíti a pontosabb célzást fekvő vagy bármilyen könyöklő testhelyzetből.
A jobb felkarnál három tépőzár került a rejtett zsebre. A felsőre infra visszaverő amerikai zászló, alá a rendfokozat és legalulra pedig az illető neve kerül.
Az ACS meglehetősen kényelmes viselet, és nagyban növeli a komfort érzetet. Nem utolsó sorban pedig sok embert mentett már meg az igen fájdalmas és csúnya égési sérülésektől. A tűzálló mivolta ellenére nem kell speciális módon karban tartani, pusztán az öblítőt és a fehérítőt kell elkerülni mosáskor.
Utolsó kommentek