A brit példa után a, múlt heti new yorki lövöldözés után látható lett az amerikai verziója is a Central Operation-nek. Apró eltérés, hogy az államokban a terrortámadások helyett, elég sok az „Active Shooter” scenario.
Active shooter-nek nevezik azt a személyt vagy helyzetet, amikor különösebb indok nélkül, valaki besétál egy állami vagy magán intézménybe, és halomra lövi az embereket. Az államokban inkább ez van túlsúlyban, mint a terrortámadások.
Jellemzően ilyen esetekben a sérültek ellátása sokszor késett, mivel a rendőröknek sok időbe telt az épületek biztosítása, és csak ezután engedték be mentőerőket.
Lényeg, hogy odaát is belátták, az ilyen esetekben meg kell gyorsítani a sebesült ellátást, és a behatoló rendőrökkel együtt be kell küldeni mentőápolókat is. A modell neve Rescue Task Force.
Két változatot különböztetnék meg belőle. Egyik az olcsóbb megoldás, ahol nincs külön pozíció, csak a mentősöket viszont ellátják a megfelelő védőfelszereléssel és a rendőrökkel együtt gyakorlatoznak.
A másik viszont, ahogy New Yorkban is, amikor külön egységet tartanak fenn. Ott legalább négy aktív osztag van már, amik három tűzoltóból, két mentőápolóból és egy mentőtisztből állnak.
A tűzoltók ne tévesszenek meg senkit, az államokban jellemzően a mentők is a tűzoltóság alá tartoznak, sőt általában egy laktanyán is osztoznak, illetve elég sok helyen a beosztott tűzoltók rendelkeznek egészségügyi képzettséggel.
A védőeszközök mellett nem viselnek speciális ruházatot. Viszont ha jól látom, „Active Shooter” készletet cipelnek magukkal. Ez annyiban különbözik, hogy több érszorító és kötszer van benne.
Egyéni lőfegyverük nincs, viszont alapvetően legalább kettő de a new yorki példa alapján négy rendőr kíséri őket, majd a sebesültellátás alatt biztosítják is őket.
A Rescue Task Force koncepció 2014-óta terjed. És úgy néz ki egyre több igény lesz rá. Legjobb tudomásom szerint, eddig még nem sérült meg egy mentős vagy tűzoltó sem.
Utolsó kommentek