Az amerikai hadseregben a műanyag kulacsok az M1956-os málhafelszereléssel együtt jelentek meg, és jelenleg a camelbak-ek szorítják ki őket.
Az LC-2-es kulacstok az LC-2-es klipszekkel rögzíthető a málhaövön. A MOLLE rendszer megjelenésével egy átalakítót készítettek hozzá, később pedig egy külön tokot is.
A gyengébbek kedvéért a műanyag kulacsnak nem tesz jót ha a tűzfölé tartjuk, és ez a külső felén is olvasható. Bár már megvan egy ideje, de eddig még nem akartam soha a tűzbe bedobni.
Illetve a kulacshoz jár egy kulacspohár is, és a felirat inkább erre vonatkozik, tehát a műanyag kulacsot ne tegyük a felhevült kulacspohárba.
A tok belseje bélelt, és elméletileg ez segít hidegen illetve melegen tartani a kulacs tartalmát. Tapasztalatom szerint valóban segít, de ettől függetlenül simán befagyhat, a nagy melegben pedig egy bizonyos szint után teljesen hidegen hagy a víz hőmérséklete.
A kulacsot kompatibilissé tették a rendszeresített M17-es és későbbi M40-es gázálarcokkal. A kulacs ezen változatának a kupakjában egy gumi betét található. Hátránya, hogy ahogy kikopik bele tud szorulni a kulacsba és használatkor folyton vissza kell tenni a kupakba.
A szelep felső része pedig a kupak tetején található, ahova a gázálarc ivócsonkját kell csatlakoztatni. A szelephez jár egyébként egy fedő kupak is, ami általában letörik és könnyű elveszteni.
Jelenleg az amerikai hadseregben általában az alapkiképzés során kerülnek elő a műanyag kulacsok, de gyakorlatilag a camelbak mindenhol máshol átvette már a helyét.
Általában egyébként egy kvart-os (quart-qt) kulacsként szokták emlegetni, ami a gallon negyede, de számunkra jobban értelmezhető mint 0.946 literes kulacs. Bár személy szerint egy literesként szoktam emlegetni.
A kettőt összevetve a camelbak sokkal többrétű felhasználási móddal rendelkezik. Könnyebb benne mozogni, futni, edzeni és nem utolsó sorban a különféle málhákon rögzíteni. Ezt két egy literes kulaccsal sokkal nehezebb kivitelezni.
Utolsó kommentek