Az új horvát egyenruha család része az esővédő kabát és nadrág is. A gore-tex mellett létezik egy softshell is, de ez még nem terjedt el széles körben a csapatoknál.
A gore-tex kabát érdekes egyvelege az ECWCS-nek és a francia esővédőnek, némileg a horvát igényekhez igazítva,de ez főleg a rendfokozatok terén tapasztalható.
A kabát váll részénél mindkét oldalon megtalálható a tépőzár az országzászló és a hosszúkás fegyvernemi , vagy alakulat felvarró számára.
Keskeny hosszúkás zseb csak a bal vállnál található, ami rögtön az ECWCS-re emlékeztet. Ezt egyébként a későbbi MARPAT és ACU változatokon döntött zsebek váltották fel, ami kényelmesebb és modernebb megoldás.
A könyöktől egészen végig az alkaron a kabát anyagából készített dupla réteg fut le. Nem Cordura, de mivel a kabát anyaga elég vastag ezért ez is nyújt egy kis plusz védelmet.
Az ujjakon található mandzsetták tépőzárasak, amit már az ECWCS-en megkedveltem, mivel gyorsan és könnyen méretre állítható. Bár még mindig hátrányának tartom, hogy a használatból eredő anyagfáradás okán egy idő után használhatatlan lesz. Persze ez függ a tépőzár minőségétől is.
A mellkason látható a hosszúkás tépőzár a névfelvarró számára, illetve a négyzet alakú tépőzár a rendfokozati jelzés számára. A mintában itt is kivehető Horvátország.
A kabát rejtett villámzáras, amit dupla patentos réteg borít. A villámzár kocsiján pedig az OSRH, horvát hadsereg, rövidítése is olvasható. A villámzár két oldalán egy-egy rejtett tépőzáras zseb található.
A belül két soros patentos vese melegítő található. Az érdekessége, hogy villámzárral rögzül a kabát belső feléhez, és emiatt eltávolítható. Az ECWCS rendszer későbbi példányaiból ezt elhagyták.
A kabátot a Kroko International gyártja. Az anyaga a címke szerint 100% poliészter, ami azért valljuk be elég furcsa. Ha sokan a 2008M/2003M anyagát IFA ponyvaként aposztrofálták, akkor nem tudom erre mit mondanának.
Az esővédő alsó részét gumipántokkal lehet összehúzni, azonban a többi esővédővel összehasonlítva jóval vékonyabbak ezek a pántok, bár ez a képen sajnos nem látszik.
Az esővédő csuklya nem rejthető, és a szemernyőt is elhagyták róla. Elméletileg a sisakra is ráhúzható, bár szerintem az úgy kényelmetlen. A gumipántok nem kívülre, hanem belülre kerültek.
Belül a rétegek szigetelését biztosító szalagokat nem vitték túlzásba, bár nem tagadhatom, hogy a MARPAT parka után nevetségesnek tűnhetnek a szimpla szalagok.
A kabáton kívül két darab patentos és tépőzáras döntött zseb található. Ez pedig szintén az ECWCS-en látható megoldás volt, bár a későbbi esővédőkön visszatértek az álló zsebekhez.
A Kroko Industries esővédője érdekes elegye a másik két gore-tex kabátnak. Bár véleményem szerint igazán figyelhettek volna az újabb megoldásokra, és okosabb lett volna átvenni azokat is.
Mivel így, egy szabás szempontjából egy elavulóban lévő kabát lett a végeredmény, bár ettől függetlenül továbbra is használható és nyilván ez nincs hatással a főfeladatára.
Utolsó kommentek