A Magyar Honvédség az Afganisztánban szolgáló PRT számára a 2003M (vagy 2004M?) kabátot rendszeresítette. Sajnos sok információt nem lehet találni, viszont nekem csak 2008-2009-ből rémlenek olyan fotók, amin a katonák már viselik is.
A kabáton elől jobb oldalt az ország név felvarrónak, bal oldalt a név felvarrónak, és középen a rendfokozati jelzés számára tépőzárak találhatók. A felvarrók barna alappal készülnek, és rajta arany vagy ezüst hímzés található.
A kabát ujjait tépőzárral lehet szűkebbre venni. A 2010-ig csak 2004M illetve 2003M sivatagi terepmintákban gyártottak. Később néhány prominens személyiségen, köztük a köztársasági elnökön is, feltűnt erdei terepmintás változata is.
Az ujjakon villámzáras szellőzők találhatók. Ezek lényege, hogy ha a kabát ránk melegedne, de a levétele túl sok nyűggel járna, akkor kizipzárazva könnyen segíthetünk ezen. A villámzár kocsijain pár centiméteres fűző található, ami megkönnyíti a nyitást.
A kabáton elöl két oldalt alul, nagy méretű villámzáras zsebek találhatók. Maga a villámzár kapott egy kis fedő réteget a kabát anyagából, így védve van. A zipzárak egyébként YKK-s gyártmányok, és ezeken is megtalálható a pár centiméteres fűző.
A kabát közepén végigfutó villámzárat, dupla patentos fedőréteg rejti el. A zipzár két kocsis, nagy méretű és elég erősnek tűnik. Az előtte lévő dupla réteg a jobb szigetelést segíti elő, vagyis a nedvesség nehezebben jut át magához a zipzárhoz, illetve onnan a kabát belsejéhez.
A tépőzárak magasságában, szintén dupla fedőréteg alatt, két darab nagyméretű villámzáras térkép zseb található. Ezek kisebb zipzárral rendelkeznek, belülről is szigeteltek, tehát a benne tárolt cuccok nem ázhatnak el.
A kabát alján két gumi behúzó található, amiket műanyag feszítőkkel lehet állítani. A kabátot célszerű úgy megválasztani, hogy az a pulóver és zubbony felett is kényelmes maradjon, vagyis ne legyen kicsi. A behúzok akkor jönnek jól, ha csak zubbonyon vagy kabáton viseljük.
A kabát bal vállán barna tépőzár található a címerpajzs számára. A külföldi missziókba indulóknak készítettek direkt sivatagi, barna alappal rendelkező címerpajzsot. Emellett lehet látni zöldbe „alacsony láthatóságú” és színes verzióban is.
A kabát jobb oldalára kör alakú tépőzár került fel, a különböző PRT-s vagy más alakulat jelzések számára, mint például az OMLT vagy psyops. A kabáton könyökrésznél megtalálhatók a már megszokott dupla rétegű erősítések.
Az eddig bemutatott gore-tex kabátok anyagával összehasonlítva, a 2003M (vagy 2004M) anyaga jóval vastagabb, ezáltal pedig az egész kabát súlya majdnem kétszerese az eddig bemutatottaknak. Tovább a kabát sokkal merevebb is. A kabát külső anyaga rip-stopos módszerrel készült el, a szakadást megelőzendő.
A ¾-es patentos gallérba rejthető a kapucni. A kapucni rendelkezik napellenzővel, és két oldalt gumírozott behúzókkal. Elcsomagolt állapotban a gallér sokkal merevebb, ezáltal kényelmetlenebb is lehet.
A kapucni hátulján egy egyszerű szalaggal lehet a kapucni magasságát beállítani, egy műanyag feszítő segítségével. A szalagnak sajnos nincs semmi tartása, és vékony is. Emiatt kicsúszhat magától is. Bár ez egyáltalán nem zavaró és nem is akadályoz semmiben.
A bemutatott kabát keveset használt, mégis a belsejében található szigetelő csíkok szélei néhol már fel is jöttek, vagy lese voltak ragasztva. Összehasonlításként pár külföldi példa, illetve egy használt gore-tex kabát szigetelő csíkjai is.
A kabátot CS. és társa KFT gyártja. A HTK-s ára körülbelül 80 000 Ft. . A belső címkén feltüntetik a méretet, és a felhasznált anyagokat is, amik a következők: 50% Pamut, 50% Poliamid, 100% PTFE Membrán, 100% PES línen. Legjobb tudomásom szerint a gore-tex réteget képező PTFE és PES anyagokat külföldről szerzik be.
A 2003M kabát hatalmas előrelépés a 93M esővédőhöz képest. Noha nehezebb és vastagabb is mint a külföldi kabátok, ezt nem mondanám feltétlen hátránynak. Elsőre strapabírónak tűnik, továbbá meglehetős hasonlóságot mutat a francia gore-tex kabáttal is. Ezt viszont remélem senki nem bírálja vagy rója fel, mivel egy használható konstrukció átvétele nem szégyen, sőt!
Remélhetőleg a 2003M esővédő fogja leváltani a korábbi 93M-et. Ekkor pedig a katonák egy jobb minőségű és használhatóbb ruhadarabhoz fognak jutni, ami növeli a komfort érzetüket és megvédi őket a természet viszontagságaitól is.
Azonban, hogy erre mikor kerül sor, illetve hogy létezik a kabáthoz nadrág is, jelenleg nem ismeretesek.
Az itt bemutatott kabát nem lopott, hanem kölcsönkért példány.
Utolsó kommentek