A magyar honvédségben széles körben eddig nem rendszeresítettek előre porciózott “harci” élelmiszer csomagot. Pár éve láttam egy próbálkozást, de arról további információm nincs.
A korábbi MRE egy szürke színű, elég vékony műanyag borítással rendelkezett. Az oldalán pedig egy öntapadós matricára írták rá a tartalmát.
Az újabb változat már egy erősebb barna színű csomagolást kapott. A csomagolásra rányomtatták a menü tartalmát és alul megtalálható a lejárat dátuma is.
A csomagolás felső része könnyen nyitható, tehát nem kell késsel neki esni, hogy a tartalmához hozzáférjünk, mint a horvát vagy az MRE esetében. Azonban a fólia forrasztása nem tűnt túl tartósnak, noha nem tudom mit kapott, de mikor hozzám került már láthatóan eleresztett.
Kívül a csomagoláson az olvasható, hogy “hét napos menü”. Ez nem azt jelenti, hogy a csomag hét napra elegendő élelmiszert tartalmaz csupán, hogy egy hét napos menü negyedik napra szánt tagját tartjuk a kezünkben.
Ez ugye azt sejteti, hogy a csomagokat nem véletlenszerűen, hanem adott sorrendben osztják ki. Legalábbis ez lehet az elv mögötte, viszont a gyakorlati alkalmazásban nem tudom ez hogy valósul meg.
Ami viszont biztos, hogy az adott menü az három fogásos étkezést biztosít. Tehát egy napra szánt, reggeli, ebéd, vacsora található benne. Tehát a csomag teljes vízhatlansága az első fogásig tart.
Az amerikai MRE-vel ellentétben a hazai változat az nem vákum csomagolt. Tehát a benne lévő tartalom ide-oda verődik a csomagolás falához.
A vákum csomagolás hiánya miatt valamivel nagyobb és több helyet foglal mint az amerikai MRE. Súlyra körülbelül ugyan annyi, mindent összeadva olyan 700-800 gramm körüli.
Kibontva a tartalom szinte minden része vízhatlan csomagolást kapott. Ez alól három kivétel van, a melegítő tabletta, bár ennek nem árt a nedvesség, a gyufa, ami elázva nem használható, és a mellékelt cukrok, amiknek ugye szintén nem árt a víz.
A csomaghoz mellékeltek egy hazai ételmelegítő készletet is. Ez egy ezüstszínű, könnyen hajtogatható tűzhelyből, amihez összeállítási útmutató is található, és alufóliába csomagolt esbit(szerű) tablettákból áll.
Katonai szempontokat figyelembe véve a tűzhely egyik hátránya, hogy csillogó fém színű. A tabletták kisebbek mint a hagyományos esbit tabletták.
A fő étel puha falú, műanyag fedős kiszerelésbe található. A doboz tetején egy átlátszó műanyag fedő is található, ami a konzerv tetejét hivatott védeni. Azonban ez elég könnyen lejár.
Felnyitva a vadasos-burgonyagombócos marhahúst a következő látvány tárult elénk. Konzervhez képest szerintem teljesen tűrhető volt, nem egy gasztronómiai csodát kell várni, és az illatára sem lehet panasz. Én legalábbis egy erősebb illatot vártam, de ez szinte szagtalan volt.
A tűzhelyen körülbelül öt-hat perc alatt melegítettük meg, és másfél tablettát használtunk fel a melegítés során. A tablettákra egyébként a méretükön kívül nem lehet panaszunk.
A vadas szósz kicsit sósabb-fűszeresebb volt a kelleténél, és sok is volt, de ehető volt. A teljes csomaghoz mellékelt ételízesítőt és sót egyébként egyik fő ételnél se használtuk fel. Az ételízeső egyébként, egyszerű vegetának tűnt.
A burgonya gombócok könnyen vághatóak voltak, villával is, és puhák is. Azonban semmi ízük nem volt, és leginkább a puliszkához tudnám hasonlítani őket.
A hús pedig omlós volt, és marha ízű. Konzervhez képest ezt is teljesen elfogadhatónak találtuk. Annyi talán, hogy kicsit kevés volt belőle, és egy kezemen megtudnám számolni a répa és kukorica darabkákat is.
A másik főételt, sólet libával, felnyitva szintén semmi panaszunk nem lehetett a látványra. Bár a babot nehéz elrontani. Apróbb zsír foltok ugyan láthatóak voltak, ha nagyon kritikus akarok lenni, de semmi válalhatatlan.
Ennél csak egy melegítő tablettát használtunk fel. Egyébként ez a melegítős megoldás sokkal egyszerűbb és könnyebb, mint a konzervek esetében.
Röviden összefoglalva a bab puha, a hús omlós volt, viszont a szósz itt is soknak bizonyult. Ez már nem volt annyira fűszeres és sós sem, de egyiket sem igényeltem pluszba.
Mindkét főételhez elfogyasztottunk 1-1 csomag “lapka” kenyeret. Ez gyakorlatilag egy ízetlen, kemény ropogtatni való, de szósszal vagy a hús mellé fogyasztva teljesen jól kiegészíti azt.
Apró negatívuma, hogy a vákum csomagolás hiánya miatt a szállítás következtében egy csomag fele morzsákra tört. Nem tudom milyen behatás érhette, viszont MRE-ben még nem találtam törött “crackers”-t.
A végső konklúzió a főétellel kapcsolatban, hogy teljesen megfelelő és ehető. Láttam már sokkal rosszabb kereskedelmi forgalomban kapható konzerveket is.
Könnyű melegíteni, és utólagos fűszerezést vagy sózást sem igényelt. Bár ez ugye egyén függő. A túl sok szósz miatt azonban a köret és a hús jóval kevesebb mint mondjuk egy francia konzervben.
A mellékelt kalória táblázatból kiszámítható, hogy a teljes csomag 2543 kalóriát tartalmaz, feltéve ha mindent belapátolunk. Reálisabb egyébként az 1800-2000 kalória mivel nem hiszem, hogy mindenki rögtön meginna vagy megenne minden édeset. És hogy miért gondolom ezt? Az a következő részből fog kiderülni.
A folytatás itt olvasható!
Utolsó kommentek